Plugins - Contact Form 7 - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (363 entries)

en: Uploadable file size exceeds PHP’s maximum acceptable size.
sv_SE: Den uppladdningsbara filstorleken överstiger den maximala acceptabla storleken för PHP.

en: Colons are used in form-tag names.
sv_SE: Kolon används i namn för formulär-taggar.

en: Please enter a telephone number.
sv_SE: Ange ett telefonnummer.

en: Please enter a URL.
sv_SE: Ange en URL.

en: Please enter an email address.
sv_SE: Ange en e-postadress.

en: This field has a too large number.
sv_SE: Detta fält innehåller ett för högt tal.

en: This field has a too small number.
sv_SE: Detta fält innehåller ett för lågt tal.

en: Please enter a number.
sv_SE: Ange ett nummer.

en: This field has a too late date.
sv_SE: Detta fält innehåller ett för sent datum.

en: This field has a too early date.
sv_SE: Detta fält innehåller ett för tidigt datum.

en: Please enter a date in YYYY-MM-DD format.
sv_SE: Ange ett datum med formatet ÅÅÅÅ-MM-DD.

en: The request payload format is not supported.
sv_SE: Det begärda innehållsformatet stöds inte.

note: translators: 1: WordPress hook name, 2: version number
en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
sv_SE: Åtgärds-hooken %1$s är <strong>föråldrad</strong> sedan version %2$s av Contact Form 7 utan något ersättningsalternativ.

en: The uploaded file is too large.
sv_SE: Den uppladdade filen är för stor.

en: This field has a too short input.
sv_SE: Detta fält har en för kort inmatning.

en: This field has a too long input.
sv_SE: Detta för har en för lång inmatning.

en: Please fill out this field.
sv_SE: Fyll i detta fält.

note: translators: 1: PHP function name, 2: version number, 3: alternative function name
en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
sv_SE: Funktionen %1$s är <strong>tagen ur bruk</strong> sedan Contact Form 7 version %2$s! Använd %3$s istället.

en: Spam protection
sv_SE: Skräppostskydd

note: translators: Developer debugging message. 1: PHP function name, 2: Explanatory message, 3: Contact Form 7 version number.
en: Function %1$s was called incorrectly. %2$s %3$s
sv_SE: Funktionen %1$s anropades felaktigt. %2$s %3$s

note: translators: 1: blog name, 2: confirmation link
en: Hello,
    
    This is a confirmation email sent from %1$s.
    
    We have received your submission to our web form, according to which you have allowed us to add you to our contact list. But, the process has not yet been completed. To complete it, please click the following link.
    
    %2$s
    
    If it was not your intention, or if you have no idea why you received this message, please do not click on the link, and ignore this message. We will never collect or use your personal data without your clear consent.
    
    Sincerely,
    %1$s
sv_SE: Hej,
    
    Det här är en e-postbekräftelse som skickats från %1$s.
    
    Vi har tagit emot ett webbformulär från dig. Enligt uppgifterna i formuläret samtycker du till att inkluderas i vår kontaktlista. Men för att slutföra detta förfarande behöver du klicka på följande länk.
    
    %2$s
    
    Om du inte vill registrera dig eller inte förstår varför du fått detta meddelande ska du ignorera detta meddelande och inte klicka på länken. Vi kommer aldrig att samla in eller använda dina personuppgifter utan ett entydigt samtycke från dig.
    
    Vänliga hälsningar,
    %1$s

note: translators: %s: blog name
en: Opt-in confirmation from %s
sv_SE: Bekräftelse på samtycke från %s

en: You can set up the Constant Contact integration here. For details, see %s.
sv_SE: Du kan ställa in ”Constant Contact”-integrationen här. För detaljer, se %s.

en: Complete payment
sv_SE: Slutför betalning

en: Proceed to checkout
sv_SE: Fortsätt till kassan

en: Payment is required. Please pay by credit card.
sv_SE: Betalning är obligatoriskt. Betala med kreditkort.

en: Payments
sv_SE: Betalningar

en: Publishable Key
sv_SE: Publicerbar nyckel

en: Stripe is not available on this site. It requires an HTTPS-enabled site.
sv_SE: Stripe är inte tillgängligt på denna webbplats. Det kräver en HTTPS-aktiverad webbplats.

en: Stripe is active on this site.
sv_SE: Stripe är aktivt på denna webbplats.

en: Stripe integration
sv_SE: Stripe-integration

en: Stripe is a simple and powerful way to accept payments online. Stripe has no setup fees, no monthly fees, and no hidden costs. Millions of businesses rely on Stripe’s software tools to accept payments securely and expand globally. For details, see %s.
sv_SE: Stripe är ett enkelt och kraftfullt sätt att ta emot betalningar på nätet. Du behöver inte betala för att komma igång och slipper månadsavgifter och dolda kostnader. Miljoner av företag använder programvara från Stripe för att kunna ta betalt säkert och expandera globalt. Du hittar mer information hos %s.

en: Unique identifier for the contact form.
sv_SE: Unik identifierare för kontaktformuläret.

en: Dots are used in form-tag names.
sv_SE: Punkter används i namn för formulär-taggar.

en: Show welcome panel
sv_SE: Visa välkomstpanel

en: Welcome panel
sv_SE: Välkomstpanel

note: translators: 1: link labeled 'reCAPTCHA', 2: link labeled 'Stripe'
en: With help from cloud-based machine learning, anti-spam services will protect your forms (%1$s). Even payment services are natively supported (%2$s).
sv_SE: Tjänster för skydd mot skräppost använder molnbaserad maskininlärning för att skydda dina formulär (%1$s). Det finns även inbyggt stöd för betalningstjänster (%2$s).

note: translators: 1: link labeled 'Sendinblue', 2: link labeled 'Constant Contact'
en: Your contact forms will become more powerful and versatile by integrating them with external APIs. With CRM and email marketing services, you can build your own contact lists (%1$s and %2$s).
sv_SE: Dina kontaktformulär blir mångsidigare och mer kraftfulla om du integrerar dem med externa API:er. Med hjälp av tjänster för CRM och e-postmarknadsföring kan du bygga upp dina egna kontaktlistor  (%1$s och %2$s).

en: You have strong allies to back you up.
sv_SE: Du har starka bundsförvanter som stöder dig.

en: Integration with external APIs
sv_SE: Integration med externa API:er

note: translators: %s: link labeled 'Integration with external APIs'
en: You can expand the possibilities of your contact forms by integrating them with external services. For details, see %s.
sv_SE: Du kan utöka möjligheterna för dina kontaktformulär genom att integrera dem med externa tjänster. Se %s för detaljer.

en: Integration with External API
sv_SE: Integration med externt API

en: Manage your email templates
sv_SE: Hantera dina e‑postmallar

en: You have no active email template yet.
sv_SE: Du har ingen aktiv e‑postmall än.

en: &mdash; Select &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj &mdash;

en: Select an email template:
sv_SE: Välj en e‑postmall:

en: Send a welcome email to new contacts
sv_SE: Skicka ett välkomstmeddelande till nya kontakter

en: Welcome email
sv_SE: Välkomstmeddelande

en: (opens in a new tab)
sv_SE: (öppnas i en ny flik)

en: Manage your contact lists
sv_SE: Hantera dina kontaktlistor

en: You have no contact list yet.
sv_SE: Du har ingen kontaktlista än.

en: Select lists to which contacts are added:
sv_SE: Välj listor som kontakter läggs till:

en: Add form submitters to your contact lists
sv_SE: Lägg till formuläravsändaren i dina kontaktlistor

en: Contact lists
sv_SE: Kontaktlistor

en: You can set up the Sendinblue integration here. For details, see %s.
sv_SE: Du kan ställa in Sendinblue-integrationen här. För detaljer, se %s.

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

[ctx: API keys]
en: Remove key
sv_SE: Ta bort nyckel

en: API key
sv_SE: API-nyckel

en: Setup integration
sv_SE: Ställ in integration

en: Sendinblue is active on this site.
sv_SE: Sendinblue är aktivt på denna webbplats.

en: Sendinblue integration
sv_SE: Sendinblue-integration

en: Store and organize your contacts while protecting user privacy on Sendinblue, the leading CRM & email marketing platform in Europe. Sendinblue offers unlimited contacts and advanced marketing features. For details, see %s.
sv_SE: Spara och hantera dina kontakter samtidigt som du skyddar integriteten med Sendinblue, den ledande plattformen för CRM och e-postmarknadsföring i Europa. Sendinblue erbjuder obegränsat antal kontakter och avancerade marknadsföringsberktyg. Se %s för mer information.

en: You have not been authenticated. Make sure the provided API key is correct.
sv_SE: Du har inte autentiserats. Se till att den angivna API-nyckeln är korrekt.

en: Failed to attach a file. The total file size exceeds the limit of 25 megabytes.
sv_SE: Misslyckades att bifoga en fil. Den totala filstorleken överskrider gränsen på 25 megabyte.

note: translators: %s: Attachment file path.
en: Failed to attach a file. %s is not a readable file.
sv_SE: Misslyckades att bifoga en fil. %s är inte en läsbar fil.

note: translators: %s: Attachment file path.
en: Failed to attach a file. %s is not in the allowed directory.
sv_SE: Misslyckades att bifoga en fil. %s är inte i den tillåtna katalogen.

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: (optional)
sv_SE: (valfritt)

en: disallowed list
sv_SE: lista över otillåtna

en: Disallowed words (%s) are used.
sv_SE: Otillåtna ord (%s) används.

en: Disallowed words are used.
sv_SE: Otillåtna ord används.

en: Not Found
sv_SE: Hittades inte

note: translators: %s: Contact Form 7 version number.
en: (This message was added in Contact Form 7 version %s.)
sv_SE: (Detta meddelande lades till i version %s av Contact Form 7.)

en: The fourth parameter ($mail_tag) must be an instance of the WPCF7_MailTag class.
sv_SE: Den fjärde parametern ($mail_tag) måste vara en instans av klassen WPCF7_MailTag.

note: translators: time format, see https://www.php.net/date
en: g:i a
sv_SE: H:i

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

en: docs
sv_SE: dokumentation

note: translators: 1: FAQ, 2: Docs ("FAQ & Docs")
en: %1$s and %2$s
sv_SE: %1$s och %2$s

en: Additional settings
sv_SE: Ytterligare inställningar

en: Error
sv_SE: Fel

en: The total size of attachment files is too large.
sv_SE: Den totala storleken på bilagans fil är för stor.

en: Unavailable HTML elements are used in the form template.
sv_SE: Otillgängliga HTML-element används i formulärmallen.

en: reCAPTCHA is active on this site.
sv_SE: reCAPTCHA är aktiv på denna webbplats.

en: reCAPTCHA response token is empty.
sv_SE: reCAPTCHA-svarstoken är tom.

en: Submitted nonce is invalid.
sv_SE: Den skickade engångskoden är ogiltig.

en: User-Agent string is unnaturally short.
sv_SE: Strängen för User-Agent är onaturligt kort.

en: reCAPTCHA score (%1$.2f) is lower than the threshold (%2$.2f).
sv_SE: reCAPTCHA-poängen (%1$.2f) är lägre än gränsvärdet (%2$.2f).

en: Akismet returns a spam response.
sv_SE: Akismet flaggar som skräppost.

[ctx: API keys]
en: Reset Keys
sv_SE: Återställ nycklar

en: This site is connected to the Constant Contact API.
sv_SE: Denna webbplats är ansluten till Constant Contact-API:et.

en: Configuration updated.
sv_SE: Konfiguration uppdaterad.

en: Failed to establish connection. Please double-check your configuration.
sv_SE: Misslyckades att upprätta anslutning. Dubbelkontrollera din konfiguration.

en: Connection established.
sv_SE: Anslutning etablerad.

note: translators: 1: response code, 2: message, 3: body, 4: URL
en: HTTP Response: %1$s %2$s %3$s from %4$s
sv_SE: HTTP-svar: %1$s %2$s %3$s från %4$s

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With Contact Form 7&#8217;s reCAPTCHA integration module, you can block abusive form submissions by spam bots. For details, see %s.
sv_SE: reCAPTCHA skyddar dig mot skräppost och andra typer av automatiserat missbruk. Med integrationsmodulen för reCAPTCHA i Contact Form 7 kan du blockera formulärinskickningar från skräppost-robotar. Se %s för mer information.

en: API keys for reCAPTCHA v3 are different from those for v2; keys for v2 do not work with the v3 API. You need to register your sites again to get new keys for v3. For details, see %s.
sv_SE: API-nycklarna för reCAPTCHA v3 är inte samma som för v2. Nycklar för v2 fungerar inte med API:et för v3. Du behöver registrera dina webbplatser på nytt och erhålla nya nycklar för v3. Se %s för mer information.

en: Connect to the Constant Contact API
sv_SE: Anslut till Constant Contact API

[ctx: API keys]
en: Remove Keys
sv_SE: Ta bort nycklar

en: Set this URL as the redirect URI.
sv_SE: Ange denna URL som URI för omdirigering.

en: Redirect URI
sv_SE: URI för omdirigering

en: App Secret
sv_SE: Appens hemliga nyckel

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Setup Integration
sv_SE: Ställ in integration

en: Constant Contact integration
sv_SE: Integrering med Constant Contact

en: The Constant Contact integration module allows you to send contact data collected through your contact forms to the Constant Contact API. You can create reliable email subscription services in a few easy steps. For details, see %s.
sv_SE: Integreringsmodulen för Constant Contact låter dig skicka kontaktuppgifter som samlats in via dina kontaktformulär till Constant Contact API. Du kan skapa tillförlitliga prenumerationstjänster för e-post i bara några få enkla steg. Se %s för mer information.

en: Email marketing
sv_SE: E-postmarknadsföring

en: It is not allowed to use files outside the wp-content directory.
sv_SE: Det är inte tillåtet att använda filer utanför wp-innehållskatalog.

en: Make this checkbox optional
sv_SE: Gör denna kryssruta valfri

en: Professional services
sv_SE: Professionella tjänster

en: Support forums
sv_SE: Supportforum

en: Here are some available options to help solve your problems.
sv_SE: Här är några tillgängliga alternativ som hjälper dig att lösa dina problem.

en: Do you need help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Condition
sv_SE: Villkor

en: Not consented
sv_SE: Medgavs inte

en: Consented
sv_SE: Medgavs

en: Sending mail has been aborted.
sv_SE: Sändning av e-post har avbrutits.

en: You can edit messages used in various situations here. For details, see %s.
sv_SE: Du kan redigera meddelanden som används i olika situationer här. För detaljer, se %s.

en: Editing messages
sv_SE: Redigerar meddelanden

en: You can edit the mail template here. For details, see %s.
sv_SE: Du kan redigera e-postmallen här. För detaljer, se %s.

en: You can edit the form template here. For details, see %s.
sv_SE: Du kan redigera formulärmallen här. Se %s för detaljer.

en: Editing form template
sv_SE: Redigerar formulärmall

note: translators: screen reader text
en: (left and right arrow)
sv_SE: (vänster och höger pil)

note: translators: 1: ◀ ▶ dashicon, 2: screen reader text for the dashicon
en: %1$s %2$s keys switch panels
sv_SE: Tangenterna %1$s %2$s byter paneler

note: translators: screen reader text
en: (configuration error)
sv_SE: (konfigurationsfel)

en: How to resolve?
sv_SE: Hur löser jag detta?

en: Your donation will help encourage and support the plugin&#8217;s continued development and better user support.
sv_SE: Din donation uppmuntrar och stöder den fortsatta utvecklingen av tillägget samt bättre support till användare.

en: making a donation
sv_SE: att göra en donation

note: translators: %s: link labeled 'making a donation'
en: If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider %s.
sv_SE: Om du tycker om att använda Contact Form 7 och anser att den är användbar, var snäll och överväg %s.

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you.
sv_SE: Det är svårt att fortsätta utveckla och stödja detta tillägg utan bidrag från användare som du.

en: This contact form is available only for logged in users.
sv_SE: Det här kontaktformuläret är bara tillgängligt för inloggade användare.

en: Deprecated settings are used.
sv_SE: Föråldrade inställningar används.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you need %s plugin installed.
sv_SE: För att använda CAPTCHA måste tillägget %s vara installerat.

en: There was an error deleting the contact form.
sv_SE: Ett fel inträffade när kontaktformuläret skulle raderas.

en: You are not allowed to access the requested contact form.
sv_SE: Du saknar åtkomst till det begärda kontaktformuläret.

en: The requested contact form was not found.
sv_SE: Det begärda kontaktformuläret kunde inte hittas.

en: You are not allowed to create a contact form.
sv_SE: Du saknar behörighet att skapa ett kontaktformulär.

en: Cannot create existing contact form.
sv_SE: Det går inte att skapa ett kontaktformulär som redan finns.

en: You are not allowed to access contact forms.
sv_SE: Du saknar åtkomst till kontaktformulär.

en: Attachment file does not exist at %path%.
sv_SE: Bilagans fil finns inte i %path%.

en: Invalid mailbox syntax is used in the %name% field.
sv_SE: E-postadressen i fältet %name% har ogiltig syntax.

note: translators: %names%: a list of form control names
en: Unavailable names (%names%) are used for form controls.
sv_SE: Namn som inte är tillgängliga (%names%) används för formulärets kontroller.

en: There are invalid mail header fields.
sv_SE: Det finns ogiltiga e-post-header-fält.

en: HTML tags are used in a message.
sv_SE: HTML-taggar används i ett meddelande.

en: Sender email address does not belong to the site domain.
sv_SE: E-postadressen för avsändaren hör inte till webbplatsens domän.

en: Invalid mailbox syntax is used.
sv_SE: E-postadress med ogiltigt format har angivits.

en: There is a possible empty field.
sv_SE: Ett fält är kanske tomt.

note: translators: %s: number of errors detected
en: %s configuration error detected | %s configuration errors detected
sv_SE[0]: %s konfigurationsfel upptäckt
sv_SE[1]: %s konfigurationsfel upptäckta

en: There was an error saving the contact form.
sv_SE: Ett fel inträffade när kontaktformuläret skulle sparas.

en: %d configuration errors detected in this tab panel
sv_SE: %d konfigurationsfel har upptäckts i panelen under denna flik

en: 1 configuration error detected in this tab panel
sv_SE: 1 konfigurationsfel har upptäckts i panelen under denna flik

en: %d configuration errors detected
sv_SE: %d konfigurationsfel upptäckta

en: 1 configuration error detected
sv_SE: 1 konfigurationsfel upptäckt

note: translators: 1: WordPress hook name, 2: version number, 3: alternative hook name
en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
sv_SE: Åtgärds-hook %1$s är <strong>föråldrad</strong> sedan Contact Form 7 version %2$s! Använd %3$s istället.

note: translators: %s: link labeled 'Flamingo'
en: Install a message storage plugin before this happens to you. %s saves all messages through contact forms into the database. Flamingo is a free WordPress plugin created by the same author as Contact Form 7.
sv_SE: Installera ett tillägg för lagring av meddelanden innan detta drabbar dig. %s sparar alla meddelanden som kommer via kontaktformulär i databasen. Flamingo är ett gratis WordPress-tillägg skapat av samma författare som Contact Form 7.

en: Contact Form 7 does not store submitted messages anywhere. Therefore, you may lose important messages forever if your mail server has issues or you make a mistake in mail configuration.
sv_SE: Contact Form 7 sparar inte inskickade meddelanden någonstans. Därför riskerar du att förlora viktiga meddelanden för alltid om din e-postserver skulle få problem eller om du råkar konfigurera din e-post fel.

en: Before you cry over spilt mail&#8230;
sv_SE: Innan du gråter över spilld e-post&#8230;

note: translators: links labeled 1: 'Akismet', 2: 'reCAPTCHA', 3: 'disallowed list'
en: Contact Form 7 supports spam-filtering with %1$s. Intelligent %2$s blocks annoying spambots. Plus, using %3$s, you can block messages containing specified keywords or those sent from specified IP addresses.
sv_SE: Contact Form 7 stöder filtrering av skräppost med hjälp av %1$s. Det intelligenta %2$s blockerar irriterande skräppostrobotar. Med %3$s kan du dessutom blockera meddelanden som innehåller vissa ord eller som sänts från vissa IP-adresser.

en: Spammers target everything; your contact forms are not an exception. Before you get spammed, protect your contact forms with the powerful anti-spam features Contact Form 7 provides.
sv_SE: Skräppostare ger sig på allt som går. Dina kontaktformulär utgör inget undantag. Innan du råkar ut för skräppost bör du skydda dina kontaktformulär med de kraftfulla skyddsfunktionerna mot skräppost som Contact Form 7 erbjuder.

en: Getting spammed? You have protection.
sv_SE: Får du skräppost? Vi kan ge skydd.

en: Multiple form controls are in a single label element.
sv_SE: Flera formulärfunktioner är placerade inuti ett gemensamt etikettelement.

en: FAQ about Configuration Validator
sv_SE: Frågor och svar om kontroll av konfiguration

en: The answer to the quiz is incorrect.
sv_SE: Svaret på quizen är fel.

en: There was an error uploading the file.
sv_SE: Ett fel inträffade när filen skulle laddas upp.

en: You are not allowed to upload files of this type.
sv_SE: Du saknar behörighet att ladda upp filer av denna typ.

en: There was an unknown error uploading the file.
sv_SE: Det var ett okänt fel när filen skulle laddas upp.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
sv_SE: Du måste acceptera villkoren innan du skickar ditt meddelande.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
sv_SE: Ett eller flera fält har ett fel. Kontrollera och försök igen.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
sv_SE: Det var ett fel vid försöket att skicka ditt meddelande. Försök igen senare.

en: Thank you for your message. It has been sent.
sv_SE: Tack för ditt meddelande. Det har skickats.

[ctx: mail subject]
note: translators: 1: blog name, 2: [your-subject]
en: %1$s "%2$s"
sv_SE: %1$s ”%2$s”

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
sv_SE: Felkonfiguration leder till misslyckade e-postleveranser eller andra problem. Validera dina kontaktformulär nu.

en: Validate Contact Form 7 Configuration
sv_SE: Validera konfigurationen i Contact Form 7

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
sv_SE: Konfigurationsvalideringen slutförd. Inget ogiltigt kontaktformulär hittades.

note: translators: %s: number of contact forms
en: Configuration validation completed. %s invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
sv_SE[0]: Konfigurationsvalideringen slutförd. %s ogiltigt kontaktformulär hittades.
sv_SE[1]: Konfigurationsvalideringen slutförd. %s ogiltiga kontaktformulär hittades.

en: Validate Configuration
sv_SE: Validera konfiguration

note: translators: %s: number of contact forms
en: Validate %s contact form now | Validate %s contact forms now
sv_SE[0]: Validera %s kontaktformulär nu
sv_SE[1]: Validera %s kontaktformulär nu

en: You are not allowed to validate configuration.
sv_SE: Du har inte behörighet att validera konfiguration.

en: Secret Key
sv_SE: Hemlig nyckel

en: Site Key
sv_SE: Webbplatsnyckel

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Invalid key values.
sv_SE: Ogiltiga nyckelvärden.

note: Author URI of the plugin
en: https://ideasilo.wordpress.com/
sv_SE: http://ideasilo.wordpress.com/

note: Description of the plugin
en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
sv_SE: Ännu en tillägg för kontaktformulär. Enkelt men flexibelt.

note: translators: title of your first contact form. %d: number fixed to '1'
en: Contact form %d
sv_SE: Kontaktformulär %d

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för textfält med flera rader. För mer information, se %s.

en: text area
sv_SE: textområde

en: This field requires author's URL
sv_SE: Detta fält kräver författarens URL

en: This field requires author's email address
sv_SE: Detta fält kräver författarens e-postadress

en: This field requires author's name
sv_SE: Detta fält kräver författarens namn

en: Text fields
sv_SE: Textfält

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för ett enradigt inmatningsfält för telefonnummer. För mer information, se %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för ett enradigt URL-fält. För mer information, se %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formtagg för ett enradigt inmatningsfält för e-post. Mer information finns i %s.

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för ett enradigt textfält. För mer information, se %s.

en: email
sv_SE: e-post

en: Telephone number that the sender entered is invalid
sv_SE: Telefonnummer som avsändaren har angett är ogiltig

en: URL that the sender entered is invalid
sv_SE: URL som avsändaren angett är ogiltig

en: Email address that the sender entered is invalid
sv_SE: E-postadress som avsändaren har angett är ogiltig

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Submit button
sv_SE: Skicka-knapp

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för en skicka-knapp. För mer information, se %s.

en: submit
sv_SE: skicka

en: Insert a blank item as the first option
sv_SE: Lägg till ett tomt objekt som första val

en: Allow multiple selections
sv_SE: Tillåt flera val

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för rullgardinsmeny. För mer information, se %s.

en: drop-down menu
sv_SE: rullgardinsmeny

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
sv_SE: En pipe-separerad fråga-svar (e.g. Brasilien huvudstad? | Rio) per rad.

en: Questions and answers
sv_SE: Frågor och svar

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för ett fråga-svar-par. För mer information, se %s.

en: Sender does not enter the correct answer to the quiz
sv_SE: Avsändaren anger inte rätt svar på kontrollfrågan

en: Slider
sv_SE: Bildspel

en: Spinbox
sv_SE: Nummerruta

en: Number fields
sv_SE: Nummerfält

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för ett numeriskt fält. För mer information, se %s.

en: number
sv_SE: siffror

en: Number is larger than maximum limit
sv_SE: Talet är större än tillåtet

en: Number is smaller than minimum limit
sv_SE: Talet är mindre än tillåtet

en: Number format that the sender entered is invalid
sv_SE: Nummerformatet som avsändaren angav är ogiltigt

note: translators: %s: the path of the temporary folder
en: This contact form has file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
sv_SE: Detta kontaktformulär har fält för filuppladdning, men den temporära mappen för filerna (%s) finns inte eller är inte skrivbar. Du kan skapa mappen eller ändra dess behörighet manuellt.

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
sv_SE: För att bifoga filen som laddats upp genom det här fältet till e-postmeddelandet, måste du infoga motsvarande e-posttagg (%s) i fältet ”Bifogade filer” under fliken E-post.

en: Acceptable file types
sv_SE: Acceptabla filtyper

en: File size limit (bytes)
sv_SE: Gräns för filstorlek (byte)

en: File uploading and attachment
sv_SE: Filuppladdning och bilagor

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för ett filuppladdningsfält. För mer information, se %s.

en: file
sv_SE: fil

en: Uploading a file fails for PHP error
sv_SE: Uppladdningen av en fil misslyckades på grund av PHP-fel

en: Uploaded file is too large
sv_SE: Den uppladdade filen är för stor

en: Uploaded file is not allowed for file type
sv_SE: Filen är av en ej tillåten filtyp

en: Uploading a file fails for any reason
sv_SE: Filuppladdningen misslyckas av någon anledning

en: Range
sv_SE: Intervall

en: Use this text as the placeholder of the field
sv_SE: Använd denna text som platshållare för fältet

en: Default value
sv_SE: Standardvärde

en: Date field
sv_SE: Datumfält

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för datumfält. För mer information, se %s.

en: date
sv_SE: datum

en: Date is later than maximum limit
sv_SE: Datum är senare än tillåtet

en: Date is earlier than minimum limit
sv_SE: Datumet är tidigare än tillåtet

en: Date format that the sender entered is invalid
sv_SE: Datumformatet avsändaren använt är ogiltigt

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
sv_SE: Om du vill använda indata från detta fält i ett e-postmeddelande, behver du infoga motsvarande e-post-tagg (%s) i fältet under fliken E-post.

en: Make checkboxes exclusive
sv_SE: Gör kryssrutorna exklusiva

en: Wrap each item with label element
sv_SE: Omslut varje objekt med etikett-element

en: Put a label first, a checkbox last
sv_SE: Etikett först, en kryssruta sist

en: One option per line.
sv_SE: Ett val per rad.

en: Required field
sv_SE: Obligatoriskt fält

en: Field type
sv_SE: Fälttyp

en: Checkboxes, radio buttons and menus
sv_SE: Kryssrutor, radioknappar och menyer

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för en grupp alternativknappar. För mer information, se %s.

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
sv_SE: Skapa en formulär-tagg för en grupp kryssrutor. För mer information, se %s.

en: radio buttons
sv_SE: radioknappar

en: checkboxes
sv_SE: kryssrutor

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
sv_SE: Det här kontaktformuläret innehåller CAPTCHA, men de nödvändiga biblioteken (GD och FreeType) saknas på din server.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
sv_SE: Det här kontaktformuläret innehåller CAPTCHA, men den temporära mappen för filerna (%s) existerar inte eller är inte skrivbar. Du kan skapa mappen eller ändra mappens rättigheter manuellt.

en: Input field settings
sv_SE: Inställningar för inmatningsfält

en: Image settings
sv_SE: Bildinställningar

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
sv_SE: Generera formulär-taggar för en CAPTCHA-bild och motsvarande svarsfält. För mer information, se %s.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
sv_SE: För att använda CAPTCHA, måste du först installera och aktivera tillägget %s.

en: Your entered code is incorrect.
sv_SE: Koden du angav är felaktig.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
sv_SE: Koden användare anger matchar inte CAPTCHA-koden

en: Insert Tag
sv_SE: Infoga tagg

en: Class attribute
sv_SE: Class-attribut

en: Id attribute
sv_SE: ID-attribut

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Name
sv_SE: Namn

en: Acceptance checkbox
sv_SE: Kryssruta för godkännande

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
sv_SE: Generera en formulär-tagg för en kryssruta för godkännande. För mer information, se %s.

en: acceptance
sv_SE: godkännande

en: Untitled
sv_SE: Namnlös

en: Contact Form
sv_SE: Kontaktformulär

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
sv_SE: Ett fält har kortare innehåll än tillåtet

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
sv_SE: Ett fält har längre innehåll än tillåtet

en: There is a field that the sender must fill in
sv_SE: Det finns ett fält som användaren måste fylla i

en: There are terms that the sender must accept
sv_SE: Det finns villkor som avsändaren måste acceptera

en: Submission was referred to as spam
sv_SE: Meddelandet markerades som skräppost

en: Validation errors occurred
sv_SE: Valideringsfel uppstod

en: Sender's message failed to send
sv_SE: Avsändarens meddelande kunde inte skickas

en: Sender's message was sent successfully
sv_SE: Avsändarens meddelande har skickats

note: translators: 1: blog name, 2: blog URL
en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
sv_SE: Detta e-postmeddelande skickades från ett kontaktformulär på %1$s (%2$s)

en: Message Body:
sv_SE: Meddelandets innehåll:

note: translators: %s: [your-subject]
en: Subject: %s
sv_SE: Ämne: %s

note: translators: %s: [your-name] <[your-email]>
en: From: %s
sv_SE: Från: %s

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Your message
sv_SE: Ditt meddelande

en: Your email
sv_SE: Din e-post

en: Your name
sv_SE: Ditt namn

note: translators: %s: title of form-tag like 'email' or 'checkboxes'
en: Form-tag Generator: %s
sv_SE: Formulär-taggsgenerator: %s

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
sv_SE: Ingen information du lämnar kommer att delas med tjänsteleverantörer utan ditt tillstånd.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
sv_SE: Du kan först behöva registrera dig för ett konto hos den tjänst du tänker använda. När du gör det måste du godkänna att Contact Form 7 får tillgång till tjänsten via ditt konto.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
sv_SE: På denna skärm kan du hantera tjänster som är tillgängliga via Contact Form 7. Tack vare API:et kan du samarbeta med alla tillgängliga tjänster.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but do not have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
sv_SE: Det finns också speciella e-posttaggar med namn som inte har motsvarande formulär-taggar. De används för meta-information från när formuläret skickades, som avsändarens IP-adress eller formulärsidans URL.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
sv_SE: En e-posttagg är även en kortkod omringad av hakparanteser som du kan använda i alla fält under E-post- och E-post (2). En e-posttagg representerar det värde som användaren angett i ett inmatningsfält i motsvarande formulärtagg.

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you do not need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
sv_SE: Även om formulär-taggar är relativt komplicerade, behöver du inte kunna syntaxen eftersom det finns en tagg-generator som är enkel att använda (knappen <strong>Skapa tagg</strong> på den här sidan).

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
sv_SE: Formulär-taggar är kod innesluten i hakparanteser som används i ett formulär. Formulär-taggar motsvarar ett inmatningsfält vars innehåll kan delas i fyra delar: typ, namn, alternativ och värden (type, name, options, and values). Contact Form 7 stöder olika typer av formulär-taggar som text-fält, nummer-fält, datum-fält, kryssrutor, radio-knappar, menyer, filuppladdning, CAPTCHA och quiz-fält.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
sv_SE: I <strong>Avancerade inställningar</strong> kan du ytterligare anpassa kontaktformuläret genom att lägga till egen kod.

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
sv_SE: I <strong>Meddelande</strong> kan du ändra olika typer av meddelanden som används för kontaktformuläret. Dessa meddelanden är relativt korta, som ett meddelande om valideringsfel som visas när ett obligatoriskt fält lämnas tomt.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
sv_SE: <strong>E-post (2)</strong> är en extra e-postmall som fungerar på liknande sätt som E-post. E-post (2) skickas endast om det gick bra att skicka det första e-postmeddelandet.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
sv_SE: <strong>E-post</strong> hanterar en e-postmall (sidhuvuden och meddelandekropp) som det här kontaktformuläret sänder när någon skickar in formuläret. Här kan du använda e-posttaggarna i Contact Form 7.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
sv_SE: <strong>Formulär</strong> är innehållet i ett HTML form. Du kan använda valfri HTML, som tillåts i ett form-element. Du kan också använda Contact Form 7&#8217;s form-taggar här.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
sv_SE: <strong>Rubrik</strong> är rubriken för ett kontaktformulär. Denna rubrik används endast för att märka ett kontaktformulär och kan redigeras.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
sv_SE: På den här sidan kan du redigera ett kontaktformulär. Kontaktformulär består av följande delar:

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
sv_SE: <strong>Duplicera</strong> - Duplicerar kontaktformuläret. Ett duplicerat kontaktformulär innehåller allt från originalet men har ett annat ID.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
sv_SE: <strong>Redigera</strong> - Öppnar sidan för redigering av kontaktformuläret. Du kan också öppna det genom att klicka på kontaktformulärets titel.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
sv_SE: Hovra över en rad i listan med kontaktformulär så visas länkar till åtgärder som du kan använda. Du kan använda följande åtgärder:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
sv_SE: Här kan du hantera kontaktformulär som skapats med Contact Form 7. Du kan hantera ett obegränsat antal kontaktformulär. Varje kontaktformulär har ett unikt ID och en Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). Infoga ett kontaktformulär genom att klistra in shortcode i ett inlägg eller en text-widget.

en: Mail-tags
sv_SE: E-posttaggar

en: Form-tags
sv_SE: Formulär-taggar

en: Available Actions
sv_SE: Tillgängliga åtgärder

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
sv_SE: Du kan lägga till anpassad kod här. Mer information finns i %s.

en: File attachments
sv_SE: Filbilagor

en: Use HTML content type
sv_SE: Använd HTML-innehåll

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
sv_SE: Exkludera rader med tomma e-posttaggar i utdata

en: Message body
sv_SE: Meddelandets innehåll

en: Additional headers
sv_SE: Ytterligare rubriker

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: From
sv_SE: Från

en: To
sv_SE: Till

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
sv_SE: I nedanstående fält kan du använda följande e-posttaggar:

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
sv_SE: E-post (2) är en ytterligare e-postmall som ofta används för autosvar.

en: Use Mail (2)
sv_SE: Använd e-post (2)

en: Mail (2)
sv_SE: E-post (2)

note: translators: date format, see https://www.php.net/date
en: Y/m/d
sv_SE: Y-m-d

note: translators: %s: title of contact form
en: Edit &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Redigera ”%s”

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Date
sv_SE: Datum

en: Author
sv_SE: Författare

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Additional Settings
sv_SE: Ytterligare inställningar

note: translators: %d: number of additional settings
en: Additional Settings (%d)
sv_SE: Ytterligare inställningar (%d)

en: Messages
sv_SE: Meddelanden

en: Mail
sv_SE: E-post

en: Form
sv_SE: Formulär

en: FAQ
sv_SE: Vanliga frågor

en: Docs
sv_SE: Dokumentation

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv_SE: Du är på väg att radera det här kontaktformuläret. 
     'Avbryt' för att behålla det, 'OK' för att radera.

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: You can also use this old-style shortcode:
sv_SE: Du kan också använda denna äldre kortkod:

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
sv_SE: Kopiera denna kortkod och klistra in den i ditt inlägg, sida eller textwidgetinnehåll:

en: Enter title here
sv_SE: Ange rubrik här

en: Save
sv_SE: Spara

en: You are not allowed to edit this contact form.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera detta kontaktformulär.

en: Setting up mail
sv_SE: ställ in e-post

en: Contact Form 7 needs your support.
sv_SE: Contact Form 7 behöver ditt stöd.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

note: translators: 1: version of Contact Form 7, 2: version of WordPress, 3: URL
en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
sv_SE: <strong>Contact Form 7 %1$s kräver WordPress %2$s eller senare.</strong> <a href="%3$s">Uppdatera WordPress</a> först.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Contact form deleted.
sv_SE: Kontaktformulär raderat.

en: Contact form saved.
sv_SE: Kontaktformulär sparat.

en: Contact form created.
sv_SE: Kontaktformulär skapat.

en: Search Contact Forms
sv_SE: Sök kontaktformulär

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Sökresultat för ”%s”

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
sv_SE: De ändringar du gjort kommer att gå förlorade om du navigerar bort från denna sida.

en: Error in deleting.
sv_SE: Fel vid radering.

en: You are not allowed to delete this item.
sv_SE: Du får inte radera den här posten.

en: You are not allowed to edit this item.
sv_SE: Du får inte redigera den här posten.

en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

en: Add New Contact Form
sv_SE: Lägg till nytt kontaktformulär

en: Contact Forms
sv_SE: Kontaktformulär

en: Edit Contact Form
sv_SE: Redigera kontaktformulär

en: Contact
sv_SE: Kontakt
