121987
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-121987,strata-core-1.1.1,strata-theme-ver-3.4,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Sondowania geotechniczne dynamiczne przy użyciu sondy dynamicznej lekkiej DPL i ciężkiej DPH

Sondowania geologiczno-geotechniczne dynamiczne są wykonywane przy użyciu sond dynamicznych lekkich (DPL – Dynamic Penetration Lightweight) i ciężkich (DPH – Dynamic Penetration Heavy). Oba typy sond służą do badania właściwości gruntu i określania jego nośności.

 

Sonda dynamiczna lekka (DPL) to urządzenie składające się z lekkiego młota, który jest podnoszony i opuszczany na określoną wysokość, uderzając w końcówkę sondy wbijanej w grunt. Siła uderzenia oraz rezystancja gruntu przy penetrowaniu są mierzone, co pozwala na określenie twardości i nośności gruntu. Sonda DPL jest często stosowana do sondowań gruntów miękkich i średnio-twardych.

 

Sonda dynamiczna ciężka (DPH) jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, które wykorzystuje większą masę młota i większe siły uderzeniowe w porównaniu do sondy DPL. Pozwala to na penetrowanie trudniejszych gruntów, takich jak grunt skalisty czy twardy. Sonda DPH generuje większe siły uderzeniowe, co umożliwia lepszą penetrację w grunt i uzyskanie bardziej reprezentatywnych danych geotechnicznych.

 

Obie sondy są wyposażone w czujniki, które rejestrują siły uderzeniowe oraz rezystancję gruntu podczas penetrowania. Dane te są analizowane i interpretowane w celu określenia właściwości gruntu, takich jak nośność, gęstość, opory penetrowania i inne parametry geotechniczne.

 

Sondowania geologiczno-geotechniczne dynamiczne przy użyciu sondy dynamicznej lekkiej i ciężkiej są szeroko stosowane w inżynierii lądowej i budownictwie. Pozwalają one na szybkie i stosunkowo tanie badanie właściwości gruntu w celu oceny jego nośności i przydatności pod kątem projektowania fundamentów, analizy stabilności gruntów czy planowania budowy infrastruktury.