Plugins - XML Sitemap Generator for Google - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (144 entries)

en: Microsoft Bing API Key: %s
sv_SE: Microsoft Bing API-nyckel: %s

en: Use IndexNow Protocol to notify Microsoft Bing, Seznam.cz, Naver, and Yandex search engines about updates to your site
sv_SE: Använd IndexNow Protocol för att avisera sökmotorerna Microsoft Bing, Seznam.cz, Naver och Yandex om uppdateringar på din webbplats

en: Search Engine Updates:
sv_SE: Uppdateringar av sökmotorer:

en: IndexNow Protocol
sv_SE: IndexNow-protokoll

note: translators: %s: search term
en: Thank you for using Google XML Sitemaps! <a href='%s' target='_blank'>Please help us improve by taking this short survey!</a>
sv_SE: Tack för att du använder Google XML Sitemaps! <a href='%s' target='_blank'>Hjälp oss att förbättra oss genom att svara på den här korta enkäten!</a>

en: Help improve the software by sharing anonymous usage data with the developers.
sv_SE: Hjälp till att förbättra programvaran genom att dela anonym användningsdata med utvecklarna.

en: Product Categories
sv_SE: Produktkategorier

en: Links per page
sv_SE: Länkar per sida

en: Include product tags
sv_SE: Inkludera produktetiketter

en: Include product categories
sv_SE: Inkludera produktkategorier

en: Use this if you want to change the sitemap file name
sv_SE: Använd detta om du vill ändra filnamnet för webbplatskartan

en: Override the file name of the sitemap:
sv_SE: Åsidosätt filnamnet för webbplatskartan:

en: e.g. '4M', '16M'
sv_SE: t.ex. ”4M”, ”16M”

note: translators: %s: search term
en: No registration required, but you can join the <a href='%s' target='_blank'>Google Search Console</a> to check crawling statistics.
sv_SE: Ingen registrering krävs, men du kan gå med i <a href='%s' target='_blank'>Google Search Console</a> för att kontrollera genomsökningsstatistik.

note: translators: %s: search term
en: If you like the plugin, please <a target="_blank" href="%s">rate it 5 stars</a>! :)
sv_SE: Om du gillar tilläggen, <a target="_blank" href="%s">get det 5 stjärnor i betyg</a>! :)

en: Google Search Blog
sv_SE: Google Sök Blogg

en: Visit Support Forum
sv_SE: Besök supportforum

en: Follow the Forum
sv_SE: Följ forumet

en: View Frequently Asked Questions
sv_SE: Visa vanliga frågor

en: Don't show this me anymore
sv_SE: Visa inte detta för mig längre

en: Thanks for for supporting the project. We will reach out by email shortly.
sv_SE: Tack för att du stödjer projektet. Vi kommer att kontakta dig via e-post inom kort.

en: <h4>One or more plugins conflict with proper indexation of your website. Use the deactivate button below to disable the extra sitemaps:</h4>
sv_SE: <h4>Ett eller flera tillägg förhindrar korrekt indexering av din webbplats. Använd inaktiveringsknappen nedan för att inaktivera de extra webbplatskartorna:</h4>

note: Description of the plugin
en: This plugin improves SEO using sitemaps for best indexation by search engines like Google, Bing, Yahoo and others.
sv_SE: Detta tillägg förbättrar sökmotorsoptimeringen med hjälp av webbplatskartor för bästa indexering av sökmotorer som Google, Bing, Yahoo och andra.

en: Your PHP version is too old for XML Sitemaps.
sv_SE: Din PHP-version är för gammal för XML Sitemaps.

en: Your WordPress version is too old for XML Sitemaps.
sv_SE: Din WordPress version är för gammal för XML Sitemaps.

en: Reset options
sv_SE: Återställ alternativen

en: Update options
sv_SE: Uppdatera alternativen

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
sv_SE: Lägsta inläggsprioritet (även om automatisk beräkning är aktiverat)

en: Posts (If auto calculation is disabled)
sv_SE: Inlägg (om automatisk beräkning är inaktiverat)

en: Priorities
sv_SE: Prioriteringar

en: Author pages
sv_SE: Författarsidor

en: Tag pages
sv_SE: Etikettsidor

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
sv_SE: Äldre arkiv (ändras endast om du redigerar ett gammalt inlägg)

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
sv_SE: Aktuellt arkiv för denna månad (bör vara samma som på din startsida)

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Static pages
sv_SE: Statiska sidor

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Homepage
sv_SE: Startsida

en: Change Frequencies
sv_SE: Ändra frekvenser

en: Child posts won't be excluded automatically!
sv_SE: Underinlägg kommer inte att exkluderas automatiskt!

en: List of IDs, separated by comma
sv_SE: Lista över ID:n, separerade med kommatecken

en: Exclude the following posts or pages:
sv_SE: Exkludera följande inlägg eller sidor:

en: Exclude posts
sv_SE: Exkludera inlägg

en: Excluded categories
sv_SE: Exkludera kategorier

en: Excluded Items
sv_SE: Exkluderade objekt

en: This is highly recommended and helps the search engines to know when your content has changed. This option affects <i>all</i> sitemap entries.
sv_SE: Detta rekommenderas starkt och hjälper sökmotorerna att veta när ditt innehåll har ändrats. Det här alternativet påverkar <i>alla</i> poster i webbplatskartan.

en: Include the last modification time.
sv_SE: Inkludera tiden för senaste ändringen.

en: Further options
sv_SE: Ytterligare alternativ

note: translators: %s: search term
en: Include custom post type %s
sv_SE: Inkludera den anpassade inläggstypen %s

en: Custom post types
sv_SE: Anpassade inläggstyper

note: translators: %s: search term
en: Include taxonomy pages for %s
sv_SE: Inkludera taxonomisidorna för %s

en: Custom taxonomies
sv_SE: Anpassade taxonomier

en: Include tag pages
sv_SE: Inkludera etikettsidor

en: Include author pages
sv_SE: Inkludera författarsidor

en: Include archives
sv_SE: Inkludera arkiv

en: Include categories
sv_SE: Inkludera kategorier

en: Include static pages
sv_SE: Inkludera statiska sidor

en: Include posts
sv_SE: Inkludera inlägg

en: Include homepage
sv_SE: Inkludera startsida

en: WordPress standard content
sv_SE: WordPress standardinnehåll

en: Sitemap Content
sv_SE: Innehåll i webbplatskartan

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
sv_SE: Alla inlägg kommer att ha den prioritet som definierats i ”Prioriteringar”

en: Do not use automatic priority calculation
sv_SE: Beräkna inte prioritet automatiskt

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
sv_SE: Välj hur prioriteten för varje inlägg ska beräknas:

en: Post Priority
sv_SE: Inläggsprioritet

en: Add new page
sv_SE: Lägg till ny sida

en: No pages defined.
sv_SE: Inga sidor definierade.

en: Change Frequency
sv_SE: Ändra frekvens

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
sv_SE: Ange datum för den senaste ändringen enligt formatet ÅÅÅÅ-MM-DD (t.ex. 2005-12-31) (valfritt).

en: Last Changed
sv_SE: Senast ändrad

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
sv_SE: Välj sidans prioritet i förhållande till de andra sidorna. Till exempel kan din startsida ha högre prioritet än din sida ”Om”.

en: Priority
sv_SE: Prioritet

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
sv_SE: Ange URL till sidan. Exempel: http://www.foo.com/index.html eller www.foo.com/home

en: URL to the page
sv_SE: URL till sidan

en: Note
sv_SE: Observera

en: Additional Pages
sv_SE: Ytterligare sidor

en: (The required PHP XSL Module is not installed)
sv_SE: (Den obligatoriska modulen PHP XSL är inte installerad)

en: Include sitemap in HTML format
sv_SE: Inkludera webbplatskartan i HTML-format

en: Use this if your site is in a sub-directory, but you want the sitemap be located in the root. Requires .htaccess modification.
sv_SE: Använd detta om din webbplats finns i en underkatalog, men du vill att webbplatskartan ska finnas i roten. Kräver ändring av .htaccess.

en: Override the base URL of the sitemap:
sv_SE: Skriv över bas-URL:en för webbplatskartan:

en: Use default
sv_SE: Använd standard

en: Full or relative URL to your .xsl file
sv_SE: Fullständig eller relativ URL till din .xsl-fil

en: Include a XSLT stylesheet:
sv_SE: Inkludera en XSLT-stilmall:

en: Disable this option if you get garbled content or encoding errors in your sitemap.
sv_SE: Avaktivera det här alternativet om du får trasigt innehåll eller kodningsfel in din webbplatskarta.

en: Try to automatically compress the sitemap if the requesting client supports it.
sv_SE: Försök att automatiskt komprimera webbplatskartan om klienten som efterfrågar den stödjer det.

en: in seconds, e.g. '60' or '0' for unlimited
sv_SE: i sekunder, t.ex. ”60” eller ”0” för obegränsat

en: Try to increase the execution time limit to:
sv_SE: Försök att öka exekveringsgränsen till:

en: Try to increase the memory limit to:
sv_SE: Försök att öka minnesgränsen till:

en: Advanced options:
sv_SE: Avancerade alternativ:

en: The virtual robots.txt generated by WordPress is used. A real robots.txt file must NOT exist in the site directory!
sv_SE: Den virtuella filen robots.txt som genereras av WordPress används. En riktig robots.txt-fil får INTE finnas i webbplatsens katalog!

en: Add sitemap URL to the virtual robots.txt file.
sv_SE: Lägg till en URL för webbplatskartan i den virtuella robots.txt-filen.

en: Notify Google about updates of your site
sv_SE: Meddela Google om uppdateringar av din webbplats

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

en: Basic Options
sv_SE: Grundläggande alternativ

en: Since you are using Nginx as your web-server, please configure the following rewrite rules in case you get 404 Not Found errors for your sitemap:
sv_SE: Eftersom du använder Nginx som din webbserver, var god och konfigurera följande regler om du får "404 Ingen sida kunde hittas"-fel i din webbplatskarta:

en: Webserver Configuration
sv_SE: Konfigurationen för webbservern

note: translators: %s: search term
en: If you encounter any problems with your sitemap you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
sv_SE: Om du upplever problem med din webbplatskarta kan du använda <a href="%d">felsökningsfunktionen</a> för att få mer information.

en: It took %time% seconds to notify %name%, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
sv_SE: Det tog %time% sekunder att avisera %name%, du kanske vill inaktivera den här funktionen för att reducera kompileringstiden.

en: %s was <b>successfully notified</b> about changes.
sv_SE: %s <b>noterades</b> om ändringarna.

note: translators: %s: search term
en: The URL to your sitemap index file is: <a href='%1$s'>%2$s</a>.
sv_SE: URL:en till indexfilen för din webbplatskarta är: <a href='%1$s'>%2$s</a>.

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Support Topics have been disabled. Enable them to see useful information regarding this plugin. No Ads or Spam!
sv_SE: Supportämnen har inaktiverats. Aktivera dem för att se användbar information om detta tillägg. Inga annonser eller skräppost!

en: No support topics available or an error occurred while fetching them.
sv_SE: Det finns inga supportärenden eller så uppstod det ett fel när dom skulle hämtas.

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Recent Support Topics / News
sv_SE: Senaste supportämnen/nyheter

note: translators: %s: search term
en: Result of the last ping, started on %date%.
sv_SE: Resultatet av senaste aviseringen, startade %date%

en: Search engines haven't been notified yet
sv_SE: Sökmotorerna har inte blivit aviserade än

en: Official Sitemaps FAQ
sv_SE: De officiella vanliga frågorna för webbplatskartor

en: Sitemaps Protocol
sv_SE: Protokollet för webbplatskartan

en: Sitemap Resources:
sv_SE: Resurser för webbplatskarta:

en: Report a Bug
sv_SE: Rapportera ett fel

en: Suggest a Feature
sv_SE: Föreslå en funktion

en: Plugin Homepage
sv_SE: Tilläggets webbplats

en: About this Plugin:
sv_SE: Om detta tillägg:

en: Don't show this anymore
sv_SE: Visa inte detta längre

en: No thanks, please don't bug me anymore!
sv_SE: Nej tack, tjata inte på mig längre!

en: Sure, but I already did!
sv_SE: Absolut, men jag har redan gjort det!

en: Hide this notice
sv_SE: Dölj denna notis

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
sv_SE: Tack så mycket för din donation. Du hjälper mig att fortsätta med support och utveckling av det här tillägget och annan gratis mjukvara!

en: Ping was executed, please see below for the result.
sv_SE: Ping utfördes, se nedan för resultatet.

en: All done!
sv_SE: Allt klart!

en: The plugin is notifying the selected search engines about your main sitemap and all sub-sitemaps. This might take a minute or two.
sv_SE: Det här tillägget aviserar valda sökmotorer om din huvudwebbplatskarta och alla underwebbplatskartor. Det kan ta en eller två minuter.

en: Notify Search Engines about all sitemaps
sv_SE: Avisera sökmotorerna om alla webbplatskartorna

en: The old files were successfully deleted.
sv_SE: De gamla filerna togs bort.

en: The old files could NOT be deleted. Please use an FTP program and delete them by yourself.
sv_SE: De gamla filerna kunde INTE tas bort. Använd ett FTP-program och ta bort dem själv.

en: The default configuration was restored.
sv_SE: Standardkonfigurationen återställdes.

en: Error while saving pages
sv_SE: Fel vid sparande av sida

en: Pages saved
sv_SE: Sidor sparade

en: Error while saving options
sv_SE: Ett fel uppstod när alternativen skulle sparas

en: Configuration updated
sv_SE: Konfiguration uppdaterad

en: FAQ
sv_SE: Vanliga frågor

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Yearly
sv_SE: Årligen

en: Monthly
sv_SE: Månadsvis

en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: Daily
sv_SE: Daglig

en: Hourly
sv_SE: Varje timme

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Uses the average comment count to calculate the priority
sv_SE: Använder det genomsnittliga antalet kommentarer för att beräkna prioritet

en: Comment Average
sv_SE: Genomsnittskommentar

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
sv_SE: Använder antalet kommentarer för inlägget för att beräkna prioriteringen

en: Comment Count
sv_SE: Antal kommentarer
