Plugins - XML Sitemap Generator for Google - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (161 entries)

en: Include products
da_DK: Inkluder varer

en: Microsoft Bing API Key: %s
da_DK: Microsoft Bing API-nøgle: %s

en: More external pages cannot be added: The max_input_vars value in the PHP configuration has been exceeded, please increase the value and try again.
da_DK: Flere eksterne sider kan ikke tilføjes: Den max_input_vars værdi i PHP-konfigurationen er overskredet, øg venligst værdien og prøv igen.

en: “Search engines have not been notified yet. Publish or update a post to update your sitemap modification dates and notify IndexNow-compatible search engines.”
da_DK: "Søgemaskinerne er ikke blevet underrettet endnu. Udgiv eller opdater et indlæg for at opdatere dine sitemap-ændringsdatoer og underret IndexNow-kompatible søgemaskiner."

note: translators: %s: search term
en: No registration required, however, you can join the <a href='%s' target='_blank'>Microsoft Bing Webmaster Tools</a> for more crawling details.
da_DK: Ingen registrering kræves, men du kan tilmelde dig <a href='%s' target='_blank'>Microsoft Bing Webmaster Tools</a> for at få flere oplysninger om gennemsøgning.

en: Use IndexNow Protocol to notify Microsoft Bing, Seznam.cz, Naver, and Yandex search engines about updates to your site
da_DK: Brug IndexNow-protokollen til at underrette Microsoft Bing-, Seznam.cz-, Naver- og Yandex-søgemaskiner om opdateringer til dit websted

en: Search Engine Updates:
da_DK: Opdateringer af søgemaskiner:

en: IndexNow Protocol
da_DK: IndexNow-protokol

note: translators: %s: search term
en: Thank you for using Google XML Sitemaps! <a href='%s' target='_blank'>Please help us improve by taking this short survey!</a>
da_DK: Tak, fordi du bruger Google XML Sitemaps! <a href='%s' target='_blank'>Hjælp os med at forbedre os ved at tage denne korte undersøgelse!</a>

en: Help improve the software by sharing anonymous usage data with the developers.
da_DK: Hjælp med at forbedre softwaren ved at dele anonyme brugsdata med udviklerne.

en: Product Categories
da_DK: Produktkategorier

en: Links per page
da_DK: Links pr. side

en: Include product tags
da_DK: Medtag produkttags

en: Include product categories
da_DK: Medtag produktkategorier

en: Use this if you want to change the sitemap file name
da_DK: Brug dette, hvis du vil ændre navnet på sitemap-filen

en: Override the file name of the sitemap:
da_DK: Tilsidesæt filnavnet på sitemapet:

en: e.g. '4M', '16M'
da_DK: f.eks. '4M', '16M'

note: translators: %s: search term
en: No registration required, but you can join the <a href='%s' target='_blank'>Google Search Console</a> to check crawling statistics.
da_DK: Ingen registrering påkrævet, men du kan tilmelde dig <a href='%s' target='_blank'>Google Search Console</a> for at tjekke crawling-statistikker.

note: translators: %s: search term
en: If you like the plugin, please <a target="_blank" href="%s">rate it 5 stars</a>! :)
da_DK: Hvis du kan lide pluginet, skal du <a target="_blank" href="%s">bedømme det 5 stjerner</a>! :)

en: Bing Webmaster Tools
da_DK: Bing-webmasterværktøjer

en: Google Search Blog
da_DK: Google Søgning Blog

en: Visit Support Forum
da_DK: Besøg supportforum

en: Follow the Forum
da_DK: Følg forummet

en: View Frequently Asked Questions
da_DK: Se ofte stillede spørgsmål

note: translators: %s: search term
en: Your <a href='%s'>Reading Settings</a> signal to search engines not to index your website. While your sitemap will still be generated, the "Search engine visibility" setting should de-selected for optimal indexation.
da_DK: Dine <a href='%s'>læseindstillinger</a> signalerer til søgemaskiner, at de ikke skal indeksere dit websted. Selvom dit sitemap stadig vil blive genereret, skal indstillingen "Synlighed i søgemaskiner" fravælges for optimal indeksering.

en: Don't show this me anymore
da_DK: Vis mig ikke mere

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin over a month ago. If it works and you are satisfied with the results, isn't it worth at least a few dollar? <a href="https://8rkh4sskhh.execute-api.us-east-1.amazonaws.com/gsg/v1/sitemap-donate-note">Donations</a> help me to continue support and development of this <i>free</i> software! <a href="https://8rkh4sskhh.execute-api.us-east-1.amazonaws.com/gsg/v1/sitemap-donate-note">Sure, no problem!</a>
da_DK: Tak fordi du bruger dette plugin! Du har installeret dette plugin for over en måned siden. Hvis det virker, og du er tilfreds med resultaterne, er det så ikke mindst et par dollars værd? <a href="https://8rkh4sskhh.execute-api.us-east-1.amazonaws.com/gsg/v1/sitemap-donate-note">Donationer</a> hjælper mig med at fortsætte med at støtte og udvikle denne <i>gratis</i> software! <a href="https://8rkh4sskhh.execute-api.us-east-1.amazonaws.com/gsg/v1/sitemap-donate-note">Selvfølgelig ikke noget problem!</a>

en: Thanks for for supporting the project. We will reach out by email shortly.
da_DK: Tak for din støtte til projektet. Vi kontakter os via e-mail snarest.

en: <h4>One or more plugins conflict with proper indexation of your website. Use the deactivate button below to disable the extra sitemaps:</h4>
da_DK: <h4>Et eller flere plugins er i konflikt med korrekt indeksering af dit websted. Brug deaktiveringsknappen nedenfor til at deaktivere de ekstra sitemaps:</h4>

en: <h4>Auto-updates aren not enabled for Sitemap Generator. Would you like to enable auto-updates to always have the best indexation features?
    					</h4>
    					<form method="post" id="enable-updates-form">
    					<input type="hidden" id="enable_updates" name="enable_updates" value="false" />
da_DK: <h4>Automatiske opdateringer er ikke aktiveret for Sitemap Generator. Vil du aktivere automatiske opdateringer for altid at have de bedste indekseringsfunktioner?
    					</h4>
    					<form method="post" id="enable-updates-form">
    					<input type="hidden" id="enable_updates" name="enable_updates" value="false" />

en: <div class="cookie-info-banner-wrapper" id="cookie-info-banner-wrapper">
    						<div class="modal-container">
    						<h3>Help Us Improve!</h3>
    							<button class="close_popup" id="close_popup">
    							<img height="25" width="20" class="close_cookie_information" src="
da_DK: <div class="cookie-info-banner-wrapper" id="cookie-info-banner-wrapper">
    						<div class="modal-container">
    						<h3>Hjælp os med at forbedre!</h3>
    							<button class="close_popup" id="close_popup">
    							<img height="25" width="20" class="close_cookie_information" src="

en: <div class="modal-wrapper" id="modal-wrapper">
    						<div class="modal-container">
    						<h3>Help Us Improve!</h3>
    						<p>Would you help us improve Google XML Sitemaps by sharing anonymous usage data?</p>
    						<p>Understanding feature usage and use cases better means we can provide you with the best indexation and indexing performance.</p>
    						<p><a href="https://auctollo.com/policies/privacy/" target="_blank">We respect your privacy!</a></p>
    						<p>&nbsp;</p>
    						<form method="POST">
    							<input type="submit" name="user_consent_yes" class="allow_consent" value="I want the best!" />
    							<input type="submit" name="user_consent_no" class "decline_consent" value="I don't know what I want" />
da_DK: <div class="modal-wrapper" id="modal-wrapper">
    						<div class="modal-container">
    						<h3>Hjælp os med at forbedre!</h3>
    						<p>Vil du hjælpe os med at forbedre Google XML-sitemaps ved at dele anonyme brugsdata?</p>
    						<p>En bedre forståelse af funktionsbrug og -tilfælde betyder, at vi kan give dig den bedste indekserings- og indekseringsydelse.</p>
    						<p><a href="https://auctollo.com/policies/privacy/" target="_blank">Vi respektere dit privatliv!</a></p>
    						<p>&nbsp;</p>
    						<form method="POST">
    							<input type="submit" name="user_consent_yes" class="allow_consent" value="Ja jeg vil!" />
    							<input type="submit" name="user_consent_no" class "decline_consent" value="Nej jeg vil ikke" />

en: <h4>Do you want the best SEO indexation technology for your website? Join the Google XML Sitemaps Beta Program now!</h4>
    						<input type="hidden" id="action" name="action" value="my_action" >
    						<div class="justify-content">
    						<a href="
da_DK: <h4>Vil du have den bedste SEO-indekseringsteknologi til din hjemmeside? Tilmeld dig Google XML Sitemaps Beta Program nu!</h4>
    						<input type="hidden" id="action" name="action" value="my_action" >
    						<div class="justify-content">
    						<a href="

note: Description of the plugin
en: This plugin improves SEO using sitemaps for best indexation by search engines like Google, Bing, Yahoo and others.
da_DK: Dette plugin forbedrer SEO ved hjælp af sitemaps for den bedste indeksering af søgemaskiner som Google, Bing, Yahoo og andre.

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least PHP %4$s. You are using PHP %2$s, which is out-dated and insecure. Please ask your web host to update your PHP installation or go to <a href='%1$s'>active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href='%3$s'>plugin website</a>.
da_DK: Desværre kræver denne udgivelse af Google XML Sitemaps mindst PHP %4$s. Du bruger PHP %2$s, som er forældet og usikker. Bed din webhost om at opdatere din PHP-installation eller gå til <a href='%1$s'>aktive plugins</a> og deaktiver Google XML Sitemaps-plugin'et for at skjule denne meddelelse. Du kan downloade en ældre version af dette plugin fra <a href='%3$s'>plugin-webstedet</a>.

en: Your PHP version is too old for XML Sitemaps.
da_DK: Din PHP-version er for gammel til XML-sitemaps.

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least WordPress %4$s. You are using WordPress %2$s, which is out-dated and insecure. Please upgrade or go to <a href='%1$s'>active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href='%3$s'>plugin website</a>.
da_DK: Desværre kræver denne udgivelse af Google XML Sitemaps mindst WordPress %4$s. Du bruger WordPress %2$s, som er forældet og usikker. Opgrader eller gå til <a href='%1$s'>aktive plugins</a> , og deaktiver Google XML Sitemaps-plugin'et for at skjule denne meddelelse. Du kan downloade en ældre version af dette plugin fra <a href='%3$s'>plugin-webstedet</a>.

en: Your WordPress version is too old for XML Sitemaps.
da_DK: Din WordPress-version er for gammel til XML-sitemaps.

en: Reset options
da_DK: Nulstil indstillinger

en: Update options
da_DK: Opdater indstillinger

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
da_DK: Minimum indlægs prioritet (Selvom auto-udregn er aktiveret)

en: Posts (If auto calculation is disabled)
da_DK: Indlæg (Hvis auto-udregn er deaktiveret)

en: Priorities
da_DK: Prioriteter

en: Author pages
da_DK: Forfatter sider

en: Tag pages
da_DK: Tag sider

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
da_DK: Ældre arkiver (Ændre sig kun hvis du redigere et gammelt indlæg

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
da_DK: Arkivet for denne måned (Burde være den som på din hjemmeside)

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Static pages
da_DK: Statiske sider

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Homepage
da_DK: Hjemmeside

en: Please note that the value of this tag is considered a hint and not a command. Even though search engine crawlers consider this information when making decisions, they may crawl pages marked 'hourly' less frequently than that, and they may crawl pages marked 'yearly' more frequently than that. It is also likely that crawlers will periodically crawl pages marked 'never' so that they can handle unexpected changes to those pages.
da_DK: Bemærk venligst, at værdien af dette tag betragtes som et tip og ikke en kommando. Selvom søgemaskinecrawlere tager disse oplysninger i betragtning, når de træffer beslutninger, kan de crawle sider, der er markeret "hver time", sjældnere end det, og de kan crawle sider, der er markeret "årligt", oftere end det. Det er også sandsynligt, at crawlere med jævne mellemrum crawler sider, der er markeret som "aldrig", så de kan håndtere uventede ændringer på disse sider.

en: Change Frequencies
da_DK: Skift frekvenser

en: Child posts won't be excluded automatically!
da_DK: Underliggende indlæg udelukkes ikke automatisk!

en: List of IDs, separated by comma
da_DK: Liste over ID'er, adskilt med komma

en: Exclude the following posts or pages:
da_DK: Udeluk følgende indlæg eller sider:

en: Exclude posts
da_DK: Udeluk indlæg

en: Excluded categories
da_DK: Udeluk kategorier

en: Excluded Items
da_DK: Ekskluderede varer

en: This is highly recommended and helps the search engines to know when your content has changed. This option affects <i>all</i> sitemap entries.
da_DK: Dette anbefales stærkt og hjælper søgemaskinerne med at vide, hvornår dit indhold er ændret. Denne indstilling påvirker <i>alle</i> sitemap-poster.

en: Include the last modification time.
da_DK: Inkluder den seneste ændringsdato.

en: Further options
da_DK: Flere muligheder

note: translators: %s: search term
en: Include custom post type %s
da_DK: Inkluderer brugerdefineret indlægstype %s

en: Custom post types
da_DK: Brugerdefineret indlægstyper

note: translators: %s: search term
en: Include taxonomy pages for %s
da_DK: Inkluderer taksonomi sider for %s

en: Custom taxonomies
da_DK: Brugerdefinerede taksonomier

en: Include tag pages
da_DK: Inkluder tag sider

en: Include author pages
da_DK: Inkluder forfatter sider

en: Include archives
da_DK: Inkluder arkiver

en: Include categories
da_DK: Inkluder kategorier

en: Include static pages
da_DK: Inkluder statiske sider

en: Include posts
da_DK: Inkluder indlæg

en: Include homepage
da_DK: Inkluder hjemmeside

en: WordPress standard content
da_DK: WordPress standard indhold

en: Sitemap Content
da_DK: Sitemap indhold

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
da_DK: Alle indlæg vil have den samme prioritet som er defineret under &quot;Prioritet&quot;

en: Do not use automatic priority calculation
da_DK: Brug ikke automatisk prioritets udregning

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
da_DK: Vælg venligst hvordan prioriteten af hver enkelt indlæg skal udregnes:

en: Post Priority
da_DK: Indlægs prioritet

en: Add new page
da_DK: Tilføj ny side

en: No pages defined.
da_DK: Der er ingen sider defineret.

en: Change Frequency
da_DK: Skift frekvens

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
da_DK: Indtast datoen for den sidste ændret, som YYYY-MM-DD (F.eks. 2005-12-31) (Valgfri)

en: Last Changed
da_DK: Ændret sidst

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
da_DK: Vælg sidens prioritet i forhold til de andre sider.

en: Priority
da_DK: Prioritet

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
da_DK: Indtast URL til siden. Eksempel: http://www.foo.com/index.html eller www.foo.com/home

en: URL to the page
da_DK: URL til siden

en: If your site is in a subdirectory and you want to add pages which are NOT in the site directory or beneath, you MUST place your sitemap file in the root directory (Look at the &quot;Location of your sitemap file&quot; section on this page)!
da_DK: Hvis dit websted er i en undermappe, og du vil tilføje sider, der IKKE er i webstedsbiblioteket eller nedenunder, SKAL du placere din sitemap-fil i rodmappen (Se afsnittet &quot;Placering af din sitemap-fil&quot; på denne side)!

en: Additional Pages
da_DK: Yderligere sider

en: (The required PHP XSL Module is not installed)
da_DK: (Det påkrævet PHP XSL modul er ikke installeret)

en: Include sitemap in HTML format
da_DK: Inkluder sitemap i HTML format

en: Use this if your site is in a sub-directory, but you want the sitemap be located in the root. Requires .htaccess modification.
da_DK: Brug dette, hvis dit websted er i en undermappe, men du ønsker, at sitemap'et skal placeres i roden. Kræver .htaccess-ændring.

en: Override the base URL of the sitemap:
da_DK: Overskriv base URL'en for sitemap'en:

en: Use default
da_DK: Brug standard

en: Full or relative URL to your .xsl file
da_DK: Fuld eller relativ URL til din .xsl fil

en: Include a XSLT stylesheet:
da_DK: Inkluderer et XSLT stylesheet:

en: Disable this option if you get garbled content or encoding errors in your sitemap.
da_DK: Deaktiver denne indstilling, hvis du får forvirret indhold eller kodningsfejl i dit sitemap.

en: Try to automatically compress the sitemap if the requesting client supports it.
da_DK: Prøv at komprimere sitemap automatisk, hvis den anmodende klient understøtter det.

en: in seconds, e.g. '60' or '0' for unlimited
da_DK: sekunder, f.eks. '60' eller '0' for ubegrænset

en: Try to increase the execution time limit to:
da_DK: Prøv at forøg eksekverings tids begrænsningen til:

en: Try to increase the memory limit to:
da_DK: Prøv at forøg hukommelses begrænsningen til:

en: Advanced options:
da_DK: Avancerede indstillinger:

en: The virtual robots.txt generated by WordPress is used. A real robots.txt file must NOT exist in the site directory!
da_DK: Den virtuelle robots.txt genereret af WordPress bruges. En rigtig robots.txt fil må IKKE findes i webstedsmappen!

en: Add sitemap URL to the virtual robots.txt file.
da_DK: Tilføj sitemap-URL til den virtuelle robots.txt-fil.

en: Notify Google about updates of your site
da_DK: Giv Google besked om opdateringer af dit website

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Basic Options
da_DK: Basis indstillinger

en: Since you are using Nginx as your web-server, please configure the following rewrite rules in case you get 404 Not Found errors for your sitemap:
da_DK: Da du bruger Nginx som din webserver, skal du konfigurere følgende omskrivningsregler, hvis du får 404 Not Found-fejl til dit sitemap:

en: Webserver Configuration
da_DK: Webserver-konfiguration

note: translators: %s: search term
en: If you encounter any problems with your sitemap you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
da_DK: Hvis du støder på problemer under processen, kan du bruge <a href="%d">debug funktionen</a> for at få flere informationer.

en: It took %time% seconds to notify %name%, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
da_DK: Det tog %time% sekunder at informerer %name%, måske skulle du deaktivere denne funktion for at reducerer tiden.

en: %s was <b>successfully notified</b> about changes.
da_DK: %s blev <b>informeret korrekt</b> om ændringerne.

note: translators: %s: search term
en: The URL to your sitemap index file is: <a href='%1$s'>%2$s</a>.
da_DK: URL-adressen til din sitemap-indeksfil er: <a href='%1$s'>%2$s</a>.

note: translators: %s: search term
en: There is still a sitemap.xml or sitemap.xml.gz file in your site directory. Please delete them as no static files are used anymore or <a href='%s'>try to delete them automatically</a>.
da_DK: Der er stadig en sitemap.xml eller sitemap.xml.gz fil i din webstedsmappe. Slet dem, da der ikke længere bruges statiske filer, eller <a href='%s'>prøv at slette dem automatisk</a>.

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Support Topics have been disabled. Enable them to see useful information regarding this plugin. No Ads or Spam!
da_DK: Support emner er deaktiveret. Aktiver dem for at se nyttige oplysninger om dette plugin. Ingen annoncer eller spam!

en: No support topics available or an error occurred while fetching them.
da_DK: Der var ingen tilgængelige support emner eller der opstod en fejl under hentning af dem.

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Recent Support Topics / News
da_DK: Seneste support emner / nyheder

note: translators: %s: search term
en: Result of the last ping, started on %date%.
da_DK: Resultat af den sidste ping, startet den %date%.

en: Search engines haven't been notified yet
da_DK: Søgemaskiner er ikke blevet underrettet endnu

en: Official Sitemaps FAQ
da_DK: Officiel Sitemap FAQ

en: Sitemaps Protocol
da_DK: Sitemap protocol

en: Sitemap Resources:
da_DK: Sitemap ressourcer:

en: Report a Bug
da_DK: Rapporter en fejl

en: Suggest a Feature
da_DK: Foreslå en funktion

en: Plugin Homepage
da_DK: Plugin hjemmeside

en: About this Plugin:
da_DK: Om dette plugin:

en: Don't show this anymore
da_DK: Vis ikke dette igen

note: translators: %s: search term
en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin some time ago. If it works and your are satisfied, why not <a href='%1$s'>rate it</a>. and <a href='%2$s'>recommend it</a> to others? :-)
da_DK: Tak fordi du bruger dette plugin! Du har installeret dette plugin for nogen tid siden. Hvis det virker, og du er tilfreds, hvorfor så ikke <a href='%1$s'>bedømme det</a>. og <a href='%2$s'>anbefale det</a> til andre? :-)

en: No thanks, please don't bug me anymore!
da_DK: Nej tak, lad venligst være med at forstyrre mig igen!

en: Sure, but I already did!
da_DK: Ja, men det har jeg allerede gjort!

en: Hide this notice
da_DK: Skjul denne meddelelse

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
da_DK: Mange tak for din donation. Du hjælper mig med at fortsætte support og udvikling af dette plugin og andet gratis software!

en: Ping was executed, please see below for the result.
da_DK: Ping blev udført, se venligst nedenfor for resultatet.

en: All done!
da_DK: Færdig!

en: The plugin is notifying the selected search engines about your main sitemap and all sub-sitemaps. This might take a minute or two.
da_DK: Plugin underretter de valgte søgemaskiner om dit primære sitemap og alle underliggende-sitemaps. Dette kan tage et minut eller to.

en: Notify Search Engines about all sitemaps
da_DK: Underret søgemaskiner om alle sitemaps

en: The old files were successfully deleted.
da_DK: De gamle filer blev slettet.

en: The old files could NOT be deleted. Please use an FTP program and delete them by yourself.
da_DK: De gamle filer kunne IKKE slettes. Brug venligst et FTP-program og slet dem selv.

en: The default configuration was restored.
da_DK: Standard indstillingerne er gendannet.

en: Error while saving pages
da_DK: Der opstod en fejl da siderne skulle gemmes

en: Pages saved
da_DK: Sider gemt

en: Error while saving options
da_DK: Der forekom en fejl da indstilingerne skulle gemmes

en: Configuration updated
da_DK: Indstillingerne blev opdateret

note: Plugin Name of the plugin
en: XML Sitemap Generator for Google
da_DK: XML Sitemap Generator til Google

en: FAQ
da_DK: OSS

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Never
da_DK: Aldrig

en: Yearly
da_DK: Årlig

en: Monthly
da_DK: Månedlig

en: Weekly
da_DK: Ugentlig

en: Daily
da_DK: Daglig

en: Hourly
da_DK: Hver time

en: Always
da_DK: Altid

en: Uses the average comment count to calculate the priority
da_DK: Bruger det gennemsnitlige antal kommentarer til at udregne prioriteten

en: Comment Average
da_DK: Kommentar gennemsnit

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
da_DK: Brug antallet af kommentarer til indlægget til at udregne prioriteten

en: Comment Count
da_DK: Antal kommentar
