Plugins - All in One SEO – Powerful SEO Plugin to Boost SEO Rankings &amp - en to id translation catalogue (2042 entries)

en: %1$d H1 tags were found.
id: %1$d tag H1 telah ditemukan.

en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
id[0]: %1$d bagian teks Anda lebih panjang dari %2$d kata dan tidak dipisahkan oleh sub judul mana pun. Tambahkan subpos untuk meningkatkan keterbacaan.

en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
id: %1$s %2$s hadir dengan banyak fitur tambahan untuk membantu meningkatkan SEO situs Anda!

en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
id: %1$s %2$s memberi Anda penyesuaian tingkat lanjut untuk fitur analisis halaman kami, memungkinkan Anda menambahkan bidang kustom untuk dianalisis.

en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
id: %1$s %2$s memungkinkan Anda mengatur judul dan deskripsi SEO untuk taksonomi kustom. Anda juga dapat mengontrol semua meta robot dan opsi lain seperti kategori default dan taksonomi tag.

en: %1$s &rsaquo; Connect
id: Hubungkan %1$s &rsaquo;

en: %1$s Brand
id: Merek %1$s

en: %1$s Content
id: %1$s Konten

en: %1$s Date
id: %1$s Tanggal

en: %1$s Day
id: %1$s Hari

en: %1$s Debug Info
id: Info Debug %1$s

en: %1$s Debug Info from %2$s
id: Info Debug %1$s dari %2$s

en: %1$s Description
id: %1$s Deskripsi

en: %1$s Details
id: %1$s Detail

en: %1$s Documentation
id: Dokumentasi %1$s

en: %1$s Excerpt
id: %1$s Kutipan

en: %1$s Link
id: %1$s Tautan

en: %1$s Link (Alt)
id: %1$s Tautan (Alt)

en: %1$s Month
id: %1$s Bulan

en: %1$s Points
id: %1$s Poin

en: %1$s Price
id: %1$s Harga

en: %1$s Score
id: %1$s Skor

en: %1$s Settings
id: %1$s Pengaturan

en: %1$s Title
id: Judul %1$s

en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
id: Migrasi %1$s V3->V4 dalam progress

en: %1$s Year
id: %1$s Tahun

en: %1$s allows you to fully control your SEO and social meta for custom taxonomies, including the ability to import/export them.
id: %1$s memungkinkan Anda mengontrol SEO dan meta sosial untuk taksonomi khusus sepenuhnya, termasuk kemampuan untuk mengimpor/mengekspor.

en: %1$s at %2$s
id: %1$s pada %2$s

en: %1$s can automatically output a table of contents based on your heading tags below. Search engines sometimes use table of contents in search results or rich snippets which can help you increase your rankings.
id: %1$s secara otomatis membuat daftar isi dari tag heading berikut. Mesin pencari terkadang menampilkan daftar isi di hasil pencarian atau rich snippet untuk meningkatkan rangking website Anda.

en: %1$s density
id: %1$s densitas

en: %1$s found in image alt attribute(s).
id: %1$s ditemukan dalam gambar alt atribut.

en: %1$s found in meta description.
id: %1$s ditemukan dalam deskripsi meta.

en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
id: %1$s memiliki seperangkat alat yang lengkap untuk mengelola berkas robots.txt, bersama dengan teknologi terkait lainnya, seperti sitemap XML.

en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
id: %1$s telah mendeteksi file robot.txt fisik di folder root dari instalasi WordPress Anda. Sebaiknya hapus file ini karena dapat menyebabkan konflik dengan file yang dibuat secara dinamis dari WordPress. %2$s dapat mengimpor file ini dan menghapusnya, atau Anda dapat langsung menghapusnya.

en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
id: %1$s telah mendeteksi file sitemap statis di folder root instalasi WordPress Anda. Selama file ini ada, %2$s tidak dapat membuat sitemap Anda secara dinamis.

en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
id: %1$s telah mendeteksi bahwa Anda memiliki satu atau lebih custom field dengan spasi pada namanya. Agar %2$s dapat mengurai custom field ini dengan benar, namanya tidak boleh berisi spasi.

en: %1$s helps you understand how users interact with your website through heatmaps and session recordings. %2$s
id: %1$s membantu Anda memahami cara pengguna berinteraksi dengan situs web Anda melalui heatmap dan rekaman sesi kunjungan. %2$s

en: %1$s in image alt attributes
id: %1$s di gambar alt atribut.

en: %1$s in introduction
id: %1$s dalam introduksi.

en: %1$s in meta description
id: %1$s di deskripsi meta.

en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
id: %1$s akan disediakan oleh %2$s, tim yang juga ada di balik situs sumber WordPress terbesar, WPBeginner, perangkat lunak generasi lead paling populer, OptinMonster, plugin analitik WordPress terbaik, MonsterInsights, dan banyak lagi.

en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
id: %1$s sedang meng-upgrade database Anda dan memindahkan data SEO Anda di latar belakang.

en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
id: %1$s sedang mengimpor data SEO yang tersedia Anda di latar belakang

en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
id: %1$s agak panjang. Coba buat lebih pendek.

en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
id: %1$s terlalu panjang. Coba buat lebih pendek.

en: %1$s is updated to the latest version
id: %1$s telah diupdate ke versi terbaru

en: %1$s length
id: Panjang %1$s

en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
id: %1$s memudahkan konfigurasi pengaturan SEO situs Anda tanpa perlu menyewa seorang ahli. Ini juga membutuhkan waktu kurang dari 10 menit!

en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
id: %1$s sangat memudahkan untuk menambahkan markup Schema.org yang sangat relevan ke situs Anda. Ini memiliki antar muka grafis yang sederhana, jadi Anda tidak perlu membuat tangan Anda kotor dengan markup HTML yang rumit.

en: %1$s minute | %1$s minutes
id[0]: %1$s menit
id[1]: %1$s menit

en: %1$s needs to be updated
id: %1$s membutuhkan update

en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
id: %1$s tidak ditemukan dalam gambar alt atribut. Tambahkan sebuah gambar dengan %1$s Anda sebagai teks alt.

en: %1$s not found in meta description.
id: %1$s tidak ditemukan dalam deskripsi meta.

en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
id: %1$s kalimat berisi lebih dari %2$s kata, yang melebihi jumlah maksimum yang disarankan yaitu %3$s. Coba persingkat kalimatnya.

en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
id: %1$s dari %2$s adalah maksimum karakter yang direkomendasikan.

en: %1$s points
id: %1$s poin

en: %1$s was successfully imported!
id: %1$s diimpor dengan sukses!

en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
id: %1$stambah %2$srel="UGC"%3$s ke link

en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
id: %1$stambah %2$srel="nofollow"%3$s ke link

en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
id: %1$stambah %2$srel="sponsored"%3$s ke link

en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
id: %1$sBonus:%2$s Anda dapat meningkatkan ke paket %3$s hari ini dan %4$ssimpan %5$s diskon%6$s (diskon berlaku otomatis).

en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
id: Plugin %1$sNote:%2$s %3$s telah dinonaktifkan di situs Anda sampai Anda memperbaikinya. %4$sBaca lebih lanjut untuk informasi tambahan.%5$s

en: %s click | %s clicks
id[0]: %s klik
id[1]: %s klik

en: %s keyword | %s keywords
id[0]: %s kata kunci
id[1]: %s kata kunci

en: %s point | %s points
id[0]: %s poin
id[1]: %s poin

en: (discount auto-applied)
id: (diskon diterapkan otomatis)

en: (no title)
id: (tidak ada judul)

en: .htaccess Editor
id: Editor .htaccess

en: 1 day
id: 1 hari

en: 1 hour
id: 1 jam

en: 1 week
id: 1 minggu

en: 11-50 Position
id: Posisi 11-50

en: 4-10 Position
id: Posisi 4-10

en: 404 Error Format
id: Format Eror 404

en: 50-100 Position
id: Posisi 50-100

en: A JSON, CSV or INI file is required to import.
id: Diperlukan file JSON, CSV atau INI untuk mengimpor.

en: A custom field from the current page/post.
id: Sebuah custom field dari halaman/postingan terbaru

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
id: Judul yang bagus merangsang minat pembaca dan memberikan alasan kuat untuk membaca konten Anda. Hal ini menjanjikan manfaat yang dapat dipercaya.

en: A name that Google may use for your homepage in mobile search results. This will default to the WordPress site title if left blank.
id: Nama yang akan digunakan Google untuk beranda Anda di hasil pencarian ponsel. Nama ini akan menjadi judul situs WordPress jika dibiarkan kosong.

en: A sample alt tag for your image
id: Contoh tag alt untuk gambar Anda

en: A short description for your product.
id: Sebuah deskripsi pendek untuk produk Anda

en: A valid license key is required
id: Dibutuhkan kunci lisensi yang valid

en: A valid license key is required in order to use our addons.
id: Kunci lisensi yang valid dibutuhkan untuk menggunakan addon kami.

en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
id: Skor yang paling baik adalah antara %1$s%3$d and %4$d%2$s.

en: AIOSEO Settings
id: Pengaturan AIOSEO

en: About 61,000,000,000 results (0.40 seconds)
id: Sekitar 61.000.000.000 hasil (0,40 detik)

en: About Page
id: Halaman Tentang

en: About Page URL
id: URL Halaman Tentang

en: About Page URL:
id: URL Halaman Tentang:

en: About Us
id: Tentang Kami

en: Access Control
id: Kontrol Akses

en: Access Control Settings
id: Akses Pengaturan Kontrol

en: Access our Premium Support
id: Akses Layanan Premium Kami

en: Actions
id: Tindakan

en: Activate
id: Aktifkan

en: Activate All Features
id: Aktifkan Semua Fitur

en: Activate Author SEO (E-E-A-T)
id: Aktifkan SEO Penulis (E-E-A-T)

en: Activate License
id: Aktifkan lisensi

en: Activate WPCode
id: Aktifkan WPCode

en: Activated
id: Aktifkan

en: Active Notifications
id: Notifikasi Aktif

en: Active Plugins
id: Plugin Aktif

en: Active Theme
id: Tema Aktif

en: Activities
id: Aktifitas

en: Activity
id: Aktivitas

en: Actor
id: Aktor

en: Ad free (no banner adverts)
id: Bebas Iklan (tidak ada iklan banner)

en: Add
id: Tambahkan

en: Add Email Address
id: Tambahkan Alamat Email

en: Add Item
id: Tambahkan Item

en: Add Keywords
id: Tambahkan Kata Kunci

en: Add License Key
id: Tambahkan License Key

en: Add Link
id: Tambah link

en: Add Rule
id: Tambah Aturan

en: Add URL
id: Tambah URL

en: Add a Redirect
id: Tambahkan Pengalihan

en: Add content after each post in your site feed.
id: Tambahkan konten setelah setiap postingan di feed situs Anda

en: Add content before each post in your site feed.
id: Tambahkan konten sebelum setiap postingan di feed situs Anda

en: Add to KRT
id: Tambahkan ke KRT

en: Additional Data
id: Data Tambahan

en: Additional Pages
id: Halaman Tambahan

en: Additional Site Information
id: Informasi Situs Tambahan

en: Additional URLs to help identify the item (e.g. "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(company)").
id: URL tambahan untuk membantu mengidentifikasi item (misalnya, "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(perusahaan)").

en: Admin Bar Menu
id: Menu Bar Admin

en: Admin Bar Menu is a %1$s feature. %2$s
id: Menu Bar Administrator adalah fitur %1$s. %2$s

en: Advanced
id: Tingkat lanjut

en: Advanced %1$s Support
id: Dukungan %1$s Tingkat Lanjut

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
id: Rich Snippets Tingkat Lanjut + Skema Markups

en: Advanced SEO
id: SEO Tingkat Lanjut

en: Advanced Settings
id: Pengaturan Lanjutan

en: Advanced WooCommerce
id: WooCommerce Lanjutan

en: Advanced support for e-commerce
id: Dukungan tingkat lanjut untuk e-commerce

en: Affiliate
id: Afiliasi

en: Algeria
id: Aljazair

en: All
id: Semua

en: All %1$s Settings
id: Semua Pengaturan %1$s

en: All (recommended)
id: Semua (direkomendasikan)

en: All CSS files appear to be minified.
id: Semua berkas CSS tampak sudah diperkecil.

en: All Content Types
id: Semua Jenis Konten

en: All Good!
id: Semua bagus!

en: All Good, I'm already getting it
id: Baik, saya sudah mengerti

en: All Groups
id: Semua Grup

en: All Items
id: Semua item:

en: All Javascript files appear to be minified.
id: Beberapa berkas Javascript tampak sudah diperkecil.

en: All Keywords
id: Semua Kata Kunci

en: All Post Types
id: Semua Jenis Pos

en: All Settings
id: Semua Pengaturan

en: All errors have been resolved
id: Semua eror telah diatasi

en: All images on your page have alt attributes.
id: Semua gambar di halaman Anda memiliki atribut alt.

en: All in One SEO Team
id: Tim All in One SEO

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
id: Semua tipe postingan telah diset ke noindex atau situs Anda tidak memiliki tipe postingan terdaftar yang didukung oleh fitur ini.

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
id: Semua taksonomi telah diset ke noindex atau situs Anda tidak memiliki taksonomi terdaftar yang didukung oleh fitur ini.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
id: Semua meta tag Open Graph yang dibutuhkan telah ditemukan.

en: Allow
id: Izinkan

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
id: Memungkinkan Anda menentukan jumlah postingan maksimum untuk RSS Sitemap. Kami merekomendasikan 50 postingan.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
id: Memungkinkan Anda untuk menentukan jumlah maksimum postingan dalam sitemap (hingga 50.000)

en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
id: Sudah dibeli? Cukup masukkan kunci lisensi Anda di bawah untuk terhubung dengan %1$s!

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
id: Selain itu, coba sertakan sinonim dan terminologi yang relevan dalam teks tag H2. Mesin pencari sangat pintar - mereka tahu kata mana yang biasanya  Andancul bersamaan di setiap niche.

en: Alternate Website Name
id: Ganti Nama Situs Web

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
id: Alternatifnya, Anda dapat membuat berkas index.php kosong dan menyimpannya di setiap direktori di situs Anda. Ini adalah pendekatan yang digunakan WordPress dan berfungsi dengan baik.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
id: Sebagai alternatif, Anda dapat menggunakan plugin CMS untuk menyederhanakan prosesnya - ini adalah opsi yang lebih ramah pengguna. WordPress memiliki sejumlah plugin caching, dan sebagian besar memberi Anda opsi untuk mengontrol header caching.

en: Alumni Of
id: Alumni

en: Ampersand (&)
id: Ampersan (&)

en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
id: Sitemap XML adalah daftar semua konten Anda yang digunakan mesin pencari saat menelusuri situs Anda. Ini adalah bagian penting dari SEO karena berisi beberapa informasi penting yang dibutuhkan mesin pencari saat menelusuri situs Anda. Peta situs XML yang dibuat oleh %1$s memberi tahu mesin pencari dimana menemukan semua konten di situs Anda.

en: An alternate name for your site. This could be an acronym or shorter version of your website name.
id: Variasi nama situs Anda. Dapat berupa singkatan atau versi pendek dari nama situs web Anda.

en: An email was sent out to %1$s.
id: Email telah dikirim ke %1$s.

en: An error occurred while analyzing your site.
id: Sebuah error telah muncul ketika menganalisa situs Anda

en: An error occurred while changing the addon status. Please try again or contact support for more information.
id: Terjadi eror saat mengubah status addon. Silakan coba lagi atau hubungi bantuan untuk informasi lebih lanjut.

en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
id: Error muncul saat mengimpor %1$s. Coba lagi.

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
id: Terjadi error ketika ingin menulis file .htaccess. Harap coba lagi nanti.

en: An example of content from your page/post.
id: Contoh sebuah konten dari halaman/postingan Anda.

en: An update is available for %1$s. %2$sUpgrade to the latest version%3$s%4$s
id: Pembaruan tersedia untuk %1$s. %2$sUpgrade ke versi terbaru%3$s%4$s

en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
id: Pembaruan tersedia untuk %1$s. Tingkatkan ke versi terbaru untuk menerima semua fitur terbaru, perbaikan bug, dan peningkatan keamanan.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
id: Upgrade diperlukan untuk membuka kunci fitur-fitur berikut.

en: Analytics
id: Analitik

en: Analyze
id: Analisis

en: Analyze Competitor Site
id: Analisis Situs Kompetito

en: Analyze this page
id: Analisis halaman ini

en: Analyzing...
id: Menganalisa...

en: And many more...
id: dan lebih banyak...

en: Anguilla
id: Anguila

en: Animal Shelter
id: Penampungan Hewan

en: Announcements
id: Pengumuman

en: Annual
id: Tahunan

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
id: Setiap postingan yang ditentukan ke term berikut juga akan dikecualikan dari sitemap Anda

en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
id: Siapapun dapat melihat Anda menggunakan tema %1$s.

en: Apply
id: Terapkan

en: Archive
id: Arsip

en: Archive Date
id: Tanggal Arsip.

en: Archive Format
id: Format Arsip

en: Archive Organization
id: Organisasi Pengarsipan

en: Archive Title
id: Judul Arsip

en: Archives
id: Arsip

en: Archives for
id: Arsip untuk

en: Are you enjoying %1$s?
id: Apakah Anda senang dengan %1$s?

en: Are you sure you want to activate these addons across the network?
id: Apakah Anda yakin ingin mengaktifkan tambahan ini di semua jaringan?

en: Are you sure you want to activate this addon across the network?
id: Apakah Anda yakin ingin mengaktifkan tambahan ini di semua jaringan?

en: Are you sure you want to deactivate these addons across the network?
id: Apakah Anda yakin ingin menonaktifkan tambahan ini di semua jaringan?

en: Are you sure you want to deactivate this addon across the network?
id: Apakah Anda yakin ingin menonaktifkan tambahan ini di semua jaringan?

en: Are you sure you want to delete these links?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus semua tautan ini?

en: Are you sure you want to delete this link?
id: Anda yakin ingin menghapus tautan ini?

en: Are you sure you want to delete this query arg?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus query arg ini?

en: Are you sure you want to disconnect Google Search Console?
id: Apakah Anda yakin ingin memutuskan sambungan Google Search Console?

en: Are you sure you want to disconnect from SEOBoost?
id: Apakah Anda yakin ingin memutuskan sambungan dari SEOBoost?

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
id: Anda yakin ingin keluar? Anda memiliki perubahan yang belum disimpan.

en: Are you sure you want to reset SEOBoost logins?
id: Anda yakin ingin mengubah login SEOBoost?

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
id: Apakah Anda yakin ingin reset pengaturan yang dipilih ke default?

en: Are you sure you want to unblock this query arg?
id: Apakah Anda yakin ingin membuka blokir query arg ini?

en: Area Served
id: Area yang Dilayani

en: Article
id: Artikel

en: Article Section
id: Bagian Artikel

en: Article Tags
id: Tag Artikel

en: Article Title
id: Judul Artikel

en: Article Type
id: Tipe Artikel

en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
id: Sebagai pengguna yang berharga, Anda menerima %1$s, diterapkan otomatis saat pembayaran!

en: Associate Degree
id: Ahli Madya

en: At least one
id: Minimal satu

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
id: Setidaknya satu paragraf panjangnya. Pertimbangkan untuk menggunakan paragraf pendek.

en: Athlete
id: Atlet

en: Attached Image
id: Gambar Terlampir

en: Attachment
id: Lampiran

en: Attachment Parent
id: Lampiran Induk

en: Attachments
id: Lampiran

en: Author
id: Penulis

en: Author Archives
id: Arsip Penulis

en: Author Bio Block
id: Blok Bio Penulis

en: Author Biography
id: Biografi penulis

en: Author Experience Topics (E-E-A-T)
id: Topik Pengalaman Penulis (E-E-A-T)

en: Author First Name
id: Nama depan penulis

en: Author Info (E-E-A-T)
id: Info Penulis (E-E-A-T)

en: Author Last Name
id: Nama Belakang Penulis

en: Author Link
id: Link Penulis

en: Author Link (Alt)
id: Link Penulis (Alt)

en: Author Name
id: Nama Penulis

en: Author Pages
id: Halaman Penulis

en: Author SEO
id: Penulis SEO

en: Author SEO (E-E-A-T)
id: Penulis SEO (E-E-A-T)

en: Author SEO (E-E-A-T) is a %1$s Feature
id: Author SEO (E-E-A-T) adalah Fitur %1$s

en: Author Schema
id: Skema Penulis

en: Author Sitemap
id: Sitemap Pengarang

en: Author archive link (link as text).
id: Link arsip penulis (link sebagai teks)

en: Author archive link (name as text).
id: Link arsip penulis (nama sebagai teks)

en: Autogenerate Descriptions
id: Autogenerate Deskripsi

en: Automatic Updates
id: Update Otomatis

en: Automatically Generate Article Tags
id: Buat Tag Artikel secara otomatis

en: Automatically Ping Search Engines
id: Ping Mesin Pencarian secara Otomatis

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
id: Tambahkan konten secara otomatis ke feed RSS situs Anda.

en: Automotive Business
id: Bisnis Otomotif

en: Avg. CTR
id: CTR Rata-rata

en: Avg. Position
id: Posisi Rata-rata

en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
id: Bagus! Ini dibutuhkan untuk skema markup Organisasi %1$s

en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
id: Bagus! Ini dibutuhkan untuk skema markup Pribadi %1$s

en: Bachelor Degree
id: Gelar Sarjana

en: Back
id: Kembali

en: Backup Settings
id: Pengaturan Cadangan

en: Bahamas
id: Bahama

en: Bahrain
id: Bahrein

en: Baidu Verification Code
id: Kode Verifikasi Baidu

en: Baidu Webmaster Tools
id: Alat Webmaster Baidu

en: Base Directory:
id: Base Direktori:

en: Basic Guide to Google Analytics
id: Panduan Dasar untuk Google Analytics

en: Basic Guide to Google Search Console
id: Panduan Dasar untuk Google Search Concole

en: Basic SEO
id: SEO Dasar

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
id: Karena judul utama Anda memainkan peran besar dalam keterlibatan pembaca, ada baiknya Anda menghabiskan waktu ekstra untuk menyempurnakannya. Banyak copywriter top menghabiskan waktu berjam-jam untuk mendapatkan headline yang tepat - terkadang mereka menghabiskan waktu lebih lama pada headline daripada artikel lainnya!

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Best Practices for Domains and URLs
id: Praktik Terbaik untuk Domain dan URL

en: Billing Support
id: Layanan Penagihan

en: Bing Verification Code
id: Kode Verifikasi Bing

en: Bing Webmaster Tools
id: Alat Webmaster Bing

en: Blocked
id: Diblokir

en: Blocked by robots.txt
id: Diblokir oleh robots.txt

en: Blocked due to access forbidden (403)
id: Diblokir karena akses ditolak (403)

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404)
id: Diblokir karena kendala 4xx lain (bukan 403, 404)

en: Blocked due to unauthorized request (401)
id: Diblokir karena permintaan tidak diberikan akses (401)

en: Blog Post
id: Postingan Blog

en: Book
id: Buku

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
id: Versi www dan non-www URL Anda dialihkan ke situs yang sama.

en: Brazil
id: Brasil

en: Breadcrumb Settings
id: Pengaturan Breadcrumb

en: Breadcrumb Templates
id: Template Breadcrumb

en: Breadcrumbs are currently disabled, so this block will be rendered empty. You can enable %1$s's breadcrumb functionality under %2$sGeneral Settings > Breadcrumbs%3$s.
id: Breadcrumb sedang dinonaktifkan, sehingga blok ini akan dibuat kosong. Anda dapat mengaktifkan fungsionalitas breadcrumb %1$s di %2$sPengaturan Umum > Breadcrumbs%3$s.

en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
id: Telusuri dokumentasi, materi referensi, dan tutorial untuk %1$s.

[ctx: BuddyPress]
en: Activities (%1$s)
id: Aktivitas (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: Activity Action
id: Tindakan Aktivitas

[ctx: BuddyPress]
en: Activity Content
id: Konten Aktivitas

[ctx: BuddyPress]
en: Group Description
id: Deskripsi Grup

[ctx: BuddyPress]
en: Group Name
id: Nama Grup

[ctx: BuddyPress]
en: Groups (%1$s)
id: Grup (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: Members (%1$s)
id: Anggota (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: The activity action.
id: Tindakan aktivitas.

[ctx: BuddyPress]
en: The activity content.
id: Konten aktivitas.

[ctx: BuddyPress]
en: The group description.
id: Deskripsi grup.

[ctx: BuddyPress]
en: The group name.
id: Nama grup.

en: Bulk Editing
id: Edit dalam Jumlah Besar

en: Business Event
id: Acara Bisnis

en: Business Info
id: Info Usaha

en: Businesses
id: Bisnis

en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
id: Admin memiliki akses ke %1$s secara default. Semua pengaturan situs SEO %2$s

en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
id: Secara default Penulis memiliki akses ke pengaturan SEO %1$s untuk halaman dan postingan perorangan dengan izin untuk mengedit yang telah mereka miliki sebelumnya. %2$s

en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
id: Secara default, Kontributor memiliki akses ke %1$spengaturan SEO untuk setiap laman dan pos yang dapat diedit.%2$s

en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
id: Editor SEO memiliki akses ke %1$s secara default. Pengaturan SEO untuk halaman dan postingan perorangan.%2$s

en: By default, only Administrators have permission to manage %1$s within WordPress. With Access Controls, you can easily extend access permissions to other user roles.
id: Secara default hanya Administrator yang memiliki izin untuk mengelola %1$s  di WordPress. Dengan Kontrol Akses, Anda dapat dengan mudah memperluas izin akses ke peran pengguna lain.

en: CSS Validator
id: Validator CSS

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
id: Berkas CSS muncul di banyak tempat, termasuk kerangka kerja (seperti Bootstrap), tema dan template, dan plugin pihak ketiga.

en: Cafe
id: Kafe

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: Cancel
id: Batalkan

en: Canonical URL
id: URL Kanonis

en: Caption
id: Keterangan

en: Caption for the current media file.
id: Keterangan untuk file media saat ini.

en: Card Type
id: Tipe Kartu

en: Catalan
id: Bahasa Catalan

en: Categories
id: Kategori

en: Category
id: Kategori

en: Category Name
id: Nama Kategori

en: Cause
id: Sebab

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
id: Periksa bagaimana skor situs Anda dengan penganalisa SEO kami dan bandingkan dengan situs kompetitor.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
id: Centang ini jika Anda ingin kategori-kategori dalam sebuah pos tertentu Anda digunakan sebagai Kata Kunci Meta untuk pos ini (selain kata-kata kunci yang telah Anda tentukan pada layar Edit Pos).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
id: Centang ini jika Anda ingin kata kunci Anda di halaman Postingan (diatur di WordPress di bawah Pengaturan, Membaca, Tampilan Halaman Depan) dan halaman arsip Anda dibuat secara dinamis dari kata kunci postingan yang ditampilkan di halaman itu. Jika tidak dicentang, itu akan menggunakan kata kunci yang ditetapkan di layar halaman edit untuk halaman posting.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
id: Centang ini jika Anda ingin tag-tag dalam sebuah pos tertentu Anda digunakan sebagai Kata Kunci Meta untuk pos ini (selain kata-kata kunci yang telah Anda tentukan pada layar Edit Pos).

en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
id: Periksa ini jika Anda ingin menghapus SEMUA data %1$s selama penghapusan plugin. Semua forms, entries, file yang telah diupload akan tidak terlacak.

en: Checkout Page
id: Halaman Checkout

en: Childcare
id: Penitipan Anak

en: Childrens Event
id: Acara Anak-anak

en: Chile
id: Chili

en: Choose Features
id: Pilih Fitur

en: Choose Image
id: Pilih Gambar

en: Choose a File
id: Pilih File

en: Choose a Person
id: Pilih Orang

en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
id: Pilih plugin untuk mengimpor data SEO secara langsung ke %1$s.

en: Choose country
id: Pilih negara

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
id: Pilih apakah representasi situsnya adalah perorangan atau organisasi.

en: City
id: Kota

en: Clean-param must start with at least one param which is optionally followed by one path.
id: Clean-param harus dimulai dengan setidaknya satu param yang secara opsional diikuti oleh satu jalur.

en: Clear
id: Hapus

en: Cleared
id: Telah Dibersihkan

en: Click here
id: Klik di sini

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke deskripsi Anda

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke judul home page Anda

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke deskripsi meta Anda

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke nama halaman Anda

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke judul halaman Anda

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke template Anda

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
id: Klik tag di bawah untuk memasukkan variabel ke judul Anda

en: Click to Copy
id: Klik untuk menyalin

en: Click to Sort...
id: Klik untuk Mengurutkan...

en: Clicks
id: Klik

en: Close
id: Tutup

en: Close and Exit Wizard Without Saving
id: Tutup dan Keluar dari Panduan tanpa Menyimpannya

en: Closed
id: Tutup

en: Code Snippets
id: Kode Snippet

en: Collection Page
id: Halaman Koleksi

en: Colombia
id: Kolumbia

en: Comedy Event
id: Acara Komedi

en: Common Words
id: Kata-kata Umum

en: Company
id: Perusahaan

en: Compare Revisions of
id: Bandingkan revisi

en: Compare any two revisions
id: Bandingkan dua revisi apa pun

en: Competitors
id: Kompetitor

en: Complete SEO Checklist
id: Checklist SEO Lengkap:

en: Complete Site Audit Checklist
id: Cheklist Audit Situs Lengkap

en: Complete Support
id: Layanan Penuh

en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
id: Dokumentasi lengkap pelacakan penggunaan tersedia %1$sdisini%2$s.

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
id: Konfigurasikan bagaimana konten situs web Anda akan terlihat di Google, Bing, dan mesin pencari lainnya.

en: Conflicting Plugins Detected
id: Plugin yang Bertentangan Terdeteksi

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
id: Selamat, situs anda siap untuk SEO sekarang!

en: Connect
id: Hubungkan

en: Connect Your Site to Google Search Console
id: Hubungkan Situs Anda ke Google Search Console

en: Connect to AIOSEO
id: Sambungkan ke AIOSEO

en: Connect to Google Search Console
id: Sambungkan ke Google Search Console

en: Connect to Google to automatically add sitemaps and keep them in sync.
id: Hubungkan ke Google untuk menambahkan sitemap secara otomatis dan menjaganya tetap sinkron.

en: Connect to SEOBoost
id: Hubungkan ke SEOBoost

en: Connect to SEOBoost to get access to the Writing Assistant.
id: Hubungkan ke SEOBoost untuk mendapatkan akses ke Writing Assistant.

en: Connect to an Existing Account
id: Hubungkan ke Akun yang Sudah Ada

en: Connect with %1$s
id: Hubungkan dengan %1$s

en: Connect with Google Search Console to track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights that help you get the most out of your content. (Elite plan only)
id: Hubungkan dengan Google Search Console untuk melacak performa situs Anda di peringkat pencarian dan hasilkan laporan dengan wawasan yang dapat dijalankan untuk membantu Anda mendapatkan hasil maksimal dari konten Anda. (Hanya tersedia di paket Elite)

en: Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
id: Hubungkan situs Anda ke Google Search Console untuk mendapatkan data tentang bagaimana konten ditemukan. Mengidentifikasi area yang perlu ditingkatkan dan mengarahkan traffic ke situs web Anda.

en: Connecting...
id: Sedang menghubungkan....

en: Consecutive sentences
id: Kalimat berurutan

en: Constants
id: Konstan

en: Contact Page
id: Halaman Kontak

en: Contact Page URL
id: URL Halaman Kontak

en: Contact Page URL:
id: URL Halaman Kontak:

en: Content
id: Konten

en: Content Performance
id: Performa Konten

en: Content Rankings
id: Peringkat Rangking

en: Content Summary
id: Rangkuman Konten

en: Content Types
id: Tipe Konten

en: Continue Reading
id: Lanjut Baca

en: Contractor
id: Kontraktor

en: Contributor
id: Kontributor

en: Copied!
id: Disalin!

en: Copy to Clipboard
id: Salin ke Clipboard

en: Cornerstone Content is a %1$s feature. %2$s
id: Cornerstone Content adalah fitur %1$s. %2$s

en: Cornerstone content refers to the most  important and informative articles or pages on your website that serve as the foundation for your content strategy. AIOSEO uses cornerstone content for
id: Cornerstone content adalah artikel atau halaman yang paling penting dan informatif di situs web Anda yang digunakan sebagai fondasi strategi konten Anda. AIOSEO menggunakan cornerstone content untuk

en: Corporation
id: Korporasi

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
id: Tidak dapat menginstal upgrade. Silakan download dari %1$s dan instal secara manual.

en: Count
id: Hitung

en: Country
id: Negara

en: Country code
id: Kode negara

en: Crawl-delay must be a number starting from 1.
id: Crawl-delay harus berupa angka mulai dari 1.

en: Create Backup
id: Buat Cadangan

en: Create New Post
id: Buat Postingan Baru

en: Create a Free Account
id: Buat Akun Gratis

en: Credits
id: Credit

en: Croatia
id: Kroasia

en: Cuba
id: Kuba

en: Current Date
id: Tanggal sekarang

en: Current Day
id: Hari ini

en: Current Item
id: Item Saat Ini

en: Current Month
id: Bulan ini

en: Current Year
id: Tahun ini

en: Current or first category title.
id: Judul kategori saat ini atau yang pertama.

en: Custom Field Name
id: Nama Custom Field

en: Custom Field Support
id: Dukungan Custom Field

en: Custom Fields is a %1$s Feature
id: Custom fields adalah Fitur %1$s.

en: Custom Image
id: Gambar Kustom

en: Custom Schema
id: Skema Kustom

en: Custom Taxonomy Support is a %1$s Feature
id: Custom Taxonomy Support adalah Fitur %1$s

en: Custom field names with spaces detected
id: Nama custom field dengan spasi terdeteksi

en: Customer Support
id: Layanan Pelanggan

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czechia
id: Ceko

en: Daily
id: Harian

en: Dance Event
id: Acara Tari

en: Danish
id: Bahasa Denmark

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Dashboard Widgets is a %1$s feature. %2$s
id: Dashboard Widgets adalah fitur %1$s. %2$s

en: Dashes (-)
id: Tanda pisah (-)

en: Data: %1$.2f MB / Index: %2$.2f MB / Engine: %3$s / Collation: %4$s
id: Data: %1$.2f MB / Indeks: %2$.2f MB / Engine: %3$s / Collation: %4$s

en: Database
id: Basis data

en: Database Powered By
id: Basis Data Oleh

en: Database Size
id: Ukuran Basis Data:

en: Database Tools
id: Alat Database

en: Database Version
id: Versi Database

en: Date Archive Sitemap
id: Tanggal Arsip Sitemap

en: Date Archives
id: Tanggal Arsip

en: Day
id: Hari

en: Deactivate
id: Nonaktifkan

en: Deactivate All Features
id: Non-aktifkan Semua Fitur

en: Deactivate License
id: Nonaktifkan Lisensi

en: Deactivated
id: Non-aktifkan

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
id: Gagal menonaktifkan. Harap periksa permissions dan coba lagi.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
id: Tentukan apakah Anda ingin URL situs Anda menyertakan "www", atau jika Anda lebih suka nama domain biasa. Ada pro dan kontra pemasaran untuk setiap pilihan, namun selama Anda konsisten, tidak ada istilah lebih baik atau lebih buruk untuk tujuan SEO.

en: Default (Set under Social Networks)
id: Default (Atur di bawah Jejaring Sosial)

en: Default Card Type
id: Tipe Default Kartu

en: Default Image (Set Below)
id: Gambar Default (Set di Bawah)

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
id: Sumber Gambar Default (Atur di Jejaring Sosial)

en: Default Language
id: Bahasa Default

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
id: Jenis Objek Default (Ditetapkan di Jejaring Sosial)

en: Default Post Facebook Image
id: Postingan Default Facebook Image

en: Default Post Image Source
id: Postingan Default Sumber Gambar

en: Default Post Type Object Types
id: Tipe Objek Postingan Default

en: Default Region
id: Wilayah Default

en: Default Social Share Image
id: Gambar Default Berbagi Sosial

en: Default Taxonomy Object Types
id: Tipe Objek Taksonomi Default

en: Default Taxonomy Object Types is a %1$s feature. %2$s
id: Default Taxonomy Object Types adalah  fitur %1$s. %2$s

en: Default Term Facebook Image
id: Term Default Facebook Image

en: Default Term Image Source
id: Term Default Sumber Gambar

en: Default settings that just work
id: Pengaturan default yang berfungsi

en: Delete
id: Hapus

en: Delete All %1$s Links
id: Hapus Semua %1$s Link

en: Delete Page
id: Hapus Halaman

en: Delete Query Arg
id: Hapus Query Arg

en: Delete Query Args
id: Hapus Query Arg

en: Delete Rule
id: Hapus Rule

en: Delete Static Files
id: Hapus Berkas Statis

en: Delivery Event
id: Acara Pengiriman

en: Dentist
id: Dokter Gigi

en: Depending on the number of posts being scanned, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
id: Proses ini dapat memakan waktu tergantung pada jumlah postingan yang sedang dipindai. Anda dapat meninggalkan halaman ini dengan aman dan kembali lagi nanti.

en: Description
id: Deskripsi

en: Description Format
id: Format Deskripsi

en: Details
id: Detail

en: Did you know that %1$s Pro allows you to choose a %2$sprimary category%3$s for your posts? This feature works hand in hand with our powerful Breadcrumbs template to give you full navigational control to help improve your search rankings!
id: Tahukah Anda bahwa %1$s Pro memungkinkan Anda memilih %2$skategori utama%3$s untuk posting Anda? Fitur ini cocok dipadukan bersama template powerful Breadcrumbs untuk memberi Anda kontrol navigasi penuh dan membantu meningkatkan rangking Anda di hasil pencarian!

en: Directive
id: Petunjuk

en: Director
id: Direktur

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
id: Daftar Direktori tampaknya telah dinonaktifkan di server Anda.

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
id: Daftar Direktori tampaknya telah diaktifkan di server Anda.

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Disallow
id: Jangan Izinkan

en: Disconnect
id: Putuskan sambungan

en: Dismiss
id: Abaikan

en: Dismiss All
id: Abaikan Semua

en: Dismissed Notifications
id: Abaikan Notifikasi

en: Display Block
id: Tampilkan Blok

en: Display Opening Hours
id: Tampilkan Jam Buka

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: Dive into your top-performing pages with %1$s and uncover growth opportunities.
id: Analisis halaman dengan performa terbaik dengan %1$s dan temukan peluang untuk mengembangkannya.

en: Djibouti
id: Jibuti

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
id: Apakah Anda mendapatkan sitemap kosong atau eror 404?

en: Do you have multiple authors?
id: Apakah Anda memiliki lebih dari satu penulis?

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Domain Activations
id: Aktivasi Domain

en: Domain Activations is an %1$s Feature
id: Aktivasi Domain adalah Fitur %1$s

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
id: Jangan mencoba memaksakan kata kunci ke dalam sub judul jika terasa tidak wajar. Hal ini akan mengirimkan pesan yang salah kepada pembaca Anda, kemungkinan akan membuat mereka menjauh.

en: Done
id: Selesai

en: Down
id: Bawah

en: Download System Info File
id: Download File Info Sistem

en: Drink
id: Minuman

en: Drop (%)
id: Turun (%)

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
id: Duplikat tag meta Open Graph telah ditemukan.

en: Dutch
id: Bahasa Belanda

en: Dynamically Generate
id: Buat secara Dinamis

en: Dynamically Generate Meta Keywords
id: Hasilkan Kata Kunci Meta Secara Dinamis

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
id: Membuat Sitemap XML secara dinamis daripada menggunakan berkas statis.

en: E-E-A-T for Higher Rankings
id: E-E-A-T untuk Peringkat Lebih Tinggi

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
id: Tampilkan konten Facebook di situs WordPress Anda dengan mudah tanpa perlu menulis kode. Dilengkapi dengan berbagai template, kemampuan menyematkan album, konten grup, ulasan, video live, komentar, dan reaksi.

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
id: Mudah tampilkan konten Instagram di situs WordPress tanpa perlu tulis kode. Dilengkapi dengan beberapa template, dapat menampilkan konten dari beberapa akun, hashtag, dan masih banyak lagi. Dipercaya 1 juta website.

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
id: Tampilkan konten Twitter dengan mudah di WordPress tanpa menulis kode. Dilengkapi dengan berbagai tata letak, kemampuan menggabungkan beberapa feed Twitter, dukungan kartu Twitter, moderasi tweet, dan lainnya.

en: Easy to manage revisions
id: Mudah kelola revisi

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Edit .htaccess
id: Edit .htcaccess

en: Edit Facebook Meta Data
id: Edit Data Meta Facebook

en: Edit HTML Anchor:
id: Edit Anchor HTLM:

en: Edit Title and Description
id: Edit Judul dan Deskripsi

en: Edit User
id: Edit Pengguna

en: Edit Your Meta Description
id: Ubah Deskripsi Meta Anda

en: Edit Your Page
id: Edit halaman Anda

en: Edit Your Page Title
id: Edit Judul Halaman Anda

en: Education Event
id: Acara Pendidikan

en: Egypt
id: Mesir

en: Elevate your SEO with AIOSEO Writing Assistant
id: Tingkatkan SEO Anda dengan AIOSEO Writing Assistant

en: Email Debug Information
id: Informasi Debug Email

en: Email Reports
id: Laporan Email

en: Emergency Service
id: Layanan Darurat

en: Employer
id: Pemberi kerja

en: Employment Agency
id: Agen Tenaga Kerja

en: Empty Content or Post ID
id: Hapus Konten atau ID Postingan

en: Empty Post ID
id: Hapus ID Postingan

en: Empty progress and result.
id: Hapus progres dan hasil.

en: Empty response from service
id: Hapus respons dari servis

en: Enable Author Info
id: Aktifkan Info Penulis

en: Enable Author SEO (E-E-A-T) on Your Site
id: Aktifkan Author SEO (E-E-A-T) di Situs Anda

en: Enable Breadcrumbs
id: Aktifkan Breadcrumbs

en: Enable Custom Robots.txt
id: Aktifkan Custom Robots.txt

en: Enable Email Reports
id: Aktifkan Laporan Email

en: Enable Email reports?
id: Aktifkan laporan Email?

en: Enable Open Graph Markup
id: Aktifkan Open Graph Markup

en: Enable Post Types
id: Aktifkan Tipe Artikel

en: Enable Schema Markup
id: Aktifkan Markup Skema

en: Enable Sitemap
id: Aktifkan Sitemap

en: Enable Sitemap Indexes
id: Aktifkan Indeks Sitemap

en: Enable email reports to receive a digest of the most important SEO updates for your site, right in your inbox.
id: Aktifkan laporan email untuk menerima ringkasan pembaruan SEO terpenting untuk situs Anda, langsung di kotak masuk Anda.

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
id: Aktifkan skor TruSEO kami untuk membantu Anda mengoptimasi konten Anda pada trafik maksimum.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
id: Aktifkan fitur ini jika Anda ingin Facebook menampilkan kartu pratinjau dengan foto dan teks kutipan ketika sebuah link ke situs Anda dibagikan.

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
id: Pastikan kata kunci Anda yang paling penting muncul di tag H1 - jangan dipaksakan, gunakan dengan cara yang alami yang masuk akal bagi pembaca manusia.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
id: Pastikan judul halaman Anda menyertakan target kata kunci Anda, dan rancang agar mendorong pengguna untuk mengklik.

en: Enter Competitor URL
id: Masukkan URL Kompetitor

en: Enter License Key
id: Masukkan Kunci Lisensi

en: Enter Your Headline
id: Ketik Tajuk Utama Anda

en: Enter a URL and press enter
id: Masukkan URL dan tekan ENTER

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
id: Masukkan URL untuk mengubah URL Kanonis default

en: Enter a custom field/taxonomy name...
id: Masukkan nama custom field/taksonomi...

en: Enter a page URL, e.g. %1$s
id: Masukkan URL halaman, contoh %1$s

en: Enter one or multiple values
id: Masukkan satu atau beberapa nilai

en: Enter the primary phone number for your business. Don’t have a business phone number? %1$sSee this guide on how to get one.%2$s
id: Masukkan nomor telepon utama untuk bisnis Anda. Belum punya nomor telepon bisnis? %1$sLihat panduan ini untuk mendapatkannya.%2$s

en: Enter your %1$s License Key
id: Masukkan %1$s Kunci Lisensi Anda

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
id: Masukkan ID Admin Facebook Anda di sini. Anda dapat memasukkan banyak ID Admin Facebook dengan memberikan tanda koma.

en: Enter your answer
id: Masukkan jawaban Anda

en: Entertainment Business
id: Bisnis Hiburan

en: Error in the SeoBoost service. Please contact support.
id: Eror pada layanan SeoBoost. Silakan hubungi bantuan pelanggan.

en: Est. reading time
id: Estimasi waktu baca

en: Ethiopia
id: Etiopia

en: Event
id: Acara

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
id: Setiap halaman di situs Anda harus memiliki tag <link> dengan atribut 'rel ="canonical"'. Tag link harus masuk ke dalam tag head halaman, dan harus berisi URL halaman "benar".

en: Example
id: Contoh

en: Example search string
id: Contoh Pencarian String

en: Excellent!
id: Luar Biasa!

en: Exclude Images
id: Kecualikan Gambar

en: Exclude Images from your sitemap.
id: Kecualikan Gambar dari sitemap Anda

en: Exclude Pages/Posts
id: Lainkan Halaman/Postingan

en: Exclude Posts / Pages
id: Kecualikan Postingan/Halaman

en: Exclude Terms
id: Mengecualikan Term

en: Exhibition Event
id: Acara Pameran

en: Experience the power of AI-driven writing assistance seamlessly integrated into SEOBoost. Login to enhance your content creation process and boost your search rankings.
id: Rasakan hebatnya AI writing assistance yang terintegrasi dengan SEOBoost. Login untuk meningkatkan proses pembuatan konten dan meningkatkan peringkat pencarian Anda.

en: Explore Sample Reports
id: Lihat Contoh Laporan

en: Export All Post Types
id: Ekspor Semua Tipe Postingan

en: Export All Settings
id: Ekspor Semua Pengaturan

en: Export All Taxonomies
id: Ekspor Semua Taksonomi

en: Export As
id: Ekspor ke

en: Export Content
id: Ekspor Konten

en: Export Settings
id: Ekspor Pengaturan

en: Export as JSON
id: Ekspor ke JSON

en: Exporting Terms is a %1$s Feature
id: Fitur %1$s untuk Mengekspor Term

en: External links
id: Link eksternal.

en: External:
id: Eksternal:

en: FAQ
id: Tanya Jawab

en: FAQ Options
id: Opsi Tanya Jawab

en: FAQ Page
id: Halaman FAQ

en: Facebook Admin ID
id: ID Admin Facebook

en: Facebook App ID
id: ID App Facebook

en: Facebook Author URL
id: URL Facebook Pengarang

en: Facebook Debugger
id: Debugger Facebook

en: Facebook Description
id: Deskripsi Facebook

en: Facebook Image
id: Gambar Facebook

en: Facebook Preview
id: Pratinjau Facebook

en: Facebook Title
id: Judul Facebook

en: Fact Check
id: Periksa Fakta

en: Failed to send email to %1$s. Make sure the address is correct and that your site is configured correctly to send emails.
id: Gagal mengirim email ke %1$s. Pastikan alamat email sudah benar dan situs Anda sudah dikonfigurasi untuk mengirim email.

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
id: Fantastis! Dengan mengupdate keversi terbaru, Anda memiliki akses ke semua fitur termutakhir, perbaikan bug, dan peningkatan keamanan.

en: Feature Manager
id: Pengelola Fitur

en: Featured Image
id: Gambar Utama

en: Features:
id: Fitur:

en: Feeds
id: Feed

en: Female
id: Wanita

en: Filename
id: Nama file

en: Financial Service
id: Jasa Keuangan

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
id: Sempurnakan situs Anda dengan alat canggih kami termasuk editor Robots.txt, impor / ekspor, dan lainnya.

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
id: Selesaikan Setup dan Pergi ke Dashboard

en: Finland
id: Finlandia

en: First Available Image
id: Gambar Pertama yang Tersedia

en: First Image in Content
id: Gambar Pertama di Konten

en: Fix Errors
id: Perbaiki Eror

en: Fix Now
id: Perbaiki Sekarang

en: Fix Sitemap Errors
id: Atasi Eror Sitemap

en: Follow on X (Twitter)
id: Ikuti di X (Twitter)

en: Follow on YouTube
id: Ikuti di YouTube

en: Food
id: Makanan

en: Food Establishment
id: Perusahaan Makanan

en: Food Event
id: Acara  Kuliner

en: For some crawlers, encountering conflicting "Crawl-delay" might lead to unpredictable behavior.
id: Untuk beberapa crawler, menghadapi konflik "Crawl-delay" mungkin menyebabkan perilaku yang tidak dapat diprediksi.

en: For the best user experience there should be exactly one H1 tag on each page.
id: Untuk pengalaman pengguna terbaik sertakan H1 tag di setiap halaman.

en: Forbidden
id: Dilarang

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
id: Untungnya, setiap server web populer memiliki opsi untuk mencegah daftar direktori. Mereka akan menampilkan pesan "403 forbidden" ["403 dilarang"] sebagai gantinya.

en: Found
id: Ditemukan

en: Four Wheel Drive
id: Penggerak Empat Roda

en: France
id: Prancis

en: Free
id: Gratis

en: Free Plugins
id: Plugin Gratis

en: French
id: Bahasa Prancis

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Friday
id: Jumat

en: From
id: Mulai

en: Front Page
id: Halaman Depan

en: Front Page Info
id: Info Halaman Depan

en: Front Wheel Drive
id: Penggerak Roda Depan

en: Future proof your WordPress customizations with the most popular code snippet management plugin for WordPress. Trusted by over 1,500,000+ websites for easily adding code to WordPress right from the admin area.
id: Pastikan WordPress Anda tetap up-to-date dengan plugin manajemen snippet kode paling populer. Dipercaya lebih dari 1.500.000+ website untuk menambahkan kode ke WordPress dengan mudah langsung dari area admin.

en: Game
id: Permainan

en: General
id: Umum

en: General Facebook Settings
id: Pengaturan Umum Facebook

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: General Sitemap
id: Sitemap Umum

en: Generate Report
id: Buat Laporan

en: Generate Schema
id: Buat Skema

en: Generate a New Report
id: Buat Laporan Baru

en: Generate a Report
id: Buat Laporan

en: Generated by
id: Dibuat oleh

en: Generating Report For
id: Buat Laporan untuk

en: Generating Report...
id: Membuat Laporan...

en: German
id: Bahasa Jerman

en: Germany
id: Jerman

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
id: Dapatkan %1$s %2$s dan Unlock semua Fitur Canggihnya

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
id: Dapatkan %1$s %2$s dan Unlock Semua Fitur Powerful-nya.

en: Get More Reports
id: Dapatkan Lebih Banyak Laporan

en: Get Started with Google Analytics for Free
id: Mulai Google Analytics Gratis

en: Get Support
id: Dapatkan Dukungan

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
id: Dapatkan semua tools yang benar untuk memastikan website Anda tampil di Google Search

en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
id: Dapatkan saran berguna dari %1$s tentang cara mengoptimalkan konten situs web Anda, sehingga Anda dapat memperoleh peringkat yang lebih tinggi dalam hasil pencarian.

en: Get more features in %1$s %2$s:
id: Dapatkan banyak fitur pada %1$s %2$s:

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
id: Dapatkan plugin analitik #1 untuk melihat bagaimana orang menemukan dan menggunakan situs web Anda. Sederhananya, lihat statistik yang penting.

en: Get the #1 conversion optimization plugin to convert your growing website traffic into subscribers, leads and sales.
id: Dapatkan plugin optimalisasi konversi terbaik untuk mengubah pengunjung situs web Anda menjadi pelanggan, prospek, dan penjualan yang semakin meningkat.

en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
id: Maksimalkan %1$s dengan upgrade ke Pro dan unlock semua fitur canggihnya.

en: Get your Baidu verification code in %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Baidu Anda %1$s.

en: Get your Bing verification code in %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Bing Anda %1$s.

en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
id: Dapatkan ID Google Tag Manager Anda di %1$s Anda.

en: Get your Google verification code in %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Google Anda %1$s.

en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Pinterest Anda di %1$s Anda.

en: Get your Yandex verification code in %1$s.
id: Dapatkan kode verifikasi Yandex Anda %1$s.

en: Getting Started
id: Mulai

en: Getting started? Read the Beginners Guide
id: Baru memulai? Baca Panduan Pemula

en: Give feedback
id: Berikan feedback

en: Give us a 5-star rating!
id: Beri kami bintang-5!

en: Global Robots Meta
id: Robot Meta Global

en: Global Settings
id: Pengaturan Global

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
id: Kontrol secara global atribut Judul dan teks Alt untuk gambar di konten Anda. Atribut ini penting untuk aksesibilitas dan SEO.

en: Go Back
id: Kembali

en: Go back to the Dashboard
id: Kembali ke Dasbor

en: Go to Plugins
id: Pergi ke Plugin

en: Go to Schema Settings
id: Pergi ke Pengaturan Skema

en: Go to Settings > General
id: Pergi ke Pengaturan > Umum

en: Go to Settings > Reading
id: Pergi ke Pengaturan > Baca

en: Go to editor
id: Kembali ke editor

en: Go to the Advanced tab to add/edit meta keywords
id: Klik tab Advanced untuk menambahkan/mengedit kata kunci meta

en: Goal:
id: Target:

en: Goal:
id: Target:

en: Gone
id: Hilang

en: Good
id: Bagus

en: Good Results
id: Hasil yang Bagus

en: Good 🙂
id: Bagus 🙂

en: Good!
id: Bagus!

en: Google Page Speed Test
id: Pengujian Kecepatan Halaman Google

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
id: Penjelajahan Aman Google menunjukkan peringatan dan notifikasi kepada pengguna jika mereka mengunjungi situs web yang mencurigakan. Jika Anda ditandai oleh Penjelajahan Aman Google, Anda harus segera mengambil langkah untuk memperbaikinya.

en: Google Search Console
id: Konsol Google Search

en: Google Search Console Integration
id: Integrasi Google Search Console

en: Google Tag Manager Container ID
id: ID Google Tag Manager Container

en: Google Tag Manager account
id: Akun Google Tag Manager

en: Google Verification Code
id: Kode Verifikasi Google

en: Google has not flagged your site for malware!
id: Google belum menandai situs Anda untuk malware!

en: Google recommends you making sure that the image looks how you intend it to look on a purely white background.
id: Google merekomendasikan Anda untuk memastikan bahwa gambar terlihat seperti yang Anda inginkan pada latar belakang  putih.

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
id: Google, Bing, dan mesin pencari lainnya menggunakan data spesifik dari markup skema Anda ke data output di Panel Knowledge mereka. Data ini diketahui sebagain Grafik Knowledge. Gunakan pengaturan ini untuk mengganti tampilan data.

en: Got It!
id: Saya mengerti.

en: Government Office
id: Kantor Pemerintahan

en: Grade
id: Nilai

en: Grade Summary
id: Rangkuman Nilai

en: Granular controls per role
id: Rincian kontrol setiap peran

en: Great Scott! Where'd they all go?
id: Bagus Scott! Kemana semuanya pergi?

en: Great job!
id: Keren!

en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
id: Bagus! Ini dibutuhkan untuk markup skema %1$s dan sering digunakan sebagai nilai fallback untuk berbagai fitur lainnya.

en: Great! You are linking to external resources.
id: Bagus! Anda menghubungkannya ke sumber luar.

en: Greater transparency and accountability
id: Transparansi dan akuntabilitas yang lebih baik

en: Greece
id: Yunani

en: Group
id: Grup

en: Grouped
id: Digrupkan

en: Groups
id: Grup

en: Gutenberg Block
id: Blok Gutenberg

en: H2 tags were found on your page.
id: Tag H2 telah ditemukan di halaman Anda.

en: HTML Sitemap
id: Sitemap HTML

en: HTML Validator
id: Validator HTML

en: HTTP Version Not Supported
id: Versi HTTP Tidak Didukung

en: Have you connected your site to Google Search Console?
id: Apakah Anda sudah menghubungkan situs Anda ke Google Search Console?

en: Heading
id: Judul

en: Headline Score
id: Skor Tajuk Utama

en: Health & Beauty Business
id: Bisnis Kesehatan & Kecantikan

en: Height
id: Tinggi

en: Help make %1$s better for everyone
id: Bantu buat %1$s lebih baik untuk semua orang

en: Help us improve
id: Bantu kami meningkatkan

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
id: Di sini Anda dapat melihat dan mengedit thumbnail, judul, dan deskripsi yang akan ditampilkan ketika situs Anda dibagikan di media sosial. Klik tombol di bawah untuk melihat dan mengedit pratinjau.

en: Here's what to do next:
id: Ini apa yang harus dilakukan berikutnya:

en: Hi there!
id: Halo!

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Hide
id: Sembunyikan

en: High
id: Tinggi

en: High School
id: Sekolah Menengah Atas

en: Highlight sections in the Editor
id: Bagian Highlight di Editor

en: Highlighting is disabled for current view
id: Highlighting dinonaktifkan untuk tampilan saat ini

en: Home
id: Beranda

en: Home & Construction Business
id: Bisnis Rumah & Konstruksi

en: Home Page
id: Halaman Depan

en: Home Page Image
id: Gambar Halaman Depan

en: Home Page Settings
id: Pengaturan Beranda

en: Home Page Title
id: Judul Halaman Depan

en: Home URL
id: URL Beranda

en: Homepage Link
id: Link Beranda

en: Hour
id: Jam

en: How To
id: Petunjuk Cara

en: How to Control Search Results
id: Bagaimana Mengontrol Hasil Pencarian

en: How to Get Started
id: Bagaimana untuk Memulai

en: How to get your Facebook Admin ID
id: Bagaimana mendapatkan ID Admin Facebook Anda

en: How to get your Facebook App ID
id: Bagaimana mendapatkan ID Facebook App Anda

en: How to get your Facebook Author URL
id: Bagimana mendapatkan URL Facebook Pengarang Anda

en: Hungary
id: Hungaria

en: I already did
id: Saya sudah melakukannya

en: I couldn't get the plugin to work
id: Saya tidak bisa membuat plugin berfungsi

en: I no longer need the plugin
id: Saya sudah tidak membutuhkan plugin ini

en: I'll do it later
id: Nanti saja

en: I'm switching to a different plugin
id: Saya beralih ke plugin lain

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Iceland
id: Islandia

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
id: Jika Anda tidak menggunakan sertifikat SSL untuk situs Anda artinya Anda kehilangan banyak trafik potensial. Kami sarankan untuk menginstal sertifikat SSL segera.

en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
id: Jika Anda belum puna proyek di %1$s, buat proyek  %2$s di %3$s.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
id: Jika Anda telah mengkonfirmasi situs web Anda dengan Pinterest, Anda dapat melewati step di bawah

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
id: Jika Anda menggunakan server web Apache atau NGINX, Anda dapat mengedit berkas konfigurasi untuk menyetel header "kedaluwarsa" untuk semua berkas gambar. Untuk Apache, Anda juga dapat menggunakan berkas ".htaccess" untuk mengubah pengaturan setiap folder.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
id: Jika Anda ingin terus meningkatkan waktu respon Anda, cara termudah dan tercepat adalah menggunakan plugin caching. Plugin caching menyimpan versi cache dari setiap halaman di situs Anda. Alih-alih membangun halaman dari awal, server akan mengirim salinan yang di-cache.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
id: Jika Anda menerbitkan ulang artikel dari sumber lain (seperti situs lain atau bagian lain dari situs Anda sendiri), ka Anda harus memilih URL mana yang "benar" dan gunakan itu!

en: Ignore
id: Abaikan

en: Image
id: Gambar

en: Image Alt Tag
id: Gambar Tag Alt

en: Image SEO
id: SEO Gambar

en: Image SEO Optimization
id: Optimasi Gambar SEO

en: Image SEO is a %1$s Feature
id: Image SEO adalah Fitur %1$s

en: Image Source
id: Sumber Gambar

en: Image Title
id: Judul Gambar

en: Image from Custom Field
id: Gambar dari Cutom Field

en: Images
id: Gambar

en: Images/videos in content
id: Gambar/video dalam konten

en: Images:
id: Gambar:

en: Import
id: Impor

en: Import / Restore %1$s Settings or Content
id: Impor/Kembalikan Pengaturan atau Konten %1$s

en: Import Additional Pages
id: Impor Halaman Tambahan

en: Import Data and Continue
id: Impor Data dan Lanjutkan

en: Import Local SEO From Other Plugins
id: Impor Local SEO dari Plugin Lain

en: Import Robots.txt
id: Impor Robots.txt

en: Import Settings From Other Plugins
id: Impor Pengaturan dari Plugin Lain

en: Import and Delete
id: Impor dan Hapus

en: Import data from your current plugins
id: Impor data dari plugin Anda saat ini.

en: Import from CSV
id: Impor dari CSV

en: Import from CSV file...
id: Impor dari file CSV...

en: Import from URL
id: Impor dari URL

en: Import your Local SEO settings and locations from other plugins.
id: Impor pengaturan Local SEO dan lokasi dari plugin lain.

en: Import/Export
id: Impor/Ekspor

en: Importance
id: Penting

en: Importance (Highest)
id: Importance (Tertinggi)

en: Importance (Lowest)
id: Penting (Terendah)

en: Important Issues
id: Kendala Penting

en: Imported will overwrite existing data and will not be merged.
id: Impor akan menimpa data yang ada dan tidak dapat digabung.

en: Impressions
id: Tayangan

en: Improve SEO Rankings
id: Tingkatkan Peringkat SEO

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
id: Tingkatkan rangking SEO lokal dengan skema untuk alamat bisnis, jam buka, kontak, dan lebih banyak.

en: Improve your WordPress email deliverability and make sure that your website emails reach user’s inbox with the #1 SMTP plugin for WordPress. Over 3 million websites use it to fix WordPress email issues.
id: Tingkatkan pengiriman email WordPress Anda dan pastikan email situs web Anda sampai ke kotak masuk pengguna dengan plugin SMTP #1 untuk WordPress. Lebih dari 3 juta situs web menggunakan plugin ini untuk mengatasi kendala pada email WordPress.

en: Improved SEO strategy
id: Strategi SEO yang lebih baik

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
id: Untuk mengurangi ukuran halaman, hapus semua tag yang tidak perlu dari markup Anda. Termasuk komentar pengembang yang tidak terlihat oleh pengguna Anda - mesin telusur juga mengabaikan teks dalam komentar.

en: In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
id: Untuk mengirimkan News Sitemap ke Google, Anda harus menambahkan situs Anda ke Pusat Penerbit Google dan tunggu hingga diterima.

en: Inactive Plugins
id: Plugin Nonaktif

en: Inbound Suggestions
id: Saran Inbound

en: Include All Post Types
id: Masukkan Semua Tipe Postingan

en: Include All Taxonomies
id: Masukkan Semua Taksonomi

en: Include Author Archives in your sitemap.
id: Sertakan Arsip Penulis dalam Sitemap Anda

en: Include Date Archives in your sitemap.
id: Sertakan Arsip Tanggal pada sitemap Anda.

en: Include all post types
id: Masukkan semua tipe postingan

en: Included as Pro Feature
id: Termasuk Fitur Pro

en: Increase Rankings
id: Tingkatkan Peringkat

en: Index Now
id: Indeks Sekarang

en: IndexNow is a %1$s feature. %2$s
id: IndexNow adalah fitur %1$s. %2$s

en: Indexed
id: Indeks

en: Indexing Allowed?
id: Izinkan Indeks?

en: Indexing allowed
id: Izinkan indeks

en: Indicates whether Google crawled the page as a mobile or desktop user agent. This is important because Google uses mobile-first indexing for most websites.
id: Menunjukkan apakah Google menjelajahi halaman sebagai pengguna ponsel atau pengguna desktop. Hal ini penting karena Google menggunakan indeksasi mobile-first untuk sebagian besar situs web.

en: Indicates whether Google successfully fetched the page during its last visit.
id: Menunjukkan apakah Google berhasil mengambil halaman saat kunjungan terakhirnya.

en: Indonesian
id: Bahasa Indonesia

en: Insert keyword that you want to rank for.
id: Masukkan kata kunci yang ingin Anda tingkatkan.

en: Install
id: Instal

en: Install %1$s
id: Instal %1$s

en: Install Free Plugin
id: Instal Plugin Gratis

en: Install WPCode
id: Instal WPCode

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
id: Gagal menginstal. Harap periksa pesmissions dan coba lagi.

en: Installing %1$s %2$s
id: Menginstal %1$s %2$s

en: Installs AIOSEO Image SEO
id: Instal AIOSEO Image SEO

en: Installs AIOSEO Index Now
id: Instal AIOSEO Index Sekarang

en: Installs AIOSEO Link Assistant
id: Instal AIOSEO Link Assistant

en: Installs AIOSEO Local SEO
id: Instal AIOSEO Local SEO

en: Installs AIOSEO News Sitemap
id: Instal AIOSEO News Sitemap

en: Installs AIOSEO REST API
id: Instal AIOSEO REST API

en: Installs AIOSEO Video Sitemap
id: Instal AIOSEO Video Sitemap

en: Installs Broken Link Checker
id: Instal Broken Link Checker

en: Installs MonsterInsights Free
id: Instal MonsterInsights Gratis

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
id: Dapatkan lebih banyak pelanggan, lead, dan penjualan dengan toolkit optimasi konversi terbaik. Buat pop-up konversi tinggi, bar pengumuman, spin a wheel, dan fitur cerdas untuk penargetan cerdas dan personalisasi.

en: Integrate seamlessly with SEOBoost via AIOSEO to supercharge your WordPress content.
id: Integrasi mudah dengan SEOBoost di AIOSEO untuk meningkatkan konten WordPress Anda.

en: Internal Links
id: Tautan Internal

en: Internal Server Error
id: Server Internal Eror

en: Internal error
id: Eror internal

en: Internal links
id: Link Internal

en: Internet Cafe
id: Warung Internet

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
id: Nomor Telepon Tidak Valid untuk Knowledge Graph

en: Invalid URL
id: URL tidak valid

en: Invalid robots.txt URL.
id: URL robots.txt tidak valid.

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
id: Apakah situs dalam pengerjaan atau live (siap untuk diindeks?)

en: Issues
id: Kendala

en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
id: Tampaknya server Anda berjalan di nginx, jadi perbaikan kemungkinan besar memerlukan penambahan aturan penulisan ulang yang benar ke konfigurasi nginx kami. %1$s Periksa dokumentasi kami untuk informasi lebih lanjut %2$s.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
id: Sepertinya Anda melewatkan aturan penulisan ulang yang tepat untuk file robots.txt.

en: It looks like you haven't selected any post types yet!
id: Anda belum memilih tipe artikel!

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
id: Sepertinya situs Anda telah ditambahkan ke salah satu daftar malware Google.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
id: Seharusnya  mudah untuk memasukkan kata kunci utama dan pendukung Anda ke dalam tag H2 - lagipula, kata kunci ini menjelaskan konten Anda! Jika sulit untuk memasukkan kata kunci ke dalam sub judul Anda, bisa menandakan bahwa kata kunci tersebut tidak berkaitan dengan konten Anda.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
id: Merupakan ide yang bagus untuk mencoba dan menyembunyikan plugin Anda yang terlihat. Dari waktu ke waktu, kerentanan ditemukan dalam plugin dan jika situs Anda tidak diperbarui secara tepat waktu, plugin dan tema yang sudah usang dapat dieksploitasi.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
id: Merupakan ide yang bagus untuk mencoba dan menyembunyikan tema Anda yang terlihat. Dari waktu ke waktu, kerentanan ditemukan dalam tema dan jika situs Anda tidak diperbarui secara tepat waktu, plugin dan tema yang sudah usang dapat dieksploitasi.

en: It's a temporary deactivation
id: Penonaktifkan sementara

en: Italian
id: Bahasa Italia

en: Italy
id: Italia

en: Item Page
id: Halaman Item

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
id: Berkas JavaScript muncul di banyak tempat, termasuk kerangka kerja (seperti Bootstrap), tema dan template, dan plugin pihak ketiga.

en: Job Posting
id: Lowongan Pekerjaan

en: Join Our Community
id: Gabung di Komunitas Kami

en: Join on Facebook
id: Gabung di Facebook

en: Join our Community
id: Gabung di Komunitas

en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
id: Sama seperti WordPress, %1$s menghasilkan file dinamis sehingga tidak ada file statis yang ditemukan di server Anda. Konten file robots.txt disimpan di database WordPress Anda.

en: Keyword
id: Kata kunci

en: Keyword Performance
id: Performa Kata Kunci

en: Keyword Positions
id: Posisi Kata Kunci

en: Keyword Ranking Pages
id: Halaman Peringkat Kata Kunci

en: Keyword Rankings
id: Peringkat Kata Kunci

en: Keyword Tracking is a %1$s Feature
id: Keyword Tracking adalah Fitur %1$s

en: Keyword not found or not ready
id: Kata kunci tidak ditemukan atau belum tersedia

en: Keywords
id: Kata Kunci

en: Kilometers
id: Kilometer

en: Knowledge Graph
id: Grafik Knowledge

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Labels
id: Label

en: Language
id: Bahasa

en: Large
id: Besar

en: Last 28 Days
id: 28 Hari Terakhir

en: Last 3 Months
id: 3 Bulan Terakhir

en: Last 6 Months
id: 6 Bulan Terakhir

en: Last 7 Days
id: 7 Hari Terakhir

en: Last Modified
id: Terakhir Dimodifikasi

en: Last Updated
id: Terakhir Diperbarui

en: Last Updated On
id: Terakhir Diperbarui

en: Latest version:
id: Versi terkini:

en: Launch the Setup Wizard
id: Jalankan Setup Wizard

en: Leading WordPress backup & site migration plugin. Over 1,500,000+ smart website owners use Duplicator to make reliable and secure WordPress backups to protect their websites. It also makes website migration really easy.
id: Plugin pencadangan dan migrasi situs WordPress terpopuler. Lebih dari 1.500.000+ pemilik situs web cerdas menggunakan Duplicator untuk membuat cadangan WordPress yang andal dan aman untuk melindungi situs web mereka. Plugin ini juga membuat migrasi situs web menjadi sangat mudah.

en: Learn More
id: Pelajari Lebih Lanjut

en: Learn More about WPCode Snippets
id: Pelajari Lebih Lanjut tentang WPCode Snippets

en: Learn how to %1$sdisable%2$s it.
id: Pelajari cara %1$smenonaktifkannya%2$s.

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
id: Pelajari bagaimana mendapatkan Kode Verifikasi Pinterest Anda

en: Learn more
id: Pelajari lebih lanjut

en: Learn more about Author SEO (E-E-A-T)
id: Pelajari lebih lanjut tentang Author SEO (E-E-A-T)

en: Learn more about Smart Tags
id: Pelajari lebih lanjut tentang Smart Tag

en: Learn more about all features
id: Pelajari lagi tentang semua fitur

en: Lebanon
id: Libanon

en: Legal Service
id: Layanan Hukum

en: Let's Get Started
id: Ayo Mulai

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this month.
id: Cek performa situs Anda di hasil pencarian bulan ini.

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this week.
id: Cek performa situs Anda di hasil pencarian minggu ini.

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this month.
id: Lihat perubahan SEO dan progres konten Anda bulan ini.

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this week.
id: Lihat perubahan SEO dan progres konten Anda minggu ini.

en: Library
id: Perpustakaan

en: License
id: Lisensi

en: License Key
id: Kunci Lisensi

en: Limited Support
id: Layanan Terbatas

en: Link Assistant is a %1$s Feature
id: Link Assistant adalah Fitur %1$s

en: Link has been inserted.
id: Link telah dimasukkan

en: Link selected.
id: Tautan yang dipilih.

en: LinkedIn Post Inspector
id: Inspektur Postingan LinkedIn

en: Links Per Sitemap
id: Link Per Sitemap

en: Links Report
id: Laporan Tautan

en: List
id: Daftar

en: List Style
id: Daftar Gaya

en: Lithuania
id: Lituania

en: Live Site
id: Situs Live

en: Loading new report data...
id: Memuat laporan data terbaru...

en: Local Business SEO
id: Bisnis SEO Lokal

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
id: Markup skema Bisnis Lokal memungkinkan Anda memberi tahu Google tentang bisnis Anda, termasuk nama bisnis, alamat dan nomor telepon, jam buka, dan kisaran harga. Informasi ini dapat ditampilkan sebagai kartu Grafik Pengetahuan atau bisnis carousel.

en: Local SEO
id: SEO Lokal

en: Local SEO is a %1$s Feature
id: Local SEO adalah Fitur %1$s

en: Locations
id: Lokasi

en: Lodging Business
id: Bisnis Penginapan

en: Logged Out
id: Keluar

en: Login Status
id: Status Login

en: Login to SEOBoost
id: Login ke SEOBoost

en: Logs
id: Log

en: Looking for meta keywords?
id: Mencari kata kunci meta?

en: Looks Good! 👍👍
id: Bagus Sekali! 👍👍

en: Lower Case
id: Huruf Kecil

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Made with ♥ by the AIOSEO Team
id: Dibuat dengan ♥ oleh Tim AIOSEO

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
id: Pastikan setiap gambar memiliki tag alt, dan tambahkan deskripsi yang berguna ke setiap gambar. Tambahkan kata kunci atau sinonim - tetapi lakukan dengan cara yang alami.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
id: Pastikan Anda hanya memblokir bagian yang tidak ingin diindeksan.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
id: Pastikan Anda memiliki keseimbangan yang baik antara tag H2 dengan teks biasa dalam konten Anda. Pisahkan konten menjadi beberapa bagian yang logis, dan gunakan judul untuk memperkenalkan setiap topik baru.

en: Maldives
id: Maladewa

en: Male
id: Pria

en: Manage
id: Atur

en: Manage Google Analytics
id: Atur Google Analytics

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
id: Atur semua pengaturan sitemap Anda, termasuk XML, Video, Berita, dan sebagainya.

en: Manually Enter Person
id: Masukkan Orang secara Manual

en: Manually Enter Type
id: Masukkan Tipe Secara Manual

en: Map
id: Peta

en: Maps
id: Peta

en: Max Image Preview
id: Pratinjau Gambar Maksimum

en: Max Snippet
id: Snippet Maksimum

en: Max Video Preview
id: Pratinjau Video Maksimum

en: Media Caption
id: Keterangan Media

en: Media Description
id: Deskripsi Meta

en: Medical Business
id: Bisnis Kesehatan

en: Medical Page
id: Halaman Medis

en: Memory Usage
id: Penggunaan Memori

en: Meta Description
id: Deskripsi Meta

en: Meta Keywords
id: Meta Keyword

en: Meta Tags
id: Meta Tag

en: Meta description length
id: Panjang Deskripsi Meta.

en: Mexico
id: Meksiko

en: Micronesia
id: Mikronesia

en: Miles
id: Mil

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
id: Ukuran minimum: 112px x 112px, Gambar harus dalam format JPG, PNG, GIF, SVG, atau WEBP.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
id: Ukuran minimum: 144px x 144px, rasio ideal 1:1, 5MB max. hanya format JPG, PNG, WEBP dan GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
id: Ukuran minimum: 200px x 200px, rasio ideal 1.91:1, maksimal 5MB (misalnya: 1640px x 856px atau 3280px x 1712px untuk layar Retina). Hanya format JPG, PNG, WEBP dan GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
id: Ukuran minimum: 200px x 200px, rasio ideal 1.91:1, maksimal 8MB (misalnya: 1640px x 856px atau 3280px x 1712px untuk layar Retina). Hanya format JPG, PNG, WEBP dan GIF.

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
id: Ukuran minimum: 300px x 157px, rasio ideal 2:1, 5MB max. hanya format JPG, PNG, WEBP dan GIF.

en: Minor Only
id: Hanya Minor

en: Miscellaneous Verification
id: Verifikasi Miscellaneous

en: Missing access token
id: Token akses hilang

en: Missing data to generate a report
id: Data tidak tersedia untuk membuat laporan

en: Missing parameters
id: Parameter kosong

en: Mobile
id: Ponsel

en: Mobile Snapshot
id: Snapshot Seluler

en: Mobile user agent
id: Agen pengguna ponsel

en: Modal Content
id: Konten Modal

en: Monday
id: Senin

en: MonsterInsights Free
id: MonsterInsights Gratis

en: Monthly
id: Bulanan

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
id: Lebih dari 20 permintaan dapat mengakibatkan pemuatan halaman yang lambat.

en: Morocco
id: Maroko

en: Most Recent Published
id: Publikasi Terbaru

en: Moved Online
id: Pindah ke Online

en: Movie
id: Film

en: Mozambique
id: Mozambik

en: Multiple Locations
id: Lokasi Multipel

en: Multisite
id: Multisitus

en: Music
id: Musik

en: Music Album
id: Album Musik

en: Music Event
id: Acara Musik

en: Music Group
id: Grup Musik

en: Musician
id: Musisi

en: Must-Use Plugins
id: Plugin yang Wajib Digunakan

en: N/A
id: Tidak Tersedia

en: NEW
id: BARU

en: NEW!
id: BARU!

en: Name
id: Nama

en: Needs improvement
id: Perlu peningkatan

en: Negative
id: Negatif

en: Netherlands
id: Belanda

en: Network Activated
id: Jaringan Diaktifkan

en: Network Admin (no site)
id: Admin Jaringan (tanpa situs)

en: Network Tools
id: Tool Jaringan

en: Never
id: Jangan Pernah

en: New
id: Baru

en: New Notifications
id: Notifikasi Baru

en: New Score
id: Skor Baru

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: News & Video Sitemap
id: Sitemap Berita & Video

en: News Article
id: Artikel Berita

en: News Channel
id: Saluran Berita

en: News Sitemap
id: Sitemap Berita

en: News Sitemaps is a %1$s Feature
id: News Sitemaps adalah Fitur %1$s

en: Next
id: Berikutnya

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: No
id: Tidak

en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
id: Tidak ada %1$s yang diset. Set %1$s untuk menghitung skor SEO Anda.

en: No Archive
id: Tidak Ada Arsip

en: No Follow
id: Tidak Ada Mengikuti

en: No Follow Paginated
id: No Follow Dinomori

en: No H1 tag was found.
id: Tidak ada tag H1 ditemukan.

en: No H2 tags were found on your page.
id: Tidak ada Tag H2 ditemukan di halaman Anda.

en: No Image Index
id: Tidak Ada Indeks Gambar

en: No Index
id: Tidak Ada Index

en: No Index Paginated
id: No Index Dinomori

en: No ODP
id: Tidak Ada ODP

en: No Pagination for Canonical URLs
id: Tidak ada Penomoran Halaman untuk URL Kanonis

en: No Schema.org data was found on your page.
id: Tidak ada data Schema.org yang ditemukan di halaman Anda.

en: No Snippet
id: Tidak Ada Snippet

en: No Translate
id: Tidak Ada Terjemahan

en: No canonical link tag found on your page.
id: Tidak ada tag link kanonis yang ditemukan di halaman Anda.

en: No content added yet.
id: Belum ada konten yang ditambahkan

en: No data yet
id: Belum ada data

en: No internal links were found on your page.
id: Tidak ada link internal ditemukan di halaman Anda.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
id: Tidak ada deskripsi meta yang ditentukan. Mesin pencari akan menampilkan salinan dari halaman sebagai gantinya. Pastikan untuk menulisnya!

en: No meta description was found for your page.
id: Tidak ada deskripsi meta ditemukan untuk halaman Anda

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
id: Tidak ada link outbond ditemukan. Sambungkan ke sumber eksternal.

en: No post types available.
id: Tidak ada tipe postingan yang tersedia

en: No results
id: Tidak ditemukan

en: No results found.
id: Tidak ada hasil ditemukan

en: No taxonomies available.
id: Tidak ada taksonomi yang tersedia

en: No thanks
id: Tidak terimakasih

en: No title has been specified. Make sure to write one!
id: Tidak ada judul yang ditentukan. Pastikan untuk menulis satu!

en: No, I need to make a backup
id: Tidak, Saya ingin membuat backup

en: Nofollowed content
id: Konten nofollowed

en: Noindexed content
id: Konten noindexed

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
id: Konten di-noindex-kan tidak akan ditampilkan di sitemap Anda

en: None
id: Tidak ada

en: Nope, maybe later
id: Tidak, mungkin nanti

en: North Macedonia
id: Makedonia Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Norwegian
id: Bahasa Norwegia

en: Not Available
id: Tidak Tersedia

en: Not Implemented
id: Belum Diimplementasikan

en: Not Installed
id: Tidak Diinstal

en: Not Modified
id: Belum Dimodifikasi

en: Not Really...
id: Tidak terlalu...

en: Not Set
id: Belum Diset

en: Not found (404)
id: Tidak ditemukan (404)

en: Not set
id: Tidak diatur

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Now Connect to Your SEOBoost Account
id: Sekarang Sambungkan ke Akun SEOBoost Anda

en: Now Integrated into SEOBoost
id: Kini Terintegrasi dengan SEOBoost

en: Now you're ready to harness the power of data-driven insights. Create your first report and discover how to optimize your content for better search visibility and engagement.
id: Sekarang Anda dapat memanfaatkan kekuatan data. Buat laporan pertama Anda dan temukan cara mengoptimalkan konten Anda untuk visibilitas dan engagement pencarian yang lebih baik.

en: Number of Employees
id: Jumlah Karyawan

en: Number of Posts
id: Jumlah Postingan

en: Numbers (0-9)
id: Angka (0-9)

en: OR
id: ATAU

en: Object Type
id: Jenis Objek

en: Off
id: Mati

en: Ok, you deserve it
id: Ok, Anda pantas mendapatkannya

en: Okay
id: Baik

en: On
id: Nyala

en: One H1 tag was found on your page.
id: Satu tag H1 telah ditemukan di halaman Anda.

en: Online Store
id: Toko Online

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
id: Hanya gunakan tag meta atau header noindex pada halaman yang ingin dijauhkan dari jangkauan mesin pencari!

en: Oops! It looks like an error occurred while saving the changes. Please try again or %1$scontact our support team%2$s.
id: Ups! Gagal menyimpan perubahan. Coba lagi atau %1$shubungi tim bantuan kami%2$s.

en: Open 24/7
id: Buka 24/7

en: Open 24h
id: Buka 24 Jam

en: Open News Sitemap
id: Buka Sitemap Berita

en: Open RSS Sitemap
id: Buka Sitemap RSS

en: Open Report %1$s
id: Buka Laporan %1$s

en: Open SEO Revisions
id: Buka Revisi SEO

en: Open Sitemap
id: Buka Sitemap

en: Open Video Sitemap
id: Buka Sitemap Video

en: Opening Hours
id: Jam Buka

en: Opening Hours Settings
id: Pengaturan Jam Buka

en: Operating System
id: Sistem Operasi

en: Optimize your site for Google's E-E-A-T ranking factor by proving your writer's expertise through author schema markup and new UI elements.
id: Optimalkan situs Anda untuk faktor peringkat E-E-A-T Google dengan menunjukkan keahlian penulis Anda melalui markup skema penulis dan elemen UI baru.

en: Optimized Search Appearance
id: Tampilan Pencarian yang Dioptimalkan

en: Optimizing individual content for SEO is a low-hanging fruit of opportunity because it can often be done quickly and easily with a relatively small time investment. By making sure that each piece of content on your website is optimized for relevant keywords and follows best practices for on-page SEO, you can improve the visibility and ranking of that content in the search results. This can drive more traffic to your website and help you achieve better overall SEO results.
id: Mengoptimalkan konten individu untuk SEO adalah bukan hal yang sulit karena sering kali dapat dilakukan dengan cepat dan mudah dengan investasi waktu yang relatif kecil. Dengan memastikan bahwa setiap konten di situs web Anda dioptimalkan untuk kata kunci yang relevan dan mengikuti praktik terbaik SEO di halaman, Anda dapat meningkatkan visibilitas dan peringkat konten tersebut di hasil pencarian. Hal ini dapat mendorong lebih banyak traffic ke situs web Anda dan membantu Anda mencapai hasil SEO yang lebih baik secara keseluruhan.

en: Optimizing your Content Headings
id: Mengoptimalkan Judul Konten Anda

en: Or
id: Atau

en: Organization
id: Organisasi

en: Organization Description
id: Deskripsi Organisasi

en: Organization Name
id: Nama Organisasi

en: Organizations
id: Organisasi

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
id: Atur entri sitemap menjadi file yang berbeda di sitemap Anda. Kami merekomendasikan Anda mengaktifkan pengaturan ini jika sitemap Anda berisi lebih dari 1.000 URL.

en: Other
id: Lainnya

en: Other Options
id: Pilihan Lainnya

en: Other:
id: Lainnya:

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
id: Sitemap Google News kami memungkinkan Anda mengontrol konten mana yang Anda kirimkan ke Google News dan hanya berisi artikel yang diterbitkan dalam 48 jam terakhir. Untuk mengirimkan News Sitemap ke Google, Anda harus menambahkan situs Anda ke Pusat Penerbit Google dan telah disetujui.

en: Our Local SEO addon enables you to tell Google about your business (name, address, opening hours, contact info & more) and further enhances your Knowledge Graph schema markup.
id: Dengan addon SEO Lokal kami, Anda dapat memberi tahu Google tentang bisnis Anda (nama, alamat, jam buka, info kontak, dan lainnya) dan meningkatkan markup Knowledge Graph Schema Anda.

en: Our Opening Hours:
id: Jam Buka:

en: Our SEO News widget provides helpful links that enable you to get the most out of your SEO and help you continue to rank higher than your competitors in search results.
id: Widget SEO News kami menyediakan tautan bermanfaat yang memungkinkan Anda mendapatkan hasil maksimal dari SEO dan membantu Anda mendapatkan peringkat lebih tinggi dari kompetitor Anda di hasil pencarian.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
id: Gol kami adalah menghapus kesulitan dalam mengoptimasi situs web Anda untuk mesin pencarian

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
id: Selama bertahun-tahun, kami menemukan bahwa sebagian besar plugin SEO WordPress lainnya bertambah banyak, ada bug, lambat, dan sangat sulit digunakan. Jadi kami merancang plugin kami sebagai alat yang mudah digunakan dan powerful.

en: Overview
id: Ringkasan

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: PHP Exif Support
id: Dukungan PHP Exif

en: PHP IPTC Support
id: Dukungan PHP IPTC

en: PHP Max Post Size
id: Ukuran Post Maksimum PHP

en: PHP Max Script Execution Time
id: Waktu Eksekusi Maksimal Script PHP

en: PHP Max Upload Size
id: Ukuran Unggah Maksimum PHP

en: PHP Memory Limit
id: Batas Memori PHP

en: PHP Version
id: Versi PHP

en: PHP XML Support
id: Dukungan PHP XML

en: Page
id: Halaman

en: Page Analysis
id: Analisis halaman.

en: Page Number
id: Nomor halaman.

en: Page URL
id: URL Halaman

en: Paged Format
id: Format Halaman

en: Paginated Content
id: Konten Penomoran

en: Paid
id: Lunas

en: Palestine
id: Palestina

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Part Time
id: Paruh Waktu

en: Passive voice is not supported in your current language.
id: Kalimat pasif tidak didukung dalam bahasa Anda saat ini.

en: Paste Robots.txt text
id: Masukkan teks Robots.txt

en: Paste your image URL or select a new image
id: Tempelkan URL gambar Anda atau pilih gambar baru

en: Paste your license key here
id: Tempelkan kunci lisensi Anda di sini

en: Payment Info
id: Info Pembayaran

en: People
id: Orang

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
id: Lakukan Analisis SEO mendalam pada situs kompetitor Anda.

en: Performance
id: Performa

en: Performance Score
id: Skor Performa

en: Permalink Structure
id: Struktur Permalink

en: Permanent Redirect
id: Pengalihan Permanen

en: Person
id: Orang

en: Person Name
id: Nama Orang

en: Person or Organization
id: Perorangan atau Organisasi

en: Philippines
id: Filipina

en: Phone Number
id: Nomor Telepon

en: Phone/Fax Country Code
id: Kode Negara Telepon/Faks

en: Physical Robots.txt File Detected
id: Berkas Physical Robots.txt Terdeteksi

en: Pinterest Site Verification
id: Verifikasi Situs Pinterest

en: Pinterest Verification Code
id: Kode Verifikasi Pinterest

en: Pinterest account
id: Akun Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
id: Pinterest menggunakan metadata Open Graph seperti Facebook, jadi pastikan untuk tetap mengaktifkan Open Graph di tab Facebook jika Anda ingin mengoptimalkan situs Anda untuk Pinterest.

en: Pitcairn Islands
id: Kepulauan Pitcairn

en: Places
id: Tempat

en: Please Activate WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
id: Silakan aktifkan WPCode untuk memuat AIOSEO Snippet Library

en: Please Install WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
id: Silakan instal WPCode untuk memuat AIOSEO Snippet Library

en: Please Update WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
id: Silakan Perbarui WPCode untuk memuat AIOSEO Snippet Library

en: Please add a title first.
id: Silahkan tambahkan judul terlebih dahulu.

en: Please add some content first.
id: Silahkan tambahkan konten terlebih dahulu.

en: Please enter a valid URL.
id: Silahkan masukkan URL yang valid.

en: Please enter a valid email.
id: Masukkan email yang valid.

en: Please enter your license key to connect.
id: Silakan masukkan kunci lisensi Anda untuk menghubungkan.

en: Please keep only one %1$s plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %2$sClick here to Deactivate.%3$s
id: Pastikan hanya satu plugin %1$s yang aktif, agar tidak berdampak pada peringkat dan kunjungan situs Anda. %2$sKlik di sini untuk Menonaktifkan.%3$s

en: Please note that if you are importing post/term meta from %1$s v3.7.1 or below, this will only be successful if the post/term IDs of this site are identical to those of the source site.
id: Harap diperhatikan bahwa jika Anda mengimpor meta post/term dari %1$s v3.7.1 atau yang lebih baru, hal ini hanya akan berhasil jika ID post/term situs ini identik dengan yang ada di situs sumber.

en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
id: Harap beri rating %1$s %2$s di %3$s untuk membantu kami menyebarkan ini. Terima kasih!

en: Please select an option
id: Pilih salah satu opsi

en: Please share the reason
id: Mohon bagikan alasannya

en: Please share which plugin
id: Silakan bagikan plugin yang dimaksud

en: Plugin installed & activated.
id: Plugin telah diinstal dan diaktivasi.

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
id: Plugin tidak memiliki dependensi yang diperlukan. Silakan hubungi support untuk informasi lebih lanjut.

en: Plugins from your website are publicly visible.
id: Plugin situs web Anda dapat dilihat oleh publik.

en: Poland
id: Polandia

en: Politician
id: Politikus

en: Portfolio
id: Portofolio:

en: Portuguese
id: Bahasa Portugis

en: Position
id: Posisi

en: Post
id: Pos

en: Post Archive
id: Arsip Artikel

en: Post Author Image
id: Gambar Penulis Pos

en: Post Custom Field Name
id: Nama Postingan Custom Field

en: Post Detail
id: Detail Artikel

en: Post Meta
id: Meta Postingan

en: Post Optimizations
id: Optimasi Postingan

en: Post Title
id: Judul Posting

en: Post Tracking is a %1$s Feature
id: Post Tracking adalah Fitur %1$s

en: Post Type Columns
id: Kolom Jenis postingan

en: Post Type Priority Score
id: Nilai Prioritas Tipe Postingan

en: Post Types
id: Jenis Pos

en: Post Types:
id: Tipe Artikel

en: Postponed
id: Ditunda

en: Posts to Optimize
id: Postingan untuk Dioptimalkan

en: Press enter to create a keyword
id: Tekan Enter untuk membuat sebuah kata kunci

en: Press enter to create a value
id: Tekan enter untuk membuat nilai

en: Press enter to insert a URL
id: Tekan ENTER untuk menambahkan URL

en: Preview
id: Pratinjau

en: Preview & Edit
id: Pratinjau dan Edit

en: Preview Snippet Editor
id: Pratinjau Editor Snippet

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Previous Scores
id: Skor Sebelumnya

en: Priority
id: Prioritas

en: Priority Score
id: Skor Prioritas

en: Priority Score is a %1$s feature. %2$s
id: Priority Score adalah fitur %1$s. %2$s

en: Priority Support
id: Layanan Prioritas

en: Pro version is already installed.
id: Versi PRo telah diinstal.

en: Product
id: Produk

en: Product Attribute
id: Atribut Produk

en: Product Attributes
id: Atribut Produk

en: Product Review
id: Ulasan Produk

en: Product Short Description
id: Deskripsi pendek produk

en: Products & Entertainment
id: Produk dan Hiburan

en: Profile
id: Profil

en: Profile Page
id: Halaman Profil

en: Pros and cons include
id: Kelebihan dan kekurangannya meliputi

en: Public Figure
id: Tokoh Masyarakat

en: Publication Event
id: Acara Publikasi

en: Publish Date
id: Tanggal Publikasi

en: Published on %1$s.
id: Dipublish pada %1$s.

en: Punctuation Characters to Keep:
id: Karakter Tanda Baca yang Harus Dipertahankan:

en: Purchase License
id: Lisensi Pembelian

en: Purchase and Install Now
id: Beli dan Instal sekarang

en: Question
id: Pertanyaan

en: Quick Feedback
id: Umpan Balik Cepat

en: RSS After Content
id: Konten Setelah RSS

en: RSS Before Content
id: Konten Sebelum RSS

en: RSS Content
id: Konten RSS

en: RSS Content Settings
id: Pengaturan Konten RSS

en: RSS Sitemap
id: Sitemap RSS

en: Radio Station
id: Stasiun Radio

en: Rate %1$s
id: Rating %1$s

en: Read Only
id: Baca Saja

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
id: Baca Panduan Step By Step kami untuk Meningkatkan Peringkat SEO Anda

en: Read the %1$s user guide
id: Baca Panduan Pengguna %1$s

en: Read the Setup Guide
id: Baca Panduan Setup

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
id: Baca Panduan Pokok SEO WordPress

en: Readability
id: Keterbacaan

en: Real Estate Agent
id: Agen Real Estate

en: Recommended Improvements
id: Peningkatan yang direkomendasikan

en: Reconnect
id: Hubungkan kembali

en: Reconnect Google Search Console
id: Sambungkan kembali Google Search Console

en: Recycling Center
id: Pusat Daur Ulang

en: Redirect Attachment URLs
id: Alihkan Lampiran URLs

en: Redirect attachment pages?
id: Alihkan lampiran halaman?

en: Redirection error
id: Pengalihan eror

en: Redirects is a %1$s Feature
id: Redirects adalah Fitur %1$s

en: Reduce Word Count
id: Kurangi Jumlah Kata

en: Reduce Word Count 🙂
id: Kurangi Jumlah Kata 🙂

en: Refresh Results
id: Hasil Pembaharuan:

en: Refreshing data
id: Refresh data

en: Relaunch Setup Wizard
id: Jalankan Ulang Setup Wizard

en: Remind Me Later
id: Ingatkan Saya nanti

en: Remove
id: Hapus

en: Remove Category Base Prefix
id: Hapus Kategori Base Prefix

en: Remove from Group
id: Hapus dari Grup

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
id: Menghapus spasi juga dapat berdampak pada ukuran halaman HTML Anda. Karakter spasi putih seperti carriage return dan tab diabaikan oleh browser, namun membuat markup yang lebih  mudah dibaca oleh pengembang. Jadi, Anda harus selalu menghapusnya dari template atau tema Anda sebelum menggunakannya dalam lingkungan produksi.

en: Reordering Headings is a %1$s Feature
id: Reordering Headings adalah Fitur %1$s

en: Report Defaults
id: Laporan Default

en: Report Details
id: Detail Laporan

en: Report History
id: Riwayat Laporan

en: Report Keyword
id: Laporkan Kata Kunci

en: Reports
id: Laporan

en: Reservations
id: Reservasi

en: Reset / Restore Settings
id: Reset/Pulihkan Pengaturan

en: Reset SEOBoost Logins
id: Ubah Login SEOBoost

en: Reset Selected Settings to Default
id: Reset Pengaturan yang Dipilih ke Default

en: Restaurant
id: Restoran

en: Reveals the canonical URL chosen by Googlebot. Sometimes, Googlebot may select a different canonical URL than the user-declared one.
id: Menampilkan URL kanonis yang dipilih oleh Googlebot. Terkadang, Googlebot dapat memilih URL kanonik yang berbeda dari URL yang digunakan pengguna.

en: Review Now
id: Tinjau Sekarang

en: Reviewed By Schema
id: Ditinjau oleh Schema

en: Robots Meta Settings
id: Pengaturan Robot Meta

en: Robots meta:
id: Robot Meta:

en: Robots.txt Editor
id: Editor Robots.txt

en: Romanian
id: Bahasa Rumania

en: Run Shortcodes in Description
id: Jalankan Shortcode pada Deskripsi

en: Russia
id: Rusia

en: SEO Analysis
id: Analisis SEO

en: SEO Audit Checklist
id: Checklist Audit SEO

en: SEO Editor
id: Editor SEO

en: SEO Editor Role
id: Peran Editor SEO

en: SEO Manager
id: Manajer SEO

en: SEO Manager Role
id: Peran Manajer SEO

en: SEO Meta Import In Progress
id: Impor SEO Meta dalam progres

en: SEO Milestones
id: Pencapaian SEO

en: SEO News
id: Berita SEO

en: SEO Overview
id: Ringkasan SEO

en: SEO Plugin Import Failed
id: Impor Plugin SEO Gagal

en: SEO Preview
id: Pratinjau SEO

en: SEO Report
id: Laporan SEO

en: SEO Revisions
id: Revisi SEO

en: SEO Revisions Comparison
id: Perbandingan Revisi SEO

en: SEO Revisions is a %1$s Feature
id: SEO Revisions adalah Fitur %1$s

en: SEO Settings
id: Pengaturan SEO

en: SEO Site Score
id: Skor Situs SEO

en: SEO Statistics
id: Statistik SEO

en: SEO Title length
id: Panjang Judul SEO

en: SEO Title/Description
id: Judul/Deskripsi SEO

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
id: SEO untuk kategori, tag, dan taksonomi kustom

en: SEOBoost logins have been reset.
id: Login SEOBoost berhasil diubah

en: SERP Preview
id: Pratinjau SERP

en: SQL Mode
id: Mode SQL

en: Sale Event
id: Acara Penjualan

en: Sales
id: Penjualan

en: Same As URLs
id: Sama Seperti URL

en: Sample Archive Title
id: Contoh Judul Arsip

en: Sample Custom Field Value
id: Contoh Nilai Custom Field

en: Sample Post
id: Contoh Postingan

en: Sample Taxonomy Name Value
id: Contoh Nilai Nama Taksonomi

en: Sample Taxonomy Title
id: Contoh Judul Taksonomi

en: Sample author biography
id: Contoh biografi pengarang

en: Sample caption for media.
id: Contoh keterangan untuk media

en: Sample excerpt from a page/post.
id: Contoh kutipan dari sebuah halaman/postingan

en: Sample short description for your product.
id: Contoh deskripsi pendek untuk produk Anda

en: Sample taxonomy description
id: Contoh Deskripsi Taksonomi

en: Saturday
id: Sabtu

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Save
id: Simpan

en: Save (Don't Modify Date)
id: Simpan (Jangan Ubah Tanggal)

en: Save Changes
id: Simpan Perubahan

en: Save and Continue
id: Simpan dan Lanjutkan

en: Schedule
id: Jadwal

en: Scheduled
id: Dijadwalkan

en: Schema
id: Skema

en: Schema Catalog
id: Katalog Schema

en: Schema Generator is a %1$s Feature
id: Generator Schema adalah Fitur %1$s

en: Schema Markup
id: Skema Markup

en: Schema Rich Snippets
id: Skema Rich Snippet

en: Schema Type
id: Tipe Skema

en: School
id: Sekolah

en: School, college, or university URL
id: URL sekolah, perguruan tinggi, atau universitas

en: Score
id: Skor

en: Search
id: Cari

en: Search Appearance
id: Tampilan Pencarian

en: Search Appearance > Advanced
id: Cari Appearance > Advanced

en: Search Clicks
id: Pencarian Klik

en: Search Engine Visibility
id: Visibilitas Mesin Pencarian

en: Search Engines Blocked
id: Mesin Pencarian Diblok

en: Search Engines Blocked!
id: Mesin Pencari Diblokir!

en: Search Feed
id: Cari Feed

en: Search Impressions
id: Impresi Pencarian

en: Search Page
id: Halaman Pencarian

en: Search Preview
id: Pratinjau Pencarian

en: Search Result Format
id: Format Hasil Pencarian

en: Search Results Page
id: Halaman Hasil Pencarian

en: Search Statistics
id: Statistik Pencarian

en: Search Statistics is a %1$s Feature
id: Search Statistics adalah Fitur %1$s

en: Search Term
id: Term Pencarian

en: Search for Features...
id: Cari Fitur...

en: Search for an item...
id: Mencari item

en: Search result format
id: Format hasil pencarian

en: Search statistics are being fetched.
id: Statistik pencarian sedang diambil.

en: Security
id: Keamanan

en: See Advanced Settings
id: Lihat Pengaturan Tingkat Lanjut

en: See All
id: Lihat Semua

en: See All %1$s %2$s Links
id: Lihat Semua %1$s %2$s Link

en: See All Resources
id: Lihat Semua Sumber Daya

en: See All SEO Statistics
id: Lihat Semua Statistik SEO

en: See Dismissed Notifications
id: Lihat Notifikasi yang Diabaikan

en: See Examples
id: Lihat Contoh

en: See Other
id: Lihat Lainnya

en: See all dismissed notifications.
id: Lihat semua notifikasi yang terlwat.

en: See all features
id: Lihat semua fitur

en: See our full documentation
id: Lihat dokumentasi lengkap kami

en: Select Settings
id: Pilih pengaturan

en: Select Site
id: Pilih Situs

en: Select Status
id: Pilih Status

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
id: Pilih kategori untuk membantu kami mempersempit opsi SEO yang paling sesuai untuk Anda dan situs Anda.

en: Select a plugin...
id: Pilih plugin...

en: Select settings that you would like to reset:
id: Pilih pengaturan yang ingin Anda reset:

en: Select the post types you want the Writing Assistant to be available.
id: Pilih jenis postingan yang Anda inginkan untuk mengaktifkan Writing Assistant.

en: Select which %1$s widgets to display on the dashboard.
id: Pilih widget %1$s yang ingin ditampilkan di dasbor.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
id: Pilih Jenis Pos mana yang ingin ditampilkan pada Sitemap.

en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
id: Pilih Tipe Post mana yang ingin Anda gunakan dengan %1$s.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
id: Pilih Taksonomi yang mana yang muncul di sitemap Anda

en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
id: Pilih Taksonomi mana Anda ingin menggunakan kolom %1$s.

en: Select your timezone
id: Pilih zona waktu Anda

en: Select your timezone:
id: Pilih zona waktu Anda:

en: Self Storage
id: Gudang Penyimpanan

en: Send Test Email
id: Kirim Email Uji Coba

en: Sending summaries to additional email addresses is a %1$s feature. %2$s
id: %1$s Fitur %2$s untuk mengirim ringkasan ke alamat email tambahan.

en: Sentence length is looking great!
id: Panjang kalimat terlihat bagus!

en: Sentiment
id: Sentimen

en: Separator Character
id: Karakter Pemisah

en: Server Info
id: Info Server

en: Server error (5xx)
id: Server eror (5xx)

en: Service
id: Layanan

en: Service Unavailable
id: Layanan Tidak Tersedia

en: Set Publication Name
id: Atur Nama Publikasi

en: Setup %1$s
id: Pengaturan %1$s

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
id: Siapkan Penganalisis Situs + Rekomendasi Pintar

en: Setup Webmaster Tools
id: Atur Tool Webmaster

en: Shopping Center
id: Pusat Perbelanjaan

en: Shortcode
id: Kode Pendek

en: Shortcodes
id: Shortcode

en: Show
id: Tampilkan

en: Show %1$s Meta Box
id: Tampilkan Meta Box %1$s

en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
id: Tampilkan Thumbnail %1$s di Google Custom Search

en: Show Facebook Author
id: Tampilkan Facebook Pengarang

en: Show Less
id: Tampilkan lebih sedikit

en: Show More
id: Tampilkan lebih banyak

en: Show Opening Hours
id: Perlihatkan Jam Buka

en: Show Results For:
id: Tampilkan Hasil Untuk:

en: Show X Author
id: Tampilkan X Penyusun

en: Show in Search Results
id: Tampilkan di Hasil Pencarian

en: Show more
id: Tampilkan lebih banyak

en: Shows the canonical URL specified by you (the website owner). Canonical URLs help indicate the preferred version of a page, especially for duplicate content.
id: Menampilkan URL kanonis yang Anda tentukan (pemilik situs web). URL kanonis membantu menunjukkan versi yang disukai dari sebuah halaman, terutama untuk konten duplikasi.

en: Singapore
id: Singapura

en: Site Description
id: Deskripsi situs

en: Site Language
id: Bahasa Situs

en: Site Link
id: Link Situs

en: Site Link (Alt)
id: Link Situs (Alt)

en: Site Name
id: Nama Situs

en: Site Title
id: Judul Situs

en: Site URL
id: URL Situs

en: Site link (link as text).
id: Link situs (link sebagai teks)

en: Site link (name as text).
id: Link situs (link sebagai nama)

en: Sitemap Errors
id: Sitemap Eror

en: Sitemap Settings
id: Pengaturan Sitemap

en: Sitemaps
id: Sitemap

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
id: Sitemap adalah daftar semua konten Anda yang digunakan mesin pencari saat menelusuri situs Anda.

en: Skip this Step
id: Lewati step ini

en: Slovakia
id: Slowakia

en: Small Offline Business
id: Bisnis Offline Kecil

en: Smart Recommendations
id: Rekomendasi Pintar

en: Smart Redirects + 404 Detection
id: Pengalihan Pintar + Deteksi 404

en: Smart Schema
id: Skema Pintar

en: Social
id: Sosial

en: Social Event
id: Kegiatan Sosial

en: Social Meta
id: Meta Sosial

en: Social Meta (Open Graph Markup)
id: Meta Sosial (Open Graph Markup)

en: Social Networks
id: Jejaring Sosial

en: Social Profiles
id: Profil Social

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
id: Meta sosial untuk Kategori, Tag, dan Taksonomi Kustom

en: Software
id: Perangkat lunak

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: Some CSS files don't seem to be minified.
id: Beberapa berkas CSS tampaknya tidak diperkecil.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
id: Beberapa berkas Javascript tampaknya tidak diperkecil.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
id: Beberapa tag meta Open Graph hilang.

en: Some images on your page have no alt attribute.
id: Beberapa gambar di halaman Anda tidak memiliki atribut alt.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
id: Terkadang inline CSS adalah pelakunya. Sedikit inline CSS dapat membantu halaman Anda ditampilkan lebih cepat. Terlalu banyak inline CSS akan membuat berkas HTML membengkak dan menambah waktu pemuatan halaman.

en: Song
id: Lagu

en: Sort By
id: Urutkan Berdasarkan

en: Source URLs
id: URL Sumber

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: South Korea
id: Korea Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: Speed tests for individual pages/posts
id: Tes kecepatan untuk halaman/artikel individu

en: Sport
id: Olahraga

en: Sports Activity Location
id: Lokasi Aktivitas Olahraga

en: Sports Event
id: Kegiatan Olahraga

en: Sports League
id: Liga Olahraga

en: Sports Team
id: Tim Olahraga

en: Standard
id: Standar

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Start Date and End Date must be different.
id: Tanggal Mulai dan Tanggal Selesai harus berbeda.

en: State
id: Negara Bagian:

en: State/Province
id: Negara Bagian/Provinsi

en: Static sitemap files detected
id: Berkas sitemap statis terdeteksi

en: Stats
id: Statistik

en: Stay ahead in SEO with our new email digest! Get the latest tips, trends, and tools delivered right to your inbox, helping you optimize smarter and faster. Enable it today and never miss an update that can take your rankings to the next level.
id: Jadi yang terdepan di SEO dengan intisari email baru kami! Dapatkan petunjuk, tren, dan alat terbaru yang dikirim langsung ke kotak masuk Anda, membantu Anda mengoptimalkan dengan lebih tepat dan lebih cepat. Aktifkan sekarang dan jangan lewatkan pembaruan yang dapat meningkatkan peringkat Anda ke level selanjutnya.

en: Store
id: Toko

en: Strip Punctuation
id: Hapus Tanda Baca

en: Subheading distribution
id: Distribusi sub judul

en: Submit
id: Kirim

en: Submit a Support Ticket
id: Kirim Tiket Support

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
id: Kirim tiket dan tim dukungan kelas dunia kami akan segera menghubungi Anda

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
id: Kirimkan artikel ke Google News yang dipublish dalam 48 jam terakhir

en: Subscription
id: Langganan

en: Success
id: Sukses

en: Success!
id: Sukses!

en: Success! The backup was deleted.
id: Berhasil! Cadangan dihapus

en: Success! The backup was restored.
id: Berhasil! Cadangan di-restore

en: Success! Your settings have been imported.
id: Berhasil! Pengaturan Anda telah diimpor.

en: Suggest a Feature
id: Sarankan Fitur

en: Summary
id: Rangkuman

en: Summary with Large Image
id: Rangkuman dengan Gambar Besar

en: Sunday
id: Minggu

en: Super! 🔥🔥🔥
id: Keren! 🔥🔥🔥

en: Super-charge your SEO with Link Assistant! Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links. Use our reporting feature to see all link suggestions or add them directly from any page or post.
id: Tingkatkan SEO dengan Link Assistant! Dapatkan saran yang relevan untuk menambahkan tautan internal ke konten lama dan menemukan artikel tanpa tautan internal. Gunakan fitur laporan kami untuk melihat semua saran tautan atau tambahkan langsung dari halaman atau artikel mana pun.

en: Support
id: Dukungan

en: Swedish
id: Bahasa Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: System Status
id: Status Sistem

en: System Status Info
id: Info Status Sistem

en: TV Show
id: Acara TV

en: Table of Contents Settings
id: Pengaturan Daftar Isi

en: Tax ID:
id: Nomor Pajak:

en: Taxonomies
id: Taksonomi

en: Taxonomy Columns
id: Kolom Taksonomi

en: Taxonomy Columns is a %1$s feature. %2$s
id: Taxonomy Columns adalah fitur  %1$s. %2$s

en: Taxonomy Name
id: Nama Taksonomi

en: Taxonomy Priority Score
id: Nilai Prioritas Taksonomi

en: Technical Support
id: Layanan Teknis

en: Television Station
id: Stasiun Televisi

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
id: Beri tahu Google tentang bisnis Anda untuk ditampilkan sebagai kartu Grafik Pengetahuan atau carousel bisnis.

en: Temporarily unable to load feed.
id: Sementara tidak dapat memuat feed

en: Temporary
id: Sementara

en: Temporary Redirect
id: Pengalihan Sementara

en: Term Custom Field Name
id: Nama Term Custom Field

en: Term Meta
id: Meta Term

en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
id: Terima kasih telah memilih plugin SEO WordPress terbaik. Default %1$s bekerja dengan sangat baik. Untuk meningkatkan peringkat Anda, kami telah membuat setup wizard yang memandu Anda melalui beberapa pengaturan konfigurasi penting dan praktik terbaik SEO yang telah disesuaikan secara khusus untuk situs Anda.

en: The "Allow" rule takes precedence.
id: Rule “Izinkan” lebih diutamakan.

en: The %1$s Team
id: Tim %1$s

en: The Content Rankings report provides valuable insights into the performance of your content in search results and helps you optimize your posts for better results. This report is generated on a monthly basis, covering the past 12 months leading up to the current month. By regularly reviewing this report, you can identify trends in your post rankings and make informed decisions to improve your content's visibility and ultimately increase rankings in search results.
id: Laporan Rangking Konten memberikan informasi penting tentang performa konten Anda di hasil pencarian dan membantu proses optimasi artikel Anda agar hasilnya lebih baik. Laporan ini dibuat setiap bulan, mencakup 12 bulan terakhir hingga bulan ini. Dengan rutin melihat laporan ini, Anda bisa tahu tren peringkat tulisan Anda dan membuat keputusan yang tepat untuk meningkatkan visibilitas dan menaikkan peringkat konten Anda di hasil pencarian.

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
id: ExactMetrics Google Analytics untuk plugin WordPress membantu Anda setup semua fitur pelacakan Google Analytics yang canggih dengan benar tanpa menulis kode apa pun atau membayar developer.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
id: Facebook App ID dari situs app. Untuk menggunakan Facebook Insights, Anda harus menambahkan App ID ke halaman Anda. Insights membolehkan Anda melihat analisis trafik ke situs Anda dari Facebook. Temukan App ID di App Dasbor Anda.

en: The Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours.
id: Sitemap Google News memungkinkan Anda mengontrol konten yang Anda kirimkan ke Google News dan hanya berisi artikel yang diterbitkan dalam 48 jam terakhir.

en: The HTML anchor allows %1$s to link directly to your header from this table of contents block. Feel free to edit if you want, but an anchor is required. For headings without an anchor, %1$s will automatically generate them.
id: Tautan HTML memungkinkan %1$s untuk langsung terhubung ke header Anda dari blok daftar isi ini. Silakan diedit jika Anda mau, tetapi pastikan ada penanda tautan. Untuk judul tanpa tautan, %1$s akan membuatnya secara otomatis.

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
id: Versi Pro telah diinstal dengan benar, namun butuh diaktifkan dari halaman Plugin di dalam admin WordPress Anda.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
id: Judul Halaman atau Situs berbagi Anda

en: The URL of the item the author knows about (e.g. "https://amazon.com").
id: URL dari item yang diketahui oleh penulis (misalnya “https://amazon.com”).

en: The URL of the school, college, or university where the author studied.
id: URL sekolah, perguruan tinggi, atau universitas tempat penulis belajar.

en: The URL provided is invalid.
id: URL yang disediakan tidak valid.

en: The Video Sitemap generates an XML Sitemap for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
id: Video Sitemap menghasilkan XML Sitemap untuk konten video pada situs Anda. Mesin pencari menggunakan informasi ini untuk menampilkan potongan informasi terbaik di hasil pencarian.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
id: Sitemap Video bekerja dengan cara yang hampir sama dengan modul Sitemap XML, dia menghasilkan Sitemap XML khusus untuk konten video di situs Anda. Mesin pencari menggunakan informasi ini untuk menampilkan informasi snippet yang kaya pada hasil pencarian.

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 1000+ form templates. Trusted by over 6 million websites as the best forms plugin.
id: Pembuat formulir WordPress drag & drop terbaik. Gunakan lebih dari 1000+  kami untuk buat formulir kontak, survei, formulir pembayaran, dan banyak lagi dengan mudah. Dipilih oleh lebih dari 6 juta situs web sebagai plugin formulir terbaik.

en: The biography of the author.
id: Biografi penulis

en: The blog page title.
id: Judul halaman blog.

en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
id: Kode di atas akan ditambahkan di antara tag %1$s pada setiap halaman di situs Anda.

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
id: Konten di bawah jumlah kata minimum. Tambahkan lebih banyak konten.

en: The content length is ok. Good job!
id: Panjang kontennya ok. Good job!

en: The content of your page/post.
id: Konten halaman/postingan Anda

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
id: Salinan mendapat skor %1$s dalam ujian, yang dianggap sebagai %2$s untuk dibaca.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
id: Salinan mendapat skor %1$s dalam ujian, yang dianggap sebagai %2$s untuk dibaca. %3$s

en: The current date, localized.
id: Tanggal saat ini, dilokalisasikan.

en: The current day of the month, localized.
id: Hari di bulan saat ini, dilokalisasikan.

en: The current month, localized.
id: Bulan saat ini, dilokalisasikan.

en: The current year, localized.
id: Tahun saat ini, dilokalisasikan.

en: The date of the current archive, localized.
id: Tanggal arsip saat ini, dilokalisasikan.

en: The date when the page/post was published, localized.
id: Tanggal ketika halaman/postingan dipublish, dilokalisasi.

en: The day of the month when the page/post was published, localized.
id: Hari pada bulan ketika halaman/postingan dipublish, dilokalisasi.

en: The description for your site.
id: Deskripsi untuk situs Anda

en: The description of the primary term, first assigned term or the current term.
id: Deskripsi dari term utama, term yang ditetapkan pertama kali, atau term saat ini.

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
id: Deskripsi harus merangsang minat pembaca dan membuat mereka mengklik artikel tersebut. Anggap saja sebagai iklan mini untuk konten Anda.

en: The display name of the post author.
id: Nama panggilan penulis postingan

en: The excerpt defined on your page/post.
id: Kutipannya ditentukan pada halaman/postingan Anda

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
id: Pembuat landing page dengan fitur drag & drop tercepat untuk WordPress. Buat landing page kustom tanpa perlu menulis kode, sambungkan dengan CRM Anda, kumpulkan pelanggan, dan kembangkan audiens Anda. Dipercaya 1 juta website.

en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
id: Field di bawah ini berisi informasi SEO penting dari %1$s yang dapat memengaruhi situs Anda.

en: The first name of the post author.
id: Nama depan penulis

en: The first word of each sentence starts with a capital.
id: Kata pertama dari setiap kalimat dimulai dengan huruf kapital.

en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
id: Addon %1$s berikut akan di-instal: %2$s

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.
id: Grafik Statistik SEO berikut ini adalah metrik yang dapat digunakan untuk memahami visibilitas situs web atau halaman Anda di hasil pencarian dan dapat membantu Anda mengidentifikasi tren atau perubahan dari waktu ke waktu.

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
id: Grafik Statistik SEO berikut menampilkan metrik yang membantu Anda memahami sejauh mana situs web atau halaman Anda terlihat di hasil pencarian. Metrik-metrik ini dapat membantu Anda melihat tren atau perubahan dari waktu ke waktu.<br /><br />Catatan: Data ini terbatas pada 100 kata kunci teratas setiap hari agar prosesnya lebih cepat dan mendorong Anda untuk lebih mengutamakan SEO. Hal ini menjelaskan mengapa data mungkin tampak berbeda dari Google Search Console.

en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
id: Plugin berikut dan addon %1$s akan di-instal: %2$s

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
id: Area geografis jasa dan barang yang ditawarkan di sediakan.

en: The keyword is being processed. This can take a couple of minutes.
id: Kata kunci sedang disiapkan. Proses ini akan selesai dalam beberapa menit.

en: The last name of the post author.
id: Nama belakang penulis postingan.

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
id: Plugin analitik terbaik WordPress yang menunjukkan cara orang menemukan dan menggunakan situs web Anda, sehingga Anda bisa membuat keputusan berdasarkan data untuk mengembangkan bisnis. Atur Google Analytics tanpa perlu tulis kode.

en: The meta description for the current page/post.
id: Deskripsi meta untuk halaman/postingan saat ini.

en: The meta description is over 160 characters.
id: Deskripsi meta lebih dari 160 karakter.

en: The meta description is too short.
id: Deskripsi meta terlalu pendek.

en: The month when the page/post was published, localized.
id: Bulan ketika halaman/postingan dipublish, dilokalisasi.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
id: Nama term pertama taksonomi yang diberikan yang ditugaskan ke halaman/postingan saat ini.

en: The name of the item the author knows about (e.g. "Amazon").
id: Nama item yang diketahui oleh penulis (misalnya “Amazon”).

en: The network rule takes precedence.
id: Rule jaringan lebih diutamakan

en: The organization the author works for.
id: Organisasi tempat penulis bekerja.

en: The original title of the current post.
id: Judul original dari postingan saat ini.

en: The page number for the current paginated page.
id: Nomor halaman untuk penomoran halaman saat ini.

en: The permalink for the current page/post.
id: Permalink untuk halaman/postingan saat ini

en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
id: Nomor telepon yang Anda masukkan sebelumnya untuk markup skema Grafik Pengetahuan Anda tidak valid. Karena harus dalam format internasional, harap masukkan (%1$s) lagi dengan kode negara, mis. +1 (555) 555-1234.

en: The query arg has been successfully added to the blocklist.
id: Query arg berhasil ditambahkan ke daftar blokir.

en: The query arg has been successfully deleted.
id: Query arg berhasil dihapus.

en: The query arg has been successfully unblocked.
id: Query arg  berhasil diblokir.

en: The query arg you've entered is already being blocked.
id: Query arg yang Anda masukkan sudah diblokir.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
id: Rasio link internal ke link eksternal tidak merata.

en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
id: Waktu respon halaman Anda adalah %1$f detik. Disarankan untuk membuatnya sama dengan atau di bawah 0,2 detik.

en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
id: Editor robots.txt di %1$s memungkinkan Anda menyiapkan file robots.txt untuk situs Anda yang akan menggantikan file robots.txt default yang dibuat WordPress. Dengan membuat file robots.txt dengan %2$s Anda memiliki kendali lebih besar atas petunjuk yang Anda berikan kepada penelusur web tentang situs Anda.

en: The school, college, or university where the author studied.
id: Sekolah, perguruan tinggi, atau universitas tempat penulis belajar.

en: The separator defined in the search appearance settings.
id: Pemisahnya ditentukan di dalam pengaturan tampilan pencarian

en: The size of the HTML document is %1$d KB.
id: Ukuran dokumen HTML adalah %1$d KB.

en: The tagline for your site, set in the general settings.
id: Tagline untuk situsmu, atur di pengaturan umum

en: The term the user is searching for.
id: Term yang sedang dicari pengguna

en: The title is over 60 characters.
id: Judul lebih dari 60 karakter.

en: The title is too short.
id: Judul masih terlalu pendek.

en: The title of the current archive.
id: Jundul arsip saat ini

en: The title of the primary term, first assigned term or the current term.
id: Judul dari term utama, term yang ditetapkan pertama kali, atau term saat ini.

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
id: Bagaimana situs Anda ditampilkan dalam hasil pencarian adalah sangat penting. Luangkan waktu untuk melihat-lihat pengaturan ini dan atur sesuai kebutuhan.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
id: Versi www dan non-www URL Anda tidak dialihkan ke situs yang sama.

en: The year when the page/post was published, localized.
id: Tahun ketika halaman/postingan dipublish, dilokalisasi.

en: Theater Event
id: Kegiatan Teater

en: There are no new notifications at this moment.
id: Tidak ada notifikasi baru saat ini.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
id: Ada alat server-side (termasuk plugin WordPress) untuk mengecilkan berkas CSS secara otomatis.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
id: Ada alat server-side (termasuk plugin WordPress) untuk mengecilkan berkas JavaScript secara otomatis.

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
id: Ada cukup variasi dalam kalimat Anda. Keren!

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
id: Terjadi error ketika ingin menghapus file physical robots.txt

en: There was an error importing the robots.txt content from the URL.
id: Terjadi eror saat impor konten robots.txt dari URL.

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the homepage of your website.
id: Ini adalah hasil dari SEO Analzyer kami setelah menganalisis beranda situs web Anda.

en: This URL was unreachable when the report was run and could not be analyzed with the rest of the articles.
id: URL ini tidak dapat dijangkau saat laporan dijalankan dan tidak dapat dianalisis dengan artikel lainnya.

en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
id: Aksi ini tidak dapat dibatalkan. Sebelum melakukan aksi ini, kami merekomendasikan agar sebelumnya mem-backup situs web %1$s dengan menyeluruh %2$s.

en: This action will block the selected query args.
id: Tindakan ini akan memblokir query arg.

en: This action will block this query arg.
id: Tindakan ini akan memblokir query arg.

en: This action will disconnect %1$s from Google Search Console. By disconnecting from Google Search Console, you will no longer receive valuable insights on how your content is being discovered.
id: Tindakan ini akan memutus koneksi %1$s dari Google Search Console. Dengan memutus koneksi dari Google Search Console, Anda tidak akan lagi menerima data penting terkait bagaimana konten Anda ditemukan.

en: This action will disconnect %1$s from SEOBoost. By disconnecting from SEOBoost, you will no longer be able to get actionable insights for your target keywords to help your content rank better in SERPs.
id: Tindakan ini akan memutuskan sambungan %1$s dari SEOBoost. Dengan memutuskan sambungan dari SEOBoost, Anda tidak akan mendapatkan data untuk memaksimalkan kata kunci target Anda dan membantu meningkatkan peringkat konten Anda di SERP.

en: This action will permanently remove the selected query args.
id: Tindakan ini akan menghapus query arg yang dipilih secara permanen.

en: This action will permanently remove this query arg.
id: Tindakan ini akan menghapus query arg secara permanen.

en: This action will unblock the selected query args.
id: Tindakan ini akan membuka blokir query arg ini.

en: This action will unblock this query arg.
id: Tindakan ini akan membuka blokir query arg ini.

en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
id: Ini menambahkan %1$s ke toolbar admin untuk akses lebih mudah ke pengaturan SEO Anda.

en: This allows you to hide plugin announcements and update details in the Notification Center.
id: Anda dapat menyembunyikan pemberitahuan plugin dan detail pembaruan di Notification Center.

en: This email was auto-generated and sent from %1$s.
id: Email ini dibuat secara otomatis dan dikirim dari %1$s.

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
id: Fitur ini digunakan untuk menambahkan konten secara otomatis ke feed RSS situs Anda. Lebih khusus lagi, ini memungkinkan Anda untuk menambahkan link kembali ke blog dan posting blog Anda sehingga scraper akan secara otomatis menambahkan link ini juga. Ini membantu mesin pencari mengidentifikasi Anda sebagai sumber asli konten tersebut.

en: This feature requires one of the following plans:
id: Fitur ini membutuhkan salah satu plan berikut:

en: This feature requires the following plan:
id: Fitur ini membutuhkan paket berikut:

en: This functionality relies on widget support, which is not available in your current theme.
id: Fungsionalitas ini bergantung pada bantuan widget, yang tidak tersedia pada tema Anda saat ini.

en: This graph is a visual representation of how well <strong>keywords are ranking in search results over time</strong> based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
id: Grafik ini adalah gambaran visual tentang seberapa baik <strong>kata kunci muncul dalam hasil pencarian dari waktu ke waktu</strong> berdasarkan posisi dan CTR rata-rata. Ini membantu Anda melihat performa kata kunci dan mengetahui adanya tren atau fluktuasi.

en: This is a %1$s Feature
id: Ini adalah Fitur %1$s

en: This is far below the recommended minimum of words.
id: Ini jauh dibawah minimum kata yang direkomendasikan.

en: This is over our recommendation of 50 KB.
id: Melebihi rekomendasi 50 KB.

en: This is under the average of 33 KB.
id: Di bawah rata-rata 33 KB.

en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
id: Seperti inilah tampilan halaman Anda yang dikonfigurasi dengan %1$s ketika dibagikan melalui Facebook. Judul dan deskripsi situs akan ditambahkan secara otomatis.

en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
id: Pemberitahuan ini akan hilang secara otomatis ketika migrasi telah diselesaikan. Untuk sementara, semua seharusnya terus bekerja sesuai ekspektasi.

en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
id: Pemberitahuan ini akan hilang secara otomatis ketika migrasi telah diselesaikan. Untuk sementara, semua seharusnya terus bekerja sesuai ekspektasi.

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
id: Pilihan ini memungkinkan Anda untuk mengatur penggunaan Kata Kunci Meta di seluruh situs.

en: This rule conflicts with rule #%1$s%2$s.%3$s
id: Rule ini bertentangan dengan rule #%1$s%2$s.%3$s

en: This shows the date and time when Google's crawler (Googlebot) last visited and crawled the page.
id: Menampilkan tanggal dan waktu ketika crawler Google (Googlebot) terakhir kali mengunjungi dan mengindeks halaman.

en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
id: Situs ini berjalan di sub-direktori situs utama Anda yang terletak di %1$s. File robots.txt Anda seharusnya hanya muncul di direktori root situs itu.

en: This sitemap contains
id: Sitemap berisi

en: This sitemap index contains
id: Indeks sitemap berisi

en: This specifies whether your website's robots meta tag allows Googlebot to index the page.
id: Ini menentukan apakah tag meta robot situs web Anda memungkinkan Googlebot mengindeks halaman tersebut.

en: This specifies whether your website's robots.txt file allows Googlebot to crawl the page.
id: Hal ini menentukan apakah file robots.txt situs web Anda memungkinkan Googlebot menjelajahi halaman tersebut.

en: This table displays the performance of keywords that your site ranks for over time, including metrics such as impressions, click-through rate, and average position in search results. It allows for easy analysis of how keywords are performing and identification of any underperforming keywords that may need to be optimized or replaced.
id: Tabel ini menampilkan performa kata kunci di situs Anda, termasuk metrik jumlah tampilan, click-through rate (CTR), dan posisi rata-rata di hasil pencarian. Data ini akan memudahkan Anda dalam menganalisis performa kata kunci dan menemukan kata kunci yang mungkin perlu dioptimalkan atau diganti karena performanya kurang baik.

en: This will permanently remove the selected pages from the additional pages sitemap.
id: Tindakan ini akan menghapus halaman yang dipilih secara permanen dari halaman tambahan sitemap.

en: This will permanently remove this page from the additional pages sitemap.
id: Tindakan ini akan menghapus halaman ini secara permanen dari halaman tambahan sitemap.

en: Thursday
id: Kamis

en: Timezone
id: Zona Waktu

en: Title
id: Judul

en: Title & Description
id: Judul dan Deskripsi

en: Title Attribute Format
id: Judul Format Atribut

en: Title Case
id: Huruf Besar

en: Title Separator
id: Judul Pemisah

en: Title:
id: Judul:

en: To unlock more features, consider %1$s.
id: Untuk unlock fitur lebih lanjut, pertimbangkan %1$s.

en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
id: Untuk unlock fitur yang dipilih, harap %1$s dan masukkan kunci lisensi Anda di bawah.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
id: Untuk membuka fitur terpilih, masukan kunci lisensi Anda di bawah

en: To view the new sitemap, first save changes.
id: Untuk melihat sitemap yang baru, simpan perubahan terlebih dahulu.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
id: Untuk melihat sitemap, memasukkan URL, dan menyimpan perubahan.

en: Too Long
id: Terlalu Panjang

en: Too Long 😑
id: Terlalu Panjang 😑

en: Too Many Words
id: Terlalu Panjang

en: Too Many Words 😑
id: Terlalu Panjang 😑

en: Too Short
id: Terlalu Singkat

en: Too Short 🙃
id: Terlalu Singkat 🙃

en: Too few internal links on your page.
id: Terlalu sedikit link internal di laman Anda.

en: Tools
id: Alat

en: Top 3 Position
id: 3 Posisi Teratas

en: Top Competitor Content
id: Konten Kompetitor Teratas

en: Top Keywords
id: Kata Kunci Teratas

en: Top Pages
id: Halaman Terpopuler

en: Top-rated WordPress donation and fundraising plugin. Over 10,000+ non-profit organizations and website owners use Charitable to create fundraising campaigns and raise more money online.
id: Plugin donasi dan penggalangan dana WordPress dengan rating terbaik. Lebih dari 10.000+ organisasi nonprofit dan pemilik situs web menggunakan Charitable untuk membuat kampanye penggalangan dana dan mengumpulkan lebih banyak dana secara online.

en: Total Clicks
id: Total Klik

en: Total Keywords
id: Total Kata Kunci

en: Tourist Information Center
id: Pusat Informasi Turis

en: Track how well keywords are ranking in search results over time based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
id: Lacak seberapa baik peringkat kata kunci di hasil pencarian dari waktu ke waktu berdasarkan posisi dan rasio klik tayang rata-rata. Data ini dapat membantu Anda memahami kinerja kata kunci dan mengidentifikasi tren atau fluktuasi apa pun.

en: Track keyword rankings
id: Lacak peringkat kata kunci

en: Transition words
id: Kata-kata transisi

en: Travel Agency
id: Agen Perjalanan

en: TruSEO Score
id: Skor TruSEO

en: TruSEO Score & Content
id: Skor dan Konten TruSEO

en: TruSEO cannot analyze the post while you are using the Code Editor. Please switch back to the Visual Editor to view your results.
id: TruSEO tidak dapat menganalisis postingan saat Anda menggunakan Editor Kode. Harap beralih kembali ke Editor Visual untuk melihat hasil Anda.

en: TruSEO scoring can improve your search engine rankings. To see TruSEO scores for your published posts, enable at least one post type by turning on "Show in Search Results" in the Search Appearance settings.
id: Penilaian TruSEO dapat meningkatkan peringkat mesin pencari Anda. Untuk melihat skor TruSEO pada postingan yang Anda terbitkan, aktifkan setidaknya satu jenis postingan dengan mengaktifkan "Tampilkan di Hasil Pencarian" di pengaturan Tampilan Pencarian.

en: Try Again
id: Coba Lagi

en: Try New Headline
id: Coba Judul Baru

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
id: Cobalah untuk mengganti objek yang disematkan dengan alternatif HTML5.

en: Tuesday
id: Selasa

en: Turkey
id: Turki

en: Turkish
id: Bahasa Turki

en: Type
id: Tipe

en: Type to search...
id: Ketik untuk mencari...

en: U.S. Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin AS

en: URL already exists.
id: URL sudah ada.

en: URLs
id: URL

en: Ukraine
id: Ukraina

en: Unavailable for Legal Reasons
id: Tidak Tersedia karena Alasan Keamanan

en: Unblock
id: Buka blokir

en: Unblock Query Args
id: Buka Blokir Query Arg

en: Unblocked
id: Buka Blokir

en: Under Construction
id: Dalam pengerjaan

en: Underscores (_)
id: Underscore (_)

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
id: Sayangnya, terjadi kesalahan saat mengimpor pengaturan plugin SEO Anda. Ini mungkin karena ketidakcocokan dalam versi yang diinstal. Pastikan Anda menggunakan plugin versi terbaru dan coba lagi.

en: Uninstall %1$s
id: Uninstal %1$s

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Britania Raya

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Universal Analytics V3 Deprecation Notice
id: Pemberitahuan Penghentian Universal Analytics V3

en: University
id: Universitas

en: Unknown fetch state
id: Status fetch tidak diketahui

en: Unknown indexing status
id: Status indeks tidak diketahui

en: Unknown user agent
id: User agent tidak dikenal

en: Unlock Access Control
id: Buka Access Control

en: Unlock All Features
id: Buka Semua Fitur

en: Unlock Breadcrumb Templates
id: Buka Template Breadcrumb

en: Unlock Custom Fields
id: Buka Custom Fields

en: Unlock Custom Taxonomies
id: Buka Custom Taxonomies

en: Unlock Domain Activations
id: Buka Aktivasi Domain

en: Unlock Image SEO
id: Buka Image SEO

en: Unlock Keyword Tracking
id: Buka Keyword Tracking

en: Unlock Link Assistant
id: Buka Link Assistant

en: Unlock Local SEO
id: Buka SEO Lokal

en: Unlock News Sitemaps
id: Buka News Sitemaps

en: Unlock Post Tracking
id: Buka Post Tracking

en: Unlock Redirects
id: Buka Pengalihan

en: Unlock SEO Revisions
id: Buka Revisi SEO

en: Unlock Schema Generator
id: Buka Schema Generator

en: Unlock Schema Markup Generator
id: Buka Schema Markup Generator

en: Unlock Search Statistics
id: Buka Search Statistics

en: Unlock Video Sitemaps
id: Buka Video Sitemaps

en: Up
id: Atas

en: Update (Don't Modify Date)
id: Perbarui (Jangan Ubah Tanggal)

en: Update Addon
id: Perbarui Addon

en: Update Author SEO (E-E-A-T)
id: Perbarui Penulis SEO (E-E-A-T)

en: Update Options
id: Perbarui Pilihan

en: Update Page
id: Perbarui Halaman

en: Update WPCode
id: Perbarui WPCode

en: Upgrade
id: Tingkatkan

en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
id: Upgrade %1$s ke PRo dan Buka Semua Fitur!

en: Upgrade Your Plan
id: Upgrade Paket Anda

en: Upgrade to %1$s
id: Upgrade ke %1$s

en: Upgrade to %1$s Today
id: Upgrade ke %1$s Hari ini

en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
id: Upgrade ke %1$s dan Hemat %2$s

en: Upgrade to Pro
id: Upgrade Ke Pro

en: Upgrade to Pro Today!
id: Upgrade ke Pro Sekarang!

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
id: Dapatkan ke Pro untuk Unlock Semua Fitur Powerful-nya

en: Upload Directory Info
id: Upload Info Direktori

en: Upload or Select Image
id: Unggah atau Pilih Gambar

en: Usage Examples
id: Contoh Penggunaan

en: Usage Tracking
id: Pelacakan Penggunaan

en: Use 24h format
id: Gunakan format 24 Jam

en: Use AI Generator
id: Gunakan AI Generator

en: Use Categories for Meta Keywords
id: Gunakan Kategori untuk Kata Kunci Meta

en: Use Categories in Article Tags
id: Gunakan Kategori di Tag Artikel

en: Use Data from Facebook Tab
id: Gunakan Data dai Tab Facebook

en: Use Default Settings
id: Gunakan Pengaturan Default

en: Use Keywords in Article Tags
id: Gunakan Kata Kunci di Tag Artikel

en: Use Meta Keywords
id: Gunaka Kata Kunci Meta

en: Use Post Tags in Article Tags
id: Gunakan Tag Postingan di tag Artikel

en: Use Snippet
id: Gunakan Snippet

en: Use Tags for Meta Keywords
id: Gunakan Tag untuk Kata Kunci Meta

en: Use a default template
id: Gunakan template standar

en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
id: Gunakan konfigurasi wizard kami untuk set up %1$s dengan benar di situs web WordPress Anda.

en: Use the following shortcode to display the author bio.
id: Gunakan shortcode berikut untuk menampilkan biodata penyusun.

en: Use the following shortcode to display the author name.
id: Gunakan shortcode berikut untuk menampilkan nama penyusun.

en: Use the following shortcode to display the reviewer name.
id: Gunakan shortcode berikut untuk menampilkan nama reviewer.

en: Use the home page description
id: Gunakan deskripsi halaman depan

en: Use the home page title
id: Gunakan judul halaman depan

en: Use the same username for multiple social networks
id: Gunakan username yang sama untuk multiple jejaring sosial

en: Used
id: Digunakan

en: User Agent
id: Agen Pengguna

en: User Count
id: Menghitung Pengguna

en: User Language
id: bahasa Pengguna

en: Uses
id: Penggunaan

en: Uses (Highest)
id: Penggunaan (Tertinggi)

en: Uses (Lowest)
id: Penggunaan (Terendah)

en: Using WPCode you can install AIOSEO code snippets with 1-click directly from this page or the WPCode library inside the WordPress admin.
id: Dengan menggunakan WPCode, Anda dapat menginstal snippet kode AIOSEO dalam sekali klik langsung dari halaman ini atau pustaka WPCode di admin WordPress.

en: VAT ID:
id: Nomor PPN:

en: Validate with Google
id: Validasi dengan Google

en: Version
id: Versi

en: Very Good!
id: Sangat Bagus!

en: Video Sitemaps is a %1$s Feature
id: Video Sitemap adalah Fitur %1$s

en: Video Tutorials
id: Video Tutorial

en: Video URL
id: URL Video

en: Video and News Sitemaps
id: Video dan Sitemap Berita

en: View %1$s
id: Lihat %1$s

en: View All
id: Lihat Semua

en: View All Documentation
id: Lihat Semua Dokumentasi

en: View Documentation
id: Lihat Dokumentasi

en: View all tags
id: Lihat semua tag

en: View all video tutorials
id: Lihat semua video tutorial

en: View full list
id: Lihat daftar lengkap

en: View in Google
id: Lihat di Google

en: View the Changelog
id: Lihat Catatan Perubahan

en: Visible
id: Terlihat

en: Visit Site
id: Kunjungi Situs

en: Visual Arts Event
id: Acara Seni Rupa

en: Volunteer
id: Sukarelawan

en: WP Roles (Editor, Author)
id: Peran WP (Editor, Pengarang)

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
id: Ingin mendapatkan hasil maksimal dari Clarity? Integrasikan Clarity dengan Google Analytics menggunakan MonsterInsights sekarang!

en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
id: Peringatan: %1$s telah mendeteksi SEO aktif atau plugin sitemap lainnya. Kami menyarankan Anda untuk menonaktifkan plugin berikut untuk mencegah konflik:

en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
id: Peringatan: %1$s telah mendeteksi bahwa Anda memblokir akses ke mesin pencari. Anda dapat mengubah ini di Pengaturan > Pembacaan jika ini tidak diinginkan.

en: Warning: You have disabled Autogenerate Descriptions and are using the default description format. %1$s will not output a description unless you enter a custom one. You can enable Autogenerate Descriptions under %2$s.
id: Peringatan: Anda telah menonaktifkan Autogenerate Descriptions dan menggunakan format deskripsi standar. %1$s tidak akan membuat deskripsi secara otomatis. Anda harus memasukkan deskripsi secara manual. Anda dapat mengaktifkan Autogenerate Descriptions di %2$s.

en: Warnings
id: Peringatan

en: Watch our Guided Tour of %1$s
id: Tonton Panduan Wisata %1$s kami

en: Watch video tutorials
id: Tonton video tutorial

en: We couldn't find an SEO Title.
id: Kami tidak bisa menemukan Judul SEO.

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
id: Kami tidak dapat menemukan link internal apapun pada konten Anda. Tambahkan link internal di konten Anda.

en: We detected that your site has been removed from Google Search Console. If this was done in error, click below to re-sync and resolve this issue.
id: Kami mendeteksi bahwa situs Anda telah dihapus dari Google Search Console. Jika ini terjadi karena kesalahan, klik di bawah ini untuk melakukan sinkronisasi ulang dan mengatasi masalah ini.

en: We detected that your sitemap has errors. The last fetch was on %1$s. Click below to resolve this issue.
id: Kami mendeteksi adanya eror di sitemap Anda. Pengambilan terakhir dilakukan pada %1$s. Klik di bawah ini untuk mengatasi masalah ini.

en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
id: Kami tidak mendukung importing dari %1$s (%2$s) versi yang saat ini diinstal. Silakan upgrade ke versi termutakhir dan coba lagi.

en: We don't have any data to export.
id: Kami tidak memiliki data untuk diekspor.

en: We encountered an error loading the code snippets, please try again later.
id: Terjadi eror saat memuat snippet kode, silakan coba lagi nanti.

en: We found Schema.org data on your page.
id: Kami menemukan data Schema.org di halaman Anda.

en: We had a problem when exporting data.
id: Kami mengalami kendala saat mengekspor data.

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
id: Kami telah memilih fitur yang kami rekomendasikan berdasarkan kategori situs Anda, tetapi Anda dapat menggunakan fitur berikut untuk menyempurnakan situs Anda.

en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
id: Kami telah mendeteksi plugin SEO lain yang diinstal di situs Anda. Pilih plugin mana yang ingin Anda impor datanya ke %1$s.

en: We have detected that you are currently using the %1$s Page Builder. Please click %2$shere%3$s to use the %1$s editor for a most accurate result.
id: Saat ini Anda terdeteksi sedang menggunakan %1$s Pembuat Halaman. Silakan klik %2$sdi sini%3$s untuk mulai menggunakan %1$s editor dan mendapatkan hasil yang lebih akurat.

en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
id: Kami telah mendeteksi Anda menjalankan %1$s. Tingkatkan ke %2$s untuk membuka fitur SEO eCommerce tingkat lanjut kami, termasuk SEO untuk Kategori Produk dan banyak lagi.

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
id: Sebaiknya atur jumlah URL per sitemap indeks menjadi 1.000 atau lebih rendah. Semakin banyak link, semakin lama waktu yang dibutuhkan untuk memuat sitemap.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
id: Kami merekomendasikan untuk melacak dari mana berkas CSS yang tidak dikecilkan berasal.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
id: Kami merekomendasikan untuk melacak dari mana berkas JavaScript yang tidak dikecilkan berasal.

en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
id: Kami rekomendasi untuk menggunakan %1$s Gratis MonsterInsights plugin %2$s untuk mendapatkan hasil maksimal dari Google Analytics.

en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
id: Kami tidak dapat mengimpor nomor telepon yang sebelumnya Anda masukkan untuk markup skema Grafik Pengetahuan Anda. Karena harus dalam format internasional, harap masukkan (%1$s) dengan kode negara, mis. +1 (555) 555-1234.

en: We were unable to parse the content for this site.
id: Kami tidak dapat mengurai konten untuk situs ini.

en: We were unable to save the .htaccess file because the file was not writable. Please check the file permissions and try again.
id: Tidak dapat menyimpan file .htaccess karena file tidak dapat ditulis. Silakan cek hak akses file dan coba lagi.

en: We were unable to save the .htaccess file due to syntax errors. Please check the code below and try again.
id: Tidak dapat menyimpan file .htaccess karena error syntax. Silakan cek kode di bawah ini dan coba lagi.

en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
id: Kami menyesal mendengar Anda tidak menikmati %1$s. Kami ingin sekali mendapat kesempatan untuk berkembang. Bisakah Anda meluangkan waktu sebentar dan memberi tahu kami apa yang dapat kami lakukan lebih baik?

en: Web Page
id: Halaman Web

en: Web Server
id: Server Web

en: Webmaster Tools
id: Alat Webmaster

en: Webmaster Tools Verification
id: Verifikasi Alat Webmaster

en: Website
id: Situs Web

en: Website Name
id: Nama Situs Web

en: Website URL
id: URL situs web

en: Website URL:
id: URL Situs Web:

en: Websites
id: Situr Web

en: Wednesday
id: Rabu

en: Week
id: Minggu

en: Weekly
id: Mingguan

en: Welcome
id: Selamat Datang

en: Welcome to %1$s
id: Selamat Datang di %1$s

en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
id: Selamat datang di %1$s, plugin SEO original untuk WordPress. Di %2$s, kami membangun perangkat lunak yang membantu Anda memberi peringkat situs web Anda dalam hasil pencarian dan menghasilkan trafik organik.

en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
id: Selamat datang di Setup Wizard %1$s!

en: Well done!
id: Bagus!

en: What's New
id: Apa yang Baru?

en: Which SEO features do you want to enable?
id: Fitur SEO yang mana yang ingin Anda aktifkan?

en: Which category best describes your website?
id: Kategori mana yang paling bagus mendeskripsikan situs web Anda?

en: Who should use AIOSEO?
id: Siapa yang seharusnya menggunakan AIOSEO?

en: Whoops!
id: Waduh!

en: Widgets
id: Widget

en: Width
id: Lebar

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
id: Akan diganti jika URL Facebook penulis ada di Profil Pengguna individu.

en: With our powerful revisions feature for all your SEO data, never lose the exact SEO title or description (and more!) that helped you rank higher in search results and restore it back in a single click.
id: Dengan fitur revisi SEO yang canggih untuk semua data SEO Anda, Anda tak akan pernah kehilangan judul SEO atau deskripsi SEO yang telah membantu Anda mendapatkan peringkat lebih tinggi di hasil pencarian. Cukup sekali klik untuk mengembalikan semua data Anda.

en: WooCommerce Integration
id: Integrasi WooCommerce

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
id: Situs WordPress biasanya memasukkan halaman atau judul postingan sebagai tag H1 (meskipun tema khusus dapat mengubah perilaku ini).

en: Words
id: Kata

en: Would you like to purchase and install the following features now?
id: Apakah Anda ingin membeli dan menginstal fitur berikut sekarang?

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
id: Tulis deskripsi meta untuk halaman Anda. Gunakan target kata kunci Anda (dengan cara yang alami) dan tulislah dengan mempertimbangkan pembacanya adalah manusia. Ringkaskan konten - jelaskan topik yang dibahas oleh artikel Anda.

en: Write a question...
id: Tulis pertanyaan

en: Write an answer...
id: Tulis jawaban

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
id: Menulis judul yang menarik adalah ilmu dan seni. Ada alat otomatis yang dapat menganalisis judul Anda terhadap metrik yang diketahui untuk kelayakan baca dan kelayakan klik. Anda juga perlu memahami psikologi target audiens Anda.

en: Written by
id: Ditulis oleh

en: X (Twitter) Card Settings
id: Pengaturan Kartu X (Twitter)

en: X Description
id: Deskripsi X

en: X Image
id: Gambar X

en: X Title
id: Judul X

en: XML Sitemap
id: Sitemap XML

en: Yandex Verification Code
id: Kode Verifikasi Yandex

en: Yandex Webmaster Tools
id: Alat Webmaster Yandex

en: Year
id: Tahun

en: Yearly
id: Tahunan

en: Yes
id: Ya

en: Yes I love it
id: Ya saya suka

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
id: Ya, Saya telah backup dan ingin reset pengaturan

en: Yes, count me in
id: Ya, count me in

en: Yes, count me in!
id: Ya, saya ikut!

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
id: Anda mendapatkan perbaikan bug dan update keamanan, namun bukan fitur utama.

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
id: Anda mendapatkan fitur terbaru, perbaikan bug, dan update keamanan saat dirilis.

en: You are linking to other resources on your website which is great.
id: Anda menghubungkannya ke sumber luar pada situs web Anda, bagus.

en: You are not allowed to install plugins.
id: Anda tidak diizinkan menginstal plugin.

en: You are not licensed.
id: Anda tidak memiliki lisensi.

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
id: Anda tidak menggunakan sub judul, namun teks Anda cukup panjang. Coba tambahkan beberapa sub judul.

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
id: Anda tidak menggunakan sub judul, namun teks Anda cukup pendek dan mungkin tidak perlu itu.

en: You are not using rich media like images or videos.
id: Anda tidak menggunakan rich media seperti gambar atau video.

en: You are using short paragraphs.
id: Anda menggunakan paragraf pendek.

en: You can choose to hide this block on the front-end of your site so that visitors won't see it but search engines will still see it.
id: Anda bisa menyembunyikan blok ini dari bagian depan situs Anda sehingga pengunjung tidak akan melihatnya, tetapi mesin pencari masih akan melihatnya.

en: You can find more information about RSS Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
id: Anda dapat menemukan informasi lebih lanjut tentang RSS sitemap di %1$ssitemaps.org%2$s.

en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
id: Anda dapat menemukan informasi lebih lanjut tentang sitemap XML di %1$ssitemaps.org%2$s.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
id: Anda bahkan dapat memperoleh peningkatan kecepatan yang lebih besar dengan layanan jaringan pengiriman konten. Layanan ini menghosting salinan konten Anda di beberapa server yang tersebar di seluruh dunia. Permintaan pengguna ditangani oleh edge server yang paling dekat dengan lokasi fisik mereka, sehingga konten tiba dengan sangat cepat.

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
id: Anda dapat membuat berkas robots.txt secara manual dan mengunggahnya ke root situs web Anda. Opsi yang lebih sederhana adalah menggunakan plugin untuk platform CMS Anda.

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
id: Anda dapat mengurangi pengulangan CSS dengan kelas HTML dan atribut ID. Seringkali aturan yang sama akan diulangi di banyak elemen halaman, disematkan di setiap atribut tag "style" ["gaya"]. Anda dapat mengekstraknya menjadi satu tag "style" dan menggunakan kelas dan ID untuk menargetkan setiap elemen.

en: You can upgrade to the Pro plan today and
id: Anda dapat upgrade ke paket Pro sekarang dan

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
id: Anda dapat menggunakan quicklink untuk mengakses halaman pengaturan kami dengan cepat untuk menyesuaikan pengaturan SEO situs Anda.

en: You don't have any keywords yet.
id: Anda belum memiliki kata kunci.

en: You have %1$s more notifications
id: Anda memiliki %1$s notifikasi lagi

en: You have 1 more notification
id: Anda memiliki 1 notifikasi lagi.

en: You have been using the %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics) integration which has been deprecated by Google and is no longer supported. This may affect your website's data accuracy and performance.%1$sTo ensure a seamless analytics experience, we recommend migrating to %3$s, a powerful analytics solution.%1$s%3$s offers advanced features such as real-time tracking, enhanced e-commerce analytics, and easy-to-understand reports, helping you make informed decisions to grow your online presence effectively.%1$sClick the button below to be redirected to the %3$s setup process, where you can start benefiting from its robust analytics capabilities immediately.
id: Anda menggunakan integrasi  %2$s  Google Analytics V3 (Universal Analytics) yang sudah tidak digunakan lagi oleh Google dan tidak lagi didukung. Hal ini dapat memengaruhi keakuratan dan performa data situs web Anda.%1$sUntuk memastikan pengalaman analitik yang lancar, kami sarankan untuk bermigrasi ke%3$s, solusi analitik yang tangguh.%1$s%3$smenawarkan fitur-fitur canggih seperti pelacakan waktu nyata, analisis e-commerce yang disempurnakan, dan laporan yang mudah dimengerti, sehingga dapat membantu Anda mengambil keputusan yang tepat untuk mengembangkan eksistensi online secara efektif.%1$sKlik tombol di bawah ini untuk dialihkan ke proses penyiapan%3$s, dan Anda bisa langsung mendapatkan manfaat dari kapabilitas analisis yang tangguh.

en: You have no new notifications.
id: Anda tidak memiliki notifikasi baru.

en: You have no reports left.
id: Anda tidak memiliki laporan yang tersisa.

en: You have no saved backups.
id: Anda tidak memiliki cadangan tersimpan

en: You have no visible plugins!
id: Anda tidak punya plugin terlihat!

en: You must first add content before the score can be determined.
id: Anda harus menambahkan konten terlebih dahulu untuk menentukan skor.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
id: Anda harus menggunakan pengalihan HTTP (pengalihan permanen 301) untuk meneruskan PageRank dari URL yang "salah" ke URL standar (kanonis). Dengan begitu, konten Anda akan tetap mendapatkan keuntungan dari backlink jika seseorang melakukan kesalahan dan menggunakan URL yang salah.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
id: Anda harus menulis seolah-olah pembaca Anda adalah orang-orang egois dengan tingkat kesabaran rendah (pembaca seperti ini memiliki persentase populasi besar di dunia ). Pembaca mengunjungi situs web untuk alasan egois - mereka tidak ada di sana untuk membuat Anda bahagia.

en: You will need to manually update everything.
id: Anda butuh meng-update semuanya secara manual

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
id: Anda tidak akan memiliki akses ke fungsi ini sampai ekstensi telah dibeli dan dipasang.

en: You're connected to SEOBoost!
id: Anda terhubung ke SEOBoost!

en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
id: Anda sedang menggunakan %1$s - tidak ada lisensi yang dibutuhkan. Enjoy!

en: You're using enough active voice. That's great!
id: Anda menggunakan cukup kata aktif. Keren!

en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
id: %1$s Anda muncul di paragraf pertama. Well done!

en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
id: %1$s Anda tidak muncul di paragraf pertama. Pastikan topiknya dengan jelas segera.

en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
id: %1$s Anda tidak diindeks dan tidak ditampilkan di sitemap agar diabaikan oleh mesin pencari. Anda masih dapat mengelola judulan halaman agar terlihat seperti berikut.

en: Your Account is Connected to SEOBoost! 🎉
id: Akun Anda Telah Terhubung ke SEOBoost! 🎉

en: Your Content
id: Konten Anda

en: Your Email Address
id: Alamat Email Anda

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Facebook Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
id: Sub judul H2 dan H3 Anda menggambarkan topik salinan Anda. Kerja bagus!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
id: Sub judul H2 atau H3 Anda menggambarkan topik salinan Anda. Kerja bagus!

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Instagram Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL LinkedIn Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Monthly SEO Email Summary
id: Rangkuman Email SEO Bulanan Anda

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL MySpace Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Organization Name and Logo are set
id: Nama dan Logo Organisasi Anda telah diatur

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
id: Nama dan/atau Logo Organisasi Anda masih kosong

en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
id: Nama dan Gambar Organisasi Anda masih kosong. Nilai-nilai ini dibutuhkan untuk skema markup Organisasi %1$s

en: Your Overall Site Score
id: Skor Keseluruhan Situs Anda

en: Your Person Name and Image are set
id: Nama dan Gambar Pribadi Anda telah diatur

en: Your Person Name and/or Image are blank
id: Nama dan/atau Gambar Pribadi Anda masih kosong.

en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
id: Nama dan/atau Gambar Pribadi Anda masih kosong. Nilai-nilai ini dibutuhkan untuk skema markup Pribadi %1$s

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL MySpace Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your SEO Performance Report for %1$s
id: Laporan Performa SEO untuk %1$s Anda

en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
id: Judul SEO Anda adalah %1$d karakter, masih terlalu panjang.

en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
id: Judul SEO Anda hanya %1$d karakter, masih terlalu pendek.

en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
id: Judul SEO Anda telah ditetapkan dan terdiri dari %1$d karakter.

en: Your Site Title and Tagline are set
id: Judul Situs dan Tagline Anda telah diatur

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
id: Judul Situs dan/atau Tagline Anda masih kosong

en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
id: Judul Situs dan/atau Tagline Anda kosong. Kami merekomendasikan menyetel kedua nilai ini karena %1$s memerlukan ini untuk berbagai fitur, termasuk markup skema kami

en: Your Social Profiles
id: Profil Social Anda

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL SoundCloud Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Templates
id: Template Anda

en: Your TikTok URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL TikTok Anda tidak valid. Periksa format URL dan coba lagi.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Tumblr Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your URL is invalid.
id: URL Anda tidak valid.

en: Your URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL tidak valid. Periksa format URL dan coba lagi.

en: Your Username:
id: Username Anda:

en: Your Weekly SEO Email Summary
id: Rangkuman Email SEO Mingguan Anda

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Wikipedia Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your WordPress URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL WordPress Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL Yelp Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
id: URL YouTube Anda tidak valid. Harap periksa formatnya dan silahkan coba lagi.

en: Your connection with Google Search Console has expired or is invalid. Please check that your site is verified in Google Search Console and try to reconnect. If the problem persists, please contact our support team.
id: Koneksi Anda dengan Google Search Console sudah kedaluwarsa atau tidak valid. Pastikan situs Anda sudah terverifikasi di Google Search Console dan coba hubungkan ulang. Jika masalah masih berlanjut, hubungi tim kami.

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
id: Email Anda dibutuhkan agar Anda dapat menerima rekomendasi SEO. Email ini juga akan digunakan untuk menghubungkan situs Anda dengan API SEO kami.

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
id: Seluruh situs Anda diatur ke konten nofollow secara global.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
id: Seluruh situs Anda diatur ke konten noindex secara global.

en: Your image's alt tag attribute.
id: Atribut tag alt gambar Anda

en: Your license has been disabled.
id: Lisensi Anda telah dinonaktifkan.

en: Your license has expired.
id: Lisensi Anda telah kedaluwarsa.

en: Your license key is invalid.
id: Kunci lisensi Anda tidak valid.

en: Your license key provides access to updates and addons.
id: Kunci Lisensi Anda menyediakan akses untuk update dan addon.

en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
id: Deskripsi meta Anda adalah %1$d karakter, masih terlalu panjang.

en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
id: Deskripsi meta Anda hanya %1$d karakter, masih terlalu pendek.

en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
id: Deskripsi meta Anda telah diset dan terdiri dari %1$d karakter.

en: Your name or company name.
id: Nama Anda atau Nama Perusahaan.

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
id: Halaman Anda berisi header noindex atau tag meta.

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
id: Halaman Anda tidak berisi header noindex atau tag meta.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
id: Halaman Anda memiliki jumlah link internal dan eksternal yang benar.

en: Your page is using the canonical link tag.
id: Halaman Anda menggunakan tag link kanonis.

en: Your page makes %1$d requests.
id: Halaman Anda membuat %1$d permintaan.

en: Your response time is under 0.2 seconds.
id: Waktu respon Anda kurang dari 0,2 detik.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
id: Berkas robots.txt hilang atau tidak tersedia.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
id: Server Anda tidak menggunakan header "kedaluwarsa" untuk gambar.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
id: Server Anda menggunakan header "kedaluwarsa" untuk gambar.

en: Your settings have been reset successfully!
id: Pengaturan Anda telah di-reset dengan sukses!

en: Your site already has %1$s activated. If you want to switch to %2$s, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %2$s.
id: %1$s sudah aktif di situs Anda. Jika Anda ingin beralih ke %2$s, silakan klik Plugin > Plugin Terinstal dan nonaktifkan %1$s. Setelah itu, Anda bisa mengaktifkan %2$s.

en: Your site appears in search results
id: Situs Anda muncul di hasil pencarian

en: Your site does not appear in search results
id: Situs Anda tidak muncl di hasil pencarian

en: Your site has a %1$s higher CTR compared to the previous period.
id: Situs Anda memperoleh CTR %1$s lebih tinggi dibandingkan dengan periode sebelumnya.

en: Your site has a %1$s lower CTR compared to the previous period.
id: Situs Anda memperoleh CTR %1$s lebih rendah dibandingkan dengan periode sebelumnya.

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
id: Situs Anda memiliki berkas robots.txt yang berisi satu atau lebih perintah "tidak diizinkan".

en: Your site has a robots.txt file.
id: Situs Anda memiliki berkas robots.txt.

en: Your site has received %1$s fewer clicks compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
id: Situs Anda memperoleh klik %1$s lebih sedikit dibandingkan dengan periode sebelumnya, yang menunjukkan adanya penurunan sebesar %2$s.

en: Your site has received %1$s fewer impressions compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
id: Situs Anda memperoleh tayangan %1$s lebih sedikit dibandingkan dengan periode sebelumnya, yang menunjukkan adanya penurunan sebesar %2$s.

en: Your site has received %1$s more clicks compared to the previous period, which is a %2$s increase.
id: Situs Anda memperoleh klik %1$s lebih banyak dibandingkan dengan periode sebelumnya, yang menunjukkan adanya peningkatan sebesar %2$s.

en: Your site has received %1$s more impressions compared to the previous period, which is a %2$s increase.
id: Situs Anda memperoleh tayangan %1$s lebih banyak dibandingkan dengan periode sebelumnya, yang menunjukkan adanya peningkatan sebesar %2$s.

en: Your site has received the same number of clicks compared to the previous period.
id: Situs Anda memperoleh jumlah klik yang sama dengan periode sebelumnya.

en: Your site has received the same number of impressions compared to the previous period.
id: Situs Anda memperoleh jumlah tayangan yang sama dengan periode sebelumnya.

en: Your site has the same CTR compared to the previous period.
id: Situs Anda memiliki CTR yang sama dibandingkan dengan periode sebelumnya.

en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
id: Situs Anda tidak terhubung. Harap hubungkan ke %1$s, lalu coba lagi.

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
id: Halaman Anda tidak menggunakan protokol transfer yang aman (https).

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
id: Situs Anda menjalankan PHP %1$s versi tidak aman %2$s yang sudah tidak didukung. Silakan hubungi penyedia hosting web Anda untuk memperbarui versi PHP Anda atau beralih ke %3$s perusahaan hosting WordPress yang disarankan %4$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
id: Situs Anda menjalankan PHP %1$soutdated versi%2$s yang tidak lagi didukung dan dapat menyebabkan masalah dengan %3$s. Silakan hubungi penyedia hosting web Anda untuk memperbarui versi PHP Anda atau beralih ke %4$sperusahaan hosting WordPress yang disarankan%5$s.

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
id: Situs Anda disetel ke privat. Artinya, WordPress meminta mesin pencari untuk mengecualikan situs Anda dari hasil pencarian.

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
id: Situs Anda disetel untuk publik. Mesin pencari akan mengindeks situs web Anda dan akan muncul di hasil pencarian.

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
id: Halaman Anda menggunakan protokol transfer yang aman (https).

en: Your site ranked for %1$s fewer keywords compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
id: Peringkat kata kunci situs Anda  adalah %1$s, lebih rendah dibandingkan dengan periode sebelumnya, yang menunjukkan adanya penurunan sebesar %2$s.

en: Your site ranked for %1$s more keywords compared to the previous period, which is a %2$s increase.
id: Peringkat kata kunci situs Anda  adalah %1$s, lebih tinggi dibandingkan dengan periode sebelumnya, yang menunjukkan adanya peningkatan sebesar %2$s.

en: Your site title.
id: Judul situs Anda

en: Your site was removed from Google Search Console.
id: Situs Anda dihapus dari Google Search Console.

en: Your sitemap has errors.
id: Terjadi eror pada sitemap Anda.

en: Your source is a protected path and cannot be redirected.
id: Sumber Anda berada di path yang dilindungi dan tidak dapat dialihkan.

en: Your target URL is not valid.
id: Target URL Anda tidak valid.

en: Your theme is not visible!
id: Tema Anda tidak terlihat!

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
id: Benar, kami tahu satu atau dua hal tentang membangun produk luar biasa yang dicintai pelanggan.

en: a day ago
id: satu hari lalu

en: a few seconds ago
id: beberapa detik lalu

en: a minute ago
id: satu menit lalu

en: a month ago
id: satu bulan lalu

en: a year ago
id: satu tahun lalu

en: always
id: selalu

en: analyzing serps
id: menganalisis serp

en: archive
id: arsip

en: at
id: di

en: at least one
id: minimal satu

en: calculating keywords heading presence
id: menghitung keberadaan judul kata kunci

en: calculating keywords importance
id: menghitung pentingnya kata kunci

en: calculating keywords use suggestions
id: menghitung saran penggunaan kata kunci

en: competitors.csv
id: kompetitor.csv

en: daily
id: harian

en: days ago
id: beberapa hari lalu

en: dynamically
id: secara dinamis

en: fetching competitor data
id: mengambil data kompetitor

en: fetching keywords data
id: mengambil data kata kunci

en: fetching keywords examples
id: mengambil contoh kata kunci

en: fetching report
id: mengambil laporan

en: from the network level
id: dari level jaringan

en: hourly
id: perjam

en: in search results
id: di hasil pencarian

en: items
id: item

en: items per page
id: item per halaman

en: minutes ago
id: beberapa menit lalu

en: monthly
id: bulanan

en: months ago
id: beberapa bulan lalu

en: n/a
id: t/a

en: name
id: nama

en: needs update
id: Butuh update

en: never
id: tidak pernah

en: not installed
id: tidak diinstal

en: of
id: dari

en: other domains
id: domain lainnya

en: processing keyword
id: menyiapkan kata kunci

en: readability
id: keterbacaan

en: save 60% off
id: diskon 60%

en: sitemaps
id: sitemap

en: source url set once post is published
id: url sumber dibuat setelah postingan dipublikasikan

en: statically
id: Statis

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
id: ini adalah Sitemap XML, dimaksudkan untuk dikonsumsi oleh mesin pencari seperti Google atau Bing.

en: to analyze a competitor site.
id: untuk menganalisa situs kompetitor.

en: to see your Site Score.
id: untuk melihat Skor Situs Anda

en: unknown
id: tidak diketahui

en: upgrade to %1$s
id: upgrade ke %1$s

en: upgrading to %1$s
id: meng-upgrade ke %1$s

en: very easy
id: sangat mudah

en: weekly
id: mingguan

en: words
id: kata

en: yearly
id: tahunan

en: years ago
id: beberapa tahun lalu
