Plugins - All-in-One WP Migration and Backup - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (273 entries)

en: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
pt: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%s" download="%s"><span>Descarregar %s</span><em>Tamanho: %s</em></a>

en: Reset Hub Demo
pt: Demonstração do Reset Hub

en: Upgrade to Premium
pt: Actualizar para Premium

en: Please note, the features displayed below are part of an image showcasing the potential of Reset Hub in its Premium version. To activate and enjoy these advanced features, <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Upgrade to Premium" target="_blank">upgrade to Premium now</a>! Elevate your website management experience with these exclusive functionalities and priority support.
pt: Atenção que as funcionalidades abaixo fazem parte de uma imagem que mostra o potencial do Reset Hub na sua versão Premium. Para activar e tirar partido destas funcionalidades avançadas, <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Actualizar para Premium" target="_blank">actualize para Premium agora</a>! Aumente o nível da sua experiência de gestão de sites com estas funcionalidades exclusivas e suporte prioritário.

en: Experience Full Functionality with Premium!
pt: Experimente todas as funcionalidades com o Premium!

en: Star
pt: Estrela

en: Leverage the simplicity of Dropbox for your backup needs. Direct your scheduled backups to be stored in Dropbox. It's secure, straightforward, and keeps your backups at your fingertips.
pt: Aproveite a simplicidade da Dropbox para as suas necessidades de cópia de segurança. Direccione as suas cópias de segurança agendadas para serem armazenados na Dropbox. É seguro, simples e mantém as suas cópias de segurança sempre à mão.

en: Tailor your backup schedules to fit the complexity of your WordPress Multisite. Choose to export the entire network or only a selection of subsites according to your requirements. Effortless management for even the most intricate site networks.
pt: Adapte os agendamentos das suas cópias de segurança para se adequarem à complexidade do seu WordPress multissite. Escolha exportar toda a rede ou apenas uma selecção de sites, de acordo com os seus requisitos. Gestão sem esforço, mesmo para as redes de sites mais complexas.

en: We've got you covered with an array of supported storage providers. Whether you prefer Box, Amazon S3, WebDav or something else, you can choose the one that fits your needs best. Secure your backups exactly where you want them.
pt: Temos tudo o que precisa com uma variedade de serviços de armazenamento suportados. Quer prefira Box, Amazon S3, WebDav ou qualquer outro, pode escolher o que melhor se adapta às suas necessidades. Guarde as suas cópias de segurança exactamente onde as quer.

en: Enjoy the flexibility of FTP storage. Direct your scheduled backups to your own FTP server. You'll have full control over your data, providing you with a versatile and private storage solution.
pt: Desfrute da flexibilidade do armazenamento FTP. Direccione as suas cópias de segurança agendadas para o seu próprio servidor FTP. Terá controlo total sobre os seus dados, proporcionando-lhe uma solução de armazenamento versátil e privada.

en: Harness the power of OneDrive for your backups. Set up your scheduled backups to be saved directly in your OneDrive. It's secure, integrated with your Microsoft account, and keeps your data readily accessible.
pt: Aproveite o poder da OneDrive para as suas cópias de segurança. Configure as suas cópias de segurança agendadas para serem guardadas directamente na sua OneDrive. É seguro, integrado na sua conta Microsoft e mantém os seus dados prontamente acessíveis.

en: Benefit from the robustness of Google Drive. Schedule your backups to be saved directly to your Google Drive account. Simple, secure, and integrated into a platform you already use.
pt: Beneficie da robustez da Google Drive. Agende as suas cópias de segurança para serem guardadas directamente na sua conta da Google Drive. Simples, seguro e integrado numa plataforma que já utiliza.

en: Manage your storage effectively with our flexible retention settings. Decide how many backups you want to keep at a time. Old backups are automatically cleared, keeping your storage neat and efficient.
pt: Faça uma gestão eficaz do seu armazenamento com as nossas definições flexíveis de retenção. Decida quantas cópias de segurança pretende manter de cada vez. As cópias de segurança antigas são automaticamente eliminadas, mantendo o seu armazenamento organizado e eficiente.

en: Retention settings
pt: Definições de retenção

en: Stay informed, not overwhelmed. Tailor your notification preferences to get updates that matter to you. Whether it's the status of each backup, or just critical alerts, control what you want to be notified about.
pt: Mantenha-se informado, não sobrecarregado. Adapte as suas preferências de notificações para receber as actualizações que lhe interessam. Quer seja o estado de cada cópia de segurança ou apenas alertas críticos, controle aquilo sobre o qual pretende ser notificado.

en: Notification settings
pt: Definições das notificações

en: Never worry about forgetting to back up your site again. Choose from various scheduling options, from daily to monthly, and we'll automate the rest. Backups happen like clockwork, giving you peace of mind and a solid safety net
pt: Nunca mais se preocupe em fazer cópias de segurança do seu site. Escolha entre várias opções de agendamento, desde diárias a mensais, e nós automatizamos o resto. As cópias de segurança acontecem como um relógio, dando-lhe paz de espírito e uma sólida rede de segurança

en: Enable this feature
pt: Active esta funcionalidade

en: Backup scheduler
pt: Agendamento de cópias de segurança

en: Multisite Schedules
pt: Agendamentos multissite

en: More Storage Providers
pt: Mais fornecedores de armazenamento

en: FTP Storage
pt: Armazenamento FTP

en: OneDrive Storage
pt: Armazenamento OneDrive

en: Dropbox Storage
pt: Armazenamento Dropbox

en: Google Drive Storage
pt: Armazenamento Google Drive

en: Retention Settings
pt: Definições de retenção

en: Notification Settings
pt: Definições das notificações

en: Backup Scheduler
pt: Agendamento de cópias de segurança

en: Schedules
pt: Agendamentos

en: <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get unlimited</a>
pt: <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Tornar ilimitado</a>

en: Your archive file name contains invalid characters. It cannot contain: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Technical details</a>
pt: O nome do seu ficheiro de arquivo contém caracteres inválidos. Não pode conter: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Your storage directory name contains invalid characters. It cannot contain: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Technical details</a>
pt: A sua pasta de armazenamento contém caracteres inválidos. Não pode conter: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Backup is encrypted. Please provide decryption password:
pt: A cópia de segurança está encriptada. Por favor forneça uma senha para desencriptar:

en: Password-protect and encrypt backups
pt: Proteger com senha e encriptar cópias de segurança

en: A password is required
pt: É necessária uma senha

en: Protect this backup with a password
pt: Proteger esta cópia de segurança com uma senha

en: Done preparing users.
pt: Utilizadores preparados.

en: Preparing users...
pt: A preparar utilizadores...

en: Importing an encrypted backup is not supported on this server. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Technical details</a>
pt: A importação de cópias de segurança encriptadas não é suportada neste servidor. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: The decryption password is not valid.
pt: A senha de desencriptação é inválida.

en: Done validating the decryption password.
pt: Senha de desencriptação validada.

en: The passwords do not match
pt: As senhas não são iguais

en: Repeat the password
pt: Repita a senha

en: Submit
pt: Submeter

en: Please enter a password to import the file
pt: Por favor digite uma senha para importar o ficheiro

en: The backup is encrypted
pt: A cópia de segurança está encriptada

en: Unable to check decryption password. Refresh the page and try again
pt: Não é possível verificar a senha de desencriptação. Recarregue a página e tente de novo.

en: Unable to decrypt data.
pt: Não é possível desencriptar dados.

en: Unable to obtain cipher length.
pt: Não é possível obter o tamanho dos dados cifrados.

en: Unable to encrypt data.
pt: Não é possível encriptar dados.

en: Unable to generate random bytes.
pt: Não é possível gerar bytes aleatórios.

en: List
pt: Lista

en: Show backup content
pt: Mostrar conteúdo da cópia de segurança

en: Downloading is not possible because backups directory is not accessible.
pt: Não é possível descarregar porque o directório de cópias de segurança não está acessível.

en: Reading...
pt: A ler...

en: List the content of the backup
pt: Lista do conteúdo da cópia de segurança

en: Error while downloading file
pt: Erro ao descarregar o ficheiro

en: Error while reading backup content
pt: Erro ao ler o conteúdo da cópia de segurança

en: Error
pt: Erro

en: Unable to list backup content
pt: Não é possível listar o conteúdo da cópia de segurança

en: More
pt: Mais

en: You have %d backups
pt: Tem %d cópias de segurança

en: You have %d backup | You have %d backups
pt[0]: Tem %d cópia de segurança
pt[1]: Tem %d cópias de segurança

en: Error: %s
pt: Erro: %s

en: Archiving %d theme files...<br />%d%% complete
pt: A arquivar %d ficheiros dos temas...<br />%d%% concluído

en: Done retrieving a list of WordPress theme files.
pt: Lista de ficheiros de temas do WordPress obtida com sucesso.

en: Retrieving a list of WordPress theme files...
pt: A obter uma lista de ficheiros de temas do WordPress...

en: Preparing options...
pt: A preparar opções...

en: Done retrieving a list of WordPress plugin files.
pt: Lista de ficheiros de plugins do WordPress obtida com sucesso.

en: Retrieving a list of WordPress plugin files...
pt: A obter uma lista de ficheiros de plugins do WordPress...

en: Contact Support
pt: Contacte o suporte

en: The file type that you have tried to import is not compatible with this plugin. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file that was created with the All-in-One WP migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
pt: O tipo de ficheiro que tentou importar não é compatível com este plugin. Verifique se é um ficheiro <strong>.wpress</strong> criado com o plugin All-in-One WP Migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Unable to export. Error code: %s. %s
pt: Não é possível exportar. Código de erro: %s. %s

en: Done getting WordPress permalinks settings.
pt: Foram obtidas as definições das ligações permanentes do WordPress.

en: Getting WordPress permalinks settings...
pt: A obter as definições das ligações permanentes do WordPress...

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
pt: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Opcionalmente, avalie o plugin</a>. (abre numa nova janela)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/installation-maintenance/important-update-information/#clear-caches" target="_blank">Reset Avada Fusion Builder cache</a>. (opens a new window)<br />
pt: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/installation-maintenance/important-update-information/#clear-caches" target="_blank">Repor a cache do Avada Fusion Builder</a>. (abre numa nova janela)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />
pt: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Registar de novo os shortcodes do Oxygen Builder</a>. (abre numa nova janela)<br />

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />
pt: » Foram repostas as ligações permanentes por omissão. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Porquê?</a> (abre numa nova janela)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />
pt: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Guardar estrutura das ligações permanentes</a>. (abre numa nova janela)<br />

en: Done retrieving a list of WordPress database tables.
pt: Lista de tabelas da base de dados do WordPress obtida com sucesso.

en: Retrieving a list of WordPress database tables...
pt: A obter uma lista de tabelas da base de dados do WordPress...

en: Translate
pt: Traduzir

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
pt: » Foram repostas as ligações permanentes por omissão. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Porquê?</a>. (abre numa nova janela)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Opcionalmente, avalie o plugin</a>. (abre numa nova janela)

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
pt: » Foram repostas as ligações permanentes por omissão. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Porquê?</a>. (abre numa nova janela)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Registar de novo os shortcodes do Oxygen Builder</a>. (abre numa nova janela)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Opcionalmente, avalie o plugin</a>. (abre numa nova janela)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
pt: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Guardar estrutura de ligações permanentes</a>. (abre numa nova janela)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Registar de novo os shortcodes do Oxygen Builder</a>. (abre numa nova janela)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Opcionalmente, avalie o plugin</a>. (abre numa nova janela)

en: Archiving %d media files...<br />%d%% complete
pt: A arquivar %d ficheiros multimédia...<br />%d%% concluído

en: Archiving %d content files...<br />%d%% complete
pt: A arquivar %d ficheiros de conteúdo...<br />%d%% concluído

en: Done retrieving a list of WordPress content files.
pt: Lista de ficheiros de conteúdo do WordPress obtida com sucesso.

en: Retrieving a list of WordPress content files...
pt: A obter uma lista de ficheiros de conteúdo do WordPress...

en: Done retrieving a list of WordPress media files.
pt: Lista de ficheiros multimédia do WordPress obtida com sucesso.

en: Retrieving a list of WordPress media files...
pt: A obter uma lista de ficheiros multimédia do WordPress...

en: There is not enough space available on the disk.<br />Free up %s of disk space.
pt: Não está disponível espaço de disco suficiente.<br />Liberte até %s de espaço de disco.

en: I have enough disk space
pt: Tenho espaço de disco suficiente

en: Done preparing options.
pt: Opções preparadas.

en: %s is not the latest version. You must update the plugin before you can use it.
pt: Esta não é a versão mais recente da extensão %s. Tem de actualizar o plugin antes de o poder utilizar.

en: Your backup is from a PHP %s but the site that you are importing to is PHP %s. This could cause the import to fail. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/
pt: A sua cópia de segurança é de um site com PHP %s, mas o site para onde está a importar utiliza o PHP %s. Isto poderá causar uma falha na importação. Detalhes técnicos: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/

en: Refreshing backup list...
pt: A actualizar lista de cópias de segurança...

en: <h3>Site could not be imported</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
pt: <h3>Não foi possível importar o site</h3><p>Verifique se o directório de armazenamento <strong>%s</strong> tem permissões de leitura e escrita.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Detalhes técnicos</a></p>

en: <h3>Site could not be exported</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
pt: <h3>Não foi possível exportar o site</h3><p>Verifique se o directório de armazenamento <strong>%s</strong> tem permissões de leitura e escrita.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Detalhes técnicos</a></p>

en: <h3>Site could not be restored</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
pt: <h3>Não foi possível repor o site</h3><p>Verifique se o directório de armazenamento <strong>%s</strong> tem permissões de leitura e escrita.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Detalhes técnicos</a></p>

en: All-in-One WP Migration: Your current profile role does not have Export/Import capabilities enabled. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Technical details</a>
pt: All-in-One WP Migration: O papel actual do seu perfil não tem capacidades de exportação/importação. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: To choose a file please go inside the link and click on the browse button.
pt: Para escolher um ficheiro, por favor siga a ligação e clique no botão do navegador.

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
pt: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Guardar estrutura de ligações permanentes</a>. (abre numa nova janela)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Opcionalmente, avalie o plugin</a>. (abre numa nova janela)

en: "Restore" functionality is available in a <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">paid extension</a>.<br />You could also download the backup and then use "Import from file".
pt: A funcionalidade "Repor" está disponível numa <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">extensão comercial</a>.<br />Pode descarregar a cópia de segurança e "Importar de ficheiro".

en: Finish
pt: Concluir

en: Click to set a label for this backup
pt: Clique para atribuir uma legenda a esta cópia de segurança

en: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
pt: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Descarregar %s</span><em>Tamanho: %s</em></a>

en: Unable to export: %s
pt: Não é possível exportar: %s

en: Unable to import: %s
pt: Não é possível importar: %s

en: Unable to import. Error code: %s. %s
pt: Não é possível importar. Código de erro: %s. %s

en: The import process will overwrite your website including the database, media, plugins, and themes. Are you sure to proceed?
pt: O processo de importação irá substituir o seu site, incluindo a base de dados, multimédia, plugins e temas. De certeza que quer continuar?

en: Please make sure that your file was exported using <strong>All-in-One WP Migration</strong> plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Verifique se o seu ficheiro foi exportado com o plugin <strong>All-in-One WP Migration</strong>. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: The archive file is corrupted. Follow <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">this article</a> to resolve the problem.
pt: O ficheiro de arquivo está corrompido. Leia <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">este artigo</a> para resolver o problema.

en: Your PHP is 32-bit. In order to import your file, please change your PHP version to 64-bit and try again. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
pt: O seu PHP é de 32 bits. Para importar o seu ficheiro, por favor altere a sua versão do PHP para 64 bits e tente de novo. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: <i class="ai1wm-import-info">Your backup is from a PHP %s but the site that you are importing to is PHP %s. This could cause the import to fail. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technical details</a></i>
pt: <i class="ai1wm-import-info">A sua cópia de segurança é de um site com PHP %s, mas o site para onde está a importar utiliza o PHP %s. Isto poderá causar uma falha na importação. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Detalhes técnicos</a></i>

en: The import process will overwrite your website including the database, media, plugins, and themes. Please ensure that you have a backup of your data before proceeding to the next step.
pt: O processo de importação irá substituir o seu site, incluindo a base de dados, multimédia, plugins e temas. Verifique se tem uma cópia de segurança dos seus dados antes de avançar para o próximo passo.

en: <strong>%s</strong> is not the latest version. You must <a href="%s">update the plugin</a> before you can use it. <br />
pt: <strong>%s</strong> não está na versão mais recente. Tem de <a href="%s">actualizar o plugin</a> antes de o poder utilizar.<br />

en: The file that you are trying to import is over the maximum upload file size limit of <strong>%s</strong>.<br />You can remove this restriction by purchasing our <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Unlimited Extension</a>.
pt: O ficheiro que está a tentar importar excede o tamanho máximo de <strong>%s</strong> para carregamentos.<br />Pode remover esta restrição ao comprar a nossa <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Unlimited Extension</a>.

en: The file type that you have tried to upload is not compatible with this plugin. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file that was created with the All-in-One WP migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
pt: O ficheiro que tentou carregar não é compatível com este plugin. Verifique se é um ficheiro <strong>.wpress</strong> criado com o plugin All-in-One WP Migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: WordPress Multisite is supported via our All-in-One WP Migration Multisite Extension. You can get a copy of it here
pt: O WordPress multissite é suportado através da extensão multissite para o All-in-One WP Migration. Pode obter uma cópia aqui

en: All-in-One WP Migration is not able to create <strong>%s</strong> file. Try to change permissions of the parent folder or send us an email at <a href="mailto:support@servmask.com">support@servmask.com</a> for assistance.
pt: O plugin All-in-One WP Migration não consegue criar o ficheiro <strong>%s</strong>. Tente alterar as permissões da pasta superior ou envie-nos um email para <a href="mailto:support@servmask.com">support@servmask.com</a> para obter assistência.

en: All-in-One WP Migration is not able to create <strong>%s</strong> folder. You will need to create this folder and grant it read/write/execute permissions (0777) for the All-in-One WP Migration plugin to function properly.
pt: O plugin All-in-One WP Migration não consegue criar a pasta <strong>%s</strong>. Tem de criar esta pasta e atribuir as permissões de ler/escrever/executar (0777) para o plugin All in One WP Migration funcionar correctamente.

en: or
pt: ou

en: How-to: Increase maximum upload file size
pt: Como aumentar o tamanho máximo de ficheiros para carregamento

en: Maximum upload file size: <strong>%s</strong>.
pt: Tamanho máximo de ficheiros para carregamento: <strong>%s</strong>.

en: The file is too large for this server.
pt: O ficheiro é demasiado grande para este servidor.

en: <a href="https://help.servmask.com/2018/10/27/how-to-increase-maximum-upload-file-size-in-wordpress/" target="_blank">How-to: Increase maximum upload file size</a> or
pt: <a href="https://help.servmask.com/2018/10/27/how-to-increase-maximum-upload-file-size-in-wordpress/" target="_blank">Como aumentar o tamanho máximo de ficheiros para carregamento</a> ou

en: Your file exceeds the maximum upload size for this site: <strong>%s</strong><br />%s%s
pt: O seu ficheiro excede o tamanho máximo de carregamento para este site: <strong>%s</strong><br />%s%s

en: Drag & Drop a backup to import it
pt: Arraste e largue aqui uma cópia de segurança para importar

en: Exporting database...<br />%d%% complete<br />%s records saved
pt: A exportar a base de dados...<br />%d%% concluído<br />%s registos guardados

en: Restoring a backup is available via Unlimited extension. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get it here</a>
pt: A reposição de cópias de segurança está disponível através da extensão Unlimited. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Obter aqui</a>

en: All-in-One WP Migration Command
pt: Comando do All-in-One WP Migration

en: Preparing to export...
pt: A preparar para exportar...

en: %s ago
pt: Há %s

en: Your purchase ID is invalid, please <a href="mailto:support@servmask.com">contact us</a>
pt: O seu ID de compra é inválido, por favor <a href="mailto:support@servmask.com">contacte-nos</a>.

en: Are you sure you want to delete this file?
pt: De certeza que quer eliminar este ficheiro?

en: Please do not close this browser window or your import will fail
pt: Não feche esta janela, ou a sua importação irá falhar

en: Continue
pt: Continuar

en: Proceed
pt: Continuar

en: Stop import
pt: Parar a importação

en: Please wait, stopping the import...
pt: Por favor aguarde, a parar a importação...

en: Unable to stop the import. Refresh the page and try again
pt: Não é possível parar a importação. Recarregue a página e tente de novo.

en: Unable to prepare blogs on import. Refresh the page and try again
pt: Não é possível preparar sites ao importar. Recarregue a página e tente de novo.

en: Unable to confirm the import. Refresh the page and try again
pt: Não é possível confirmar a importação. Recarregue a página e tente de novo.

en: Unable to start the import. Refresh the page and try again
pt: Não é possível iniciar a importação. Recarregue a página e tente de novo.

en: You are about to stop importing your website, are you sure?
pt: De certeza que quer parar a importação do seu site?

en: Thanks for submitting your request!
pt: Obrigado por enviar o seu pedido!

en: Thanks for submitting your feedback!
pt: Obrigado por enviar o seu feedback!

en: How may we help you?
pt: Como podemos ajudar?

en: Leave plugin developers any feedback here
pt: Deixe aqui o seu feedback para os programadores do plugin

en: Stop export
pt: Parar a exportação

en: Close
pt: Fechar

en: Please wait, stopping the export...
pt: Por favor aguarde, a parar a exportação...

en: Unable to stop the export. Refresh the page and try again
pt: Não é possível parar a exportação. Recarregue a página e tente de novo.

en: Unable to run the export. Refresh the page and try again
pt: Não é possível executar a exportação. Recarregue a página e tente de novo.

en: Unable to start the export. Refresh the page and try again
pt: Não é possível iniciar a exportação. Recarregue a página e tente de novo.

en: You are about to stop exporting your website, are you sure?
pt: De certeza que quer parar a exportação do seu site?

en: Unable to authenticate the secret key. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Não é possível autenticar a chave secreta. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Unable to get current pointer position of %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Não é possível obter a posição do pointer de %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Unable to seek to offset %d on %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Não é possível obter o offset %d em %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Unable to read file: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Não é possível ler o ficheiro: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Out of disk space. Unable to write to: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Sem espaço de disco. Não é possível escrever em: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Unable to write to: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Não é possível escrever em: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Unable to open %s with mode %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Não é possível abrir %s em modo %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Unable to locate archive path. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Não é possível encontrar o caminho do ficheiro de arquivo. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: Unable to locate storage path. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Technical details</a>
pt: Não é possível encontrar o caminho do armazenamento. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Detalhes técnicos</a>

en: I agree that by filling in the contact form with my data, I authorize All-in-One WP Migration to use my <strong>email</strong> to reply to my requests for information. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Privacy policy</a>
pt: Concordo que, ao preencher o formulário de contacto com os meus dados, autorizo o All-in-One WP Migration a usar o meu <strong>email</strong> para responder aos meus pedidos de informações. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Política de privacidade</a>

en: Done preparing configuration file.
pt: Ficheiro de configuração preparado.

en: Preparing configuration file...
pt: A preparar ficheiro de configuração...

en: Done archiving configuration file.
pt: Ficheiro de configuração arquivado.

en: Archiving configuration file...<br />%d%% complete
pt: A arquivar ficheiro de configuração...<br />%d%% concluído

en: 2GB+
pt: Mais de 2GB

en: Done unpacking archive.
pt: Ficheiro de arquivo descompactado.

en: Unpacking archive...<br />%d%% complete
pt: A descompactar o ficheiro de arquivo...<br />%d%% concluído

en: Done archiving database.
pt: Base de dados arquivada.

en: Archiving database...<br />%d%% complete
pt: A arquivar base de dados...<br />%d%% concluído

en: Restoring database...<br />%d%% complete
pt: A repor a base de dados...<br />%d%% concluído

en: Checking extensions compatibility...
pt: A verificar compatibilidade das extensões...

en: Done restoring database.
pt: Base de dados reposta.

en: Preparing to import...
pt: A preparar para importar...

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Do <strong>not</strong> export must-use plugins (files)
pt: <strong>Não</strong> exportar plugins obrigatórios (ficheiros)

en: Done activating mu-plugins.
pt: Plugins obrigatórios activados.

en: Activating mu-plugins...
pt: A activar plugins obrigatórios...

en: Do <strong>not</strong> replace email domain (sql)
pt: <strong>Não</strong> substituir domínio do email (sql)

en: Unrecognized error %s during upload.
pt: Erro desconhecido %s ao carregar.

en: A PHP extension stopped the file upload.
pt: Uma extensão do PHP interrompeu o carregamento do ficheiro.

en: Failed to write file to disk.
pt: Falhou ao guardar ficheiro no disco.

en: Missing a temporary folder.
pt: Pasta temporária em falta.

en: Unable to upload the file because %s
pt: Não é possível carregar o ficheiro devido a %s

en: Missing tmp_name in upload file.
pt: Dados tmp_name em falta no ficheiro carregado.

en: Missing error key in upload file.
pt: Chave de erro em falta no ficheiro carregado.

en: Missing upload file.
pt: Ficheiro a carregar em falta.

en: Done preparing blogs.
pt: Sites preparados.

en: Unable to import <strong>WordPress Network</strong> into WordPress <strong>Single</strong> site.
pt: Não é possível importar uma <strong>rede WordPress</strong> para um site <strong>único</strong> WordPress.

en: At least <strong>one WordPress</strong> site should be presented in the archive.
pt: O ficheiro de arquivo deverá incluir pelo menos <strong>um site WordPress</strong>.

en: The archive should contain <strong>Single WordPress</strong> site! Please revisit your export settings.
pt: O ficheiro de arquivo deverá conter um <strong>único site WordPress</strong>! Por favor, verifique as suas opções de exportação.

en: Preparing blogs...
pt: A preparar sites...

en: Something went wrong: %s
pt: Ocorreu um problema: %s

en: Please accept feedback term conditions.
pt: Por favor, aceite os termos e condições do feedback.

en: Please enter comments in the text area.
pt: Por favor, insira os comentários na área de texto.

en: Your email is not valid.
pt: O seu email não é válido.

en: Feedback type is not valid.
pt: Tipo de feedback inválido.

en: There is an update available. To update, you must enter your
pt: Há uma actualização disponível. Para actualizar, tem de inserir o seu

en: Discard
pt: Ignorar

en: Save
pt: Guardar

en: here
pt: aqui

en: Don't have a Purchase ID? You can find your Purchase ID
pt: Não tem um ID de compra? Pode encontrar o seu ID de compra

en: Purchase ID
pt: ID de compra

en: To update your plugin/extension to the latest version, please fill your Purchase ID below.
pt: Para actualizar o seu plugin/extensão para a versão mais recente, por favor insira abaixo o seu ID de compra.

en: Enter your Purchase ID
pt: Insira o seu ID de compra

en: Check for updates
pt: Verificar actualizações

note: Description of the plugin
en: Migration tool for all your blog data. Import or Export your blog content with a single click.
pt: Ferramenta de migração para todos os dados do seu site. Importe e exporte o conteúdo do seu site com um simples clique.

en: Import Site
pt: Importar site

en: Get unlimited
pt: Tornar ilimitado

en: Import From
pt: Importar de

en: Export Site
pt: Exportar site

en: Once the file is successfully downloaded on your computer, you can import it to any of your WordPress sites.
pt: Depois de descarregar o ficheiro para o seu computador, poderá importar para qualquer um dos seus sites WordPress.

en: Press "Export" button and the site archive file will pop up in your browser.
pt: Clique no botão "Exportar" e o ficheiro de arquivo do seu site será descarregado pelo seu navegador.

en: In the advanced settings section you can configure more precisely the way of exporting.
pt: Na secção de opções avançadas poderá configurar a exportação em detalhe.

en: Quick hints
pt: Dicas rápidas

en: You can then use the import functionality provided by this plugin to import the zipped file onto any other WordPress sites that you have administrator access to.
pt: Depois poderá utilizar a funcionalidade de importação fornecida por este plugin para importar o ficheiro zip para qualquer site WordPress em que tenha acesso como administrador.

en: This screen allows you to export database, media files, themes and plugins as one zipped file.
pt: Este ecrã permite-lhe exportar a base de dados, ficheiros multimédia, temas e plugins, num único ficheiro zip.

en: Add
pt: Adicionar

en: in the database
pt: na base de dados

en: <another-text>
pt: <outro-texto>

en: Replace with
pt: Substituir por

en: <text>
pt: <texto>

en: Find
pt: Procurar

en: Export To
pt: Exportar para

en: File
pt: Ficheiro

en: Do <strong>not</strong> export database (sql)
pt: <strong>Não</strong> exportar base de dados (sql)

en: Do <strong>not</strong> export plugins (files)
pt: <strong>Não</strong> exportar plugins (ficheiros)

en: Do <strong>not</strong> export themes (files)
pt: <strong>Não</strong> exportar temas (ficheiros)

en: Do <strong>not</strong> export media library (files)
pt: <strong>Não</strong> exportar biblioteca multimédia (ficheiros)

en: Do <strong>not</strong> export post revisions
pt: <strong>Não</strong> exportar revisões de conteúdos

en: Do <strong>not</strong> export spam comments
pt: <strong>Não</strong> exportar comentários de spam

en: (click to expand)
pt: (clique para expandir)

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Tweet
pt: Publicar no Twitter

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Send
pt: Enviar

en: Leave plugin developers any feedback here..
pt: Deixe aqui o seu feedback para os programadores do plugin...

en: Enter your email address..
pt: Insira seu endereço de email...

en: I need help with this plugin
pt: Preciso de ajuda com este plugin

en: I have ideas to improve this plugin
pt: Tenho ideias para melhorar este plugin

en: Enter a password
pt: Digite uma senha

en: Leave Feedback
pt: Enviar feedback

en: Create backup
pt: Criar cópia de segurança

en: There are no backups available at this time, why not create a new one?
pt: De momento não há cópias de segurança disponíveis, gostaria de criar uma agora?

en: Delete
pt: Eliminar

en: Restore
pt: Repor

en: Download
pt: Descarregar

en: Size
pt: Tamanho

en: Date
pt: Data

en: Name
pt: Nome

en: Your site has been imported successfully!
pt: O seu site foi importado com sucesso!

en: Restoring %d files...<br />%d%% complete
pt: A repor %d ficheiros...<br />%d%% concluído

en: Renaming exported file...
pt: A renomear o ficheiro exportado...

en: Done exporting database.
pt: Base de dados exportada.

en: Archiving %d plugin files...<br />%d%% complete
pt: A arquivar %d ficheiros dos plugins...<br />%d%% concluído

en: Done retrieving a list of all WordPress files.
pt: Lista de todos os ficheiros do WordPress obtida com sucesso.

en: Retrieving a list of all WordPress files...
pt: A obter uma lista de todos os ficheiros do WordPress...

en: Done creating an empty archive.
pt: Ficheiro de arquivo vazio criado com sucesso.

en: Creating an empty archive...
pt: A criar um ficheiro de arquivo vazio...

en: Backups
pt: Cópias de segurança

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Get multisite
pt: Obter multisite

en: Unable to import
pt: Não é possível importar

en: Unable to export
pt: Não é possível exportar
